- Podczas ocieplania domu stosuje się nie tylko materiały zapewniające izolację termiczną, ale także chemię budowlaną, dlatego muszą panować odpowiednie warunki pogodowe.
- Wczesną jesienią pogoda jest odpowiednia do prowadzenia prac ociepleniowych.
- Trzeba pamiętać, że prace, łącznie z tynkowaniem, muszą zostać zakończone przed nadejściem ochłodzenia.
Ocieplenie domu to nie tylko izolacja termiczna
Do ocieplenia ścian domów w Polsce najczęściej używa się styropianu. Do wyboru jest biały styropian fasadowy oraz – coraz częściej stosowany – styropian grafitowy, zwany też szarym. Różnią się one właściwościami, styropian grafitowy jest „cieplejszy” (ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła), przez można stosować cieńszą warstwę niż białego. Trzeba jednak pamiętać, że sam materiał ociepleniowy to nie wszystko, bo w skład systemu ocieplenia wchodzą też m.in. zaprawy klejące, preparaty gruntujące oraz tynki. Mają one określone warunki stosowania, co trzeba brać pod uwagę planując termin prac dociepleniowych.
Najlepiej stosować właśnie rozwiązania systemowe – czyli zestawy produktów danych producentów, co w przypadku chemii budowlanej gwarantuje, że będą ze sobą kompatybilne. Ważne jest też dobranie klejów odpowiednio do styropianu białego i grafitowego.
Polecamy: Koszty termomodernizacji mogą cię zaskoczyć. Warto wydać kilkadziesiąt tys. zł?
Docieplanie starszych domów
Obecnie wykonuje się nie tylko ocieplenie ścian nowych budynków, ale także ociepla starsze domy, pozbawione izolacji termicznej. W takich domach latem jest gorąco, a zimą zimno, stąd częste decyzje o termomodernizacji. Na dodatkową izolację cieplną decydują się też właściciele domów ocieplonych kilkanaście lat temu, kiedy wymagania dotyczące energooszczędności były niższe, a zastosowana wtedy termoizolacja okazała się niewystarczająca.
Dowiedz się: czy można układać styropian na styropian. Decyzję o termomodernizacji wspierają też programy dopłat.
Czy ocieplać dom jesienią?
O ociepleniu i dociepleniu domu często myśli się w kontekście zbliżającej się zimy. Czy jesień to dobra pora na wykonanie prac termoizolacyjnych? Znaczenie, przede wszystkim dla zapraw i tynków, mają temperatury, ale ważne jest także nasłonecznienie. Optymalne temperatury to między +25 i +5 st. C. Dodatkowo styropian powinien być zabezpieczony przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca. To szczególnie ważne w przypadku grafitowego, który odkształca się pod wpływem nagrzewania się. Takie warunki panują m.in. na początku jesieni.
– Jesień to tradycyjna pora na prace izolacyjne. Można powiedzieć: termoizolacyjne okienko. W tym okresie zazwyczaj obserwujemy wzrost zakupów płyt styropianowych – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w Styropminie.
Dodatkowo w tym roku argumentem mogą być ceny materiałów budowlanych. Prognozy wskazują, że po okresie stabilizacji ceny materiałów budowlanych zaczną rosnąć.
– Przesilenie korekty cenowej materiałów budowlanych wydaje się nieuchronnie zbliżać wielkimi krokami – spodziewa się ekspert portalu rynekpierowotny.pl Jarosław Jędrzyński.
Potwierdzają to miesięczne analizy czy to Rynku Pierwotnego, czy np. Grupy PSB. Kategorii materiałów budowlanych, które tanieją, jest coraz mniej, a zmiany są niewielkie.
O tym pamiętaj, decydując się na ocieplenie domu jesienią
Podejmując decyzję o ociepleniu domu jesienią, trzeba jednak pamiętać o tym, że przed ochłodzeniem powinno się zdążyć nie tylko z położeniem samego styropianu, ale także wykonaniem prac tynkarskich. Pozostawienie styropianu na zimę wiąże się z ryzykiem jego uszkodzenia. W przypadku styropianu białego możliwe jest wprawdzie pozostawienie go na zimę, pod warunkiem zabezpieczenia siatką zbrojącą i warstwą kleju, jednak nie jest to optymalne rozwiązanie. Decydując się na ocieplenie domu jesienią, trzeba dobrze przemyśleć kalendarz prac.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!