Biały czy szary? Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu? Różnica tkwi nie tylko w kolorze. Poznaj zalety i wady styropianu grafitowego

Katarzyna Laszczak
Styropian grafitowy ma lepsze właściwości izolacyjne niż tradycyjny, biały.
Styropian grafitowy ma lepsze właściwości izolacyjne niż tradycyjny, biały. Patryk Kosmider/gettyimages.com
Styropian to najpopularniejszy materiał używany do ocieplania domów. Jednak poza tradycyjnym, białym, na rynku jest także dostępny styropian szary, czyli grafitowy. Jakie są różnice między nimi i jaki wybrać? Wyjaśniamy.

Spis treści

Co to jest styropian grafitowy, czyli szary?

Do ocieplania elewacji najczęściej używa się płyt styropianowych, czyli ze spienionego polistyrenu (inaczej polistyren ekspandowany, EPS). Styropian o odpowiednich parametrach jest też używany do izolacji podłóg, fundamentów, rzadziej dachów. Jego zaletami jest to, że jest to materiał lekki, a przy tym ciepły. Jest znany i stosowany od lat, co przekłada się na to, że większość fachowców wie, jak się z nim obchodzić. Zaletą jest także przystępna cena. Tradycyjny styropian ma kolor biały. Jednak na rynku jest też dostępny szary styropian, czyli grafitowy. Powstaje on podobnie jak biały, jednak w procesie produkcyjnym dodawany jest m.in. grafit. Wpływa on nie tylko na kolor, ale przede wszystkim właściwości styropianu. 

Jakie zalety ma styropian grafitowy?

Przede wszystkim styropian grafitowy jest cieplejszy niż biały. Oznacza to, że można stosować cieńszą warstwę izolacji, żeby uzyskać takie same parametry. Świadczy o tym niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda. W przypadku styropianów białych jest na poziomie 0,045-0,040 W/(mK), tymczasem dla styropianu grafitowego jest to 0,033 do 0,030 W/(mK).

Odpowiednia izolacja ścian (innych przegród) w przypadku nowych domów jest wymagana przepisami budowlanymi. Mówi o tym współczynnik przenikania ciepła U (nie myl go z lambdą, określającą parametry samego materiału), który od 2021 r. musi wynosić najwyżej 0,20 W/(m2K). Aby go uzyskać, można zastosować o 30% cieńszą warstwę styropianu grafitowego w porównaniu z białym.

Ale o odpowiednią izolację warto również w przypadku starszych obiektów, bo wprost przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Jednak w ich przypadku nie zawsze jest możliwe położenie grubej warstwy ocieplenia – tutaj styropian grafitowy również może być dobrym rozwiązaniem.

Ten materiał sprawdza się także w przypadku docieplania budynków, które już są obłożone styropianem, ale ich ocieplenie nie jest wystarczające.

Wady styropianu grafitowego

Czy styropian grafitowy ma zatem same zalety? Niestety trzeba też wiedzieć o kilku minusach. Przede wszystkim – jest droższy od styropianu białego. Ponadto dodatek grafitu sprawia, że płyty mocniej nagrzewają się od słońca i mogą ulegać uszkodzeniu. Dlatego trzeba go odpowiednio przechowywać, a podczas montażu stosować siatki ochronne. Poza tym jest też dostępny szary styropian z białą warstwą ochronną – jego płyty są zabezpieczone warstwą białego styropianu (ma również specjalne nacięcia, które likwidują naprężenia).

Układanie styropianu grafitowego również wymaga więcej pracy (przygotowania podłoża, szlifowania płyt), a także zastosowania specjalnych, mocniejszych klejów.

Który styropian lepszy: szary czy biały?

Na to pytanie oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Styropian grafitowy zapewni lepszą izolacyjność, jednak będzie droższy niż biały. Nie warto też oszczędzać na ekipie, która będzie go układać. Jednak większe koszty na etapie prac, przełożą się na lepszą energooszczędność. Trzeba więc wziąć pod uwagę możliwości i oczekiwania.

Na to zwróć uwagę, kupując styropian grafitowy

Kupując styropian grafitowy, warto zwrócić uwagę na jego wagę. To prosty sposób na sprawdzenie tego, czy rzeczywiście otrzymujemy produkt o parametrach izolacyjności deklarowanych przez producenta. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, opracowanymi na podstawie badań wykonanych przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB) minimalna masa 1 m sześc. styropianu fasadowego o lambdzie 0,033 W/(mK) powinna wynosić 12 kg, a paczki o objętości 0,3 m sześc. 3,6 kg, natomiast tego o lambdzie 0,031 W/(mK) odpowiednio 13,5 oraz 4,05 kg.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl