Hydroizolacja pod płytki - wodoszczelna membrana ochronna

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Decydując się na położenie płytek ceramicznych chcemy, by pięknie się prezentowały i służyły nam przez wiele lat. Położone na ścianach i podłodze mają nie tylko ułatwić utrzymanie czystości, ale również chronić te miejsca przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Hydroizolacja pod płytki - wodoszczelna membrana ochronna

Niestety, wbrew powszechnej opinii, okładziny tego typu nie zapewniają całkowitej szczelności Dlatego w najbardziej mokrych pomieszczeniach warto pod płytkami ułożyć hydroizolację, popularnie nazywaną folią w płynie.
W pomieszczeniach narażonych na działanie wody, skraplanie pary wodnej bądź wilgoć, najlepszym wykończeniem są płytki ceramiczne - glazura lub terakota.
Trzeba jednak pamiętać, że okładziny tego typu nie są w pełni szczelne. – mówi Maciej Załęski, product manager w firmie Uzin Polska. – _Owszem, same płytki są odporne na wilgoć, jednak słaby punkt konstrukcji stanowią fugi, wypełniające przestrzeń między nimi. _Woda lub para wodna łatwo przez nie przenika, wsiąka w podłoże, co w efekcie może prowadzić do tworzenia się nieestetycznych zacieków, pleśni a nawet odpadania płytek. Woda pod okładziną może również zalać sąsiadujące pomieszczenie. By tego uniknąć należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie, na których planujemy położenie glazury, szczególnie w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienki, prysznice, sauny, kuchnie, laboratoria czy innych narażonych na stały kontakt z wodą. Naniesiona powłoka będzie chronić podłoże przed zniszczeniem spowodowanym wilgocią oraz pozwoli ograniczyć szkody w razie awarii instalacji czy chociażby wylania się wody z pralki. Trzeba jednak pamiętać, że wykonanie szczelnej izolacji podpłytkowej, która skutecznie zabezpieczy podłoże przed uszkodzeniami powstałymi pod wpływem wilgoci, jest możliwe wyłącznie przy zastosowaniu rozwiązań systemowych. Sama powłoka wodochronna to nie wszystko. Wiele zależy również od  właściwego uszczelnienia naroży, szczelin dylatacyjnych, przejść rur instalacyjnych czy też miejsc styku podłogi i ścian.

Hydroizolacja pod płytki - wodoszczelna membrana ochronna

Stając przed zadaniem układania płytek ceramicznych, czy to w mieszkaniu czy obiekcie użytkowym, warto więc zwrócić uwagę na płynny, dyspersyjny preparat codex HS 600. Neutralny zapachowo produkt  renomowanej firmy Uzin rekomendowany jest do wykonywania uszczelnień w połączeniu z okładzinami z płytek ceramicznych wewnątrz budynków. Wysoka jakość produktu to gwarancja dobrze wykonanej hydroizolacji, która zachowując swoje właściwości przez długie lata, istotnie wpływa na trwałość położonej okładziny. Folia płynna codex HS 600 tworzy bowiem elastyczną powłokę kryjącą drobne rysy i pęknięcia, stanowi barierę przeciwwodną i wzmacnia podłoże. Jako materiał wodoszczelny i odkształcalny doskonale zdaje egzamin na wszelkiego typu powierzchniach mineralnych lub wrażliwych na działanie wilgoci takich, jak np. tynki wapienne, cementowe i gipsowe, a także na płytach gipsowo-kartonowych i gipsowych zbrojonych włóknem.

Płynne, dyspersyjne uszczelnienie zespolone codex HS 600 dostępne jest w wiaderkach o pojemności 2x4, 2x8 i 2x18 kg. Dzięki temu wykonawca z łatwością może dopasować ilość zakupionego produktu do swoich indywidualnych potrzeb i zoptymalizować poczynione wydatki. Preparat charakteryzuje się wysoką wydajnością – do pokrycia jednego metra kwadratowego wystarczy 1,3 kg preparatu, co przekłada się na jego niewielkie zużycie i mniejsze koszty prowadzonych prac. Dużym atutem z punktu widzenia wykonawcy jest również łatwa i szybka aplikacja tego produktu, który już w momencie zakupu jest gotowy do użycia. Profesjonalną ochronę przeciwwilgociową otrzymuje się poprzez dwukrotne malowanie wałkiem lub pędzlem, można również użyć szpachli. Dokładne nałożenie dwóch warstw umożliwiają ich różne kolory. Dzięki temu na powierzchni od razu widać, gdzie która z nich została nałożona. Wskazane jest przy tym zacząć od warstwy zielonej jako kontrastującej z większością materiałów konstrukcyjnych budynku. Aby wzmocnić miejsca najbardziej narażone na przenoszenie ewentualnych ruchów konstrukcji, po nałożeniu pierwszej warstwy folii w płynie okleja się je specjalnymi taśmami i kształtkami uszczelniającymi, po czym nakłada się drugą – beżową warstwę preparatu. Okładzinę z płytek można przyklejać już po 1-2 godzinach.

Wykonywanie izolacji przeciwwilgociowej to ostatni przed przyklejaniem płytek etap prac glazurniczych. Musi zostać poprzedzony odpowiednim przygotowaniem podłoża, które powinno być mocne oraz stabilne. Zanim więc przystąpimy do nanoszenia uszczelnienia, powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić z kurzu, pyłu i brudu, pozostałości starych farb oraz innych substancji, które mogłyby osłabić przyczepność. Następnie należy je wyrównać i zagruntować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl