Budowa podłogi warstwa po warstwie

Ewa Kulesza
Planując podłogę, musimy pomyśleć o wszystkich jej warstwach.
Planując podłogę, musimy pomyśleć o wszystkich jej warstwach. Jarmoluk - pixabay.com
Warto przyjrzeć się podłodze gruntownie – od gruntu począwszy, poprzez kolejne jej warstwy, na posadzce kończąc.

Podłoże, na którym spoczywa podłoga, ma za zadanie przejmować działające na nią obciążenia statyczne i dynamiczne oraz przenosić je na grunt. Bezpośrednio, gdy podłożem jest właśnie grunt, lub pośrednio, gdy stanowi je podłoże betonowe na gruncie albo konstrukcja stropu.

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi

Pierwszą warstwą, jaką układa się na podłożu, jest izolacja przeciwwilgociowa. W przypadku podłóg znajdujących się nad tzw. pomieszczeniami mokrymi (kuchniami, łazienkami, pralniami) stosuje się izolację paroszczelną, chroniącą przed przenikaniem pary wodnej.

W zależności od rodzaju występującej w pomieszczeniach wilgoci, wykonuje się izolacje jedno- lub kilkuwarstwowe. Jako materiał izolujący stosuje się zazwyczaj folię polietylenową lub poliuretanową, papier powlekany tworzywem sztucznym lub nasączony bitumem, warstwy papy asfaltowej na lepiku lub powłoki z mas asfaltowych.

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na działanie wilgoci powinno się naroża na całym obwodzie ścian zaizolować taśmami uszczelniającymi, a całą powierzchnię dwukrotnie pomalować elastyczną wodoszczelną folią w płynie.

Izolacja termiczna i akustyczna podłogi

W budynkach mieszkalnych trzeba zadbać o izolację termiczną i akustyczną. Pierwszą z nich wykonuje się, gdy zachodzi konieczność ochrony przegród poziomych budynku przed stratami ciepła i oziębianiem się podłóg.

Izolacja akustyczna ma poprawić dźwiękochłonność podłogi, np. na stropach międzypiętrowych o lżejszej konstrukcji. Jako tego rodzaju izolacje stosuje się zwykle jeden rodzaj materiałów o lekkiej i porowatej strukturze – odpowiednią odmianę styropianu (zwyczajny nie sprawdzi się jako izolacja akustyczna), płyty z wełny mineralnej; mogą to być też płyty pilśniowe porowate, płyty i maty z włókien szklanych, wiórowo-cementowe, trociny, wióry itp.

Izolację należy zabezpieczyć przed działaniem wody zawartej w świeżej zaprawie. Taki wpływ może spowodować pogorszenie właściwości izolacyjnych. Jako warstwę ochronną stosuje się najczęściej jedną warstwę folii PE grubości 0,1 mm lub papieru powlekanego tworzywem sztucznym.

Podkład podłogowy

Kluczową rolę w przypadku podłogi pełni podkład podłogowy. To dzięki niemu powierzchnia podłogi jest nośna (zdolna wytrzymać należyte obciążenia), w pełni równa i całkowicie pozioma. Chroni on również przed uszkodzeniem opisane już izolacje. W konstrukcji podłóg z ogrzewaniem podłogowym (wodnym lub elektrycznym) stanowi też nośnik instalacji grzewczej jako tzw. płyta grzewcza.  

Najczęściej mamy do czynienia z podkładami wylewanymi: anhydrytowymi, cementowymi bądź  cementowymi z dodatkiem żywic syntetycznych. Drugą kategorią są podkłady suche: deski lub różnego rodzaju płyty – wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe i cementowo-włóknowe. Takie podkłady stanowią mniejsze obciążenie dla stropów niż wylewki. Nadają się zarówno na podłoże drewniane (na legary), jak i na betonowe. Umożliwiają położenie każdego rodzaju posadzki. Dla zapewnienia stabilności podłogi płyty układa się w dwóch warstwach. Można też się zaopatrzyć w gotowe płyty podwójne. W pomieszczeniach narażonych na bardzo duże obciążenia, np. w kuchni, można położyć nawet trzy warstwy. Dostępne są też płyty gipsowo-włóknowe z przyklejoną od spodu warstwą materiału izolacyjnego – wełny mineralnej lub polistyrenu.

Wylewki najwygodniej przygotować, stosując gotowe suche zaprawy do wymieszania z wodą. Przydadzą się tu zaprawy samopoziomujące – zapewnią samoistne wyrównanie podłogi. Można wylewać je mechanicznie, a na małych obszarach możliwe jest wyrabianie i wylewanie ręcznie. Planując wykorzystanie masy samopoziomującej, należy przestrzegać zakresu grubości warstwy, określonego przez jej producenta.

Warstwa wygładzająca podłogi

Żeby podkładowi podłogowemu nadać odpowiednią gładkość, wykonuje się warstwę wygładzającą. Szczególnie istotna będzie w przypadku planowanego wykończenia podłogi wykładzinami cienkowarstwowymi. Wykonanie jej niezbędne jest przeważnie w przypadku podkładów tradycyjnych – z betonu lub zaprawy cementowej. Przy podkładach podłogowych z mas samopoziomujących warstwa ta może nie być konieczna. Do jej wykonania służą zaprawy cementowe, anhydrytowe lub masy szpachlowe na bazie gipsu wolnowiążącego, zwykle ze zdolnością do samopoziomowania. 

Rodzaje posadzek

Posadzka ma być użyteczna i estetyczna. Istotne jest, by była odporna na uszkodzenia, w miarę długowieczna, a zarazem łatwa w czyszczeniu i konserwacji. To podstawa, reszta zaś to kwestia gustu. Rynek podsuwa wiele rozwiązań. Do dyspozycji są:

  • materiały naturalne – parkiety, deszczułki, deski jednorodne i warstwowo klejone, wykładziny z korka i kauczuku naturalnego, panele podłogowe itp.,
  • tworzywa sztuczne – posadzki i wykładziny z PVC, wykładziny dywanowe, gumowe, z kauczuku syntetycznego, a także bezspoinowe z kompozycji żywiczno-mineralnych, poliuretanowych itp.,
  • materiały mineralne – terakota, gres, klinkier i lastryko, marmury i inny kamień, a w pomieszczeniach gospodarczych zaprawy cementowe, betonowe itp.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl