Ocieplanie domu styropianem - jak uniknąć błędów

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ocieplenie domu styropianem będzie skuteczne, pod warunkiem, że będzie dobrze wykonane.
Ocieplenie domu styropianem będzie skuteczne, pod warunkiem, że będzie dobrze wykonane. Katarzyna Laszczak
Ocieplenie budynku znacznie zmniejsza jego koszty utrzymania – przede wszystkim mniej wydajemy na ogrzewanie domu. Jednak, żeby ocieplenie było skuteczne, musi być prawidłowo wykonane.

Ocieplenie ścian budynku styropianem nie jest specjalnie skomplikowane, ale trzeba przestrzegać pewnych zasad. Błędy popełnione podczas wykonywania termoizolacji zemszczą się tym, że będzie ona mniej skuteczna, a w niektórych przypadkach – do poważnego uszkodzenia elewacji. Oto 11 najczęściej popełnianych błędów przy ocieplaniu budynku styropianem.

Błąd 1.  Złe przygotowanie podłoża

Pamiętajmy, że podłoże pod płyty styropianowe powinno być odpowiednio nośne, stabilne, równe, suche. Nie może na nim być zanieczyszczeń, które zmniejszają przyczepność kleju (takich jak: kurz, powłoki adhezyjne, olej szalunkowy, wszelkiego rodzaju wykwity, czy uszkodzenia spowodowane przez czynniki biologiczne lub chemiczne).
Podłoże musi być równe – mniejsze nierówności i ubytki (do 2 cm) wyrównuje się za pomocą murarskiej zaprawy wyrównującej. W przypadku większych nierówności (ponad 2 cm), trzeba zastosować różnicowanie grubości płyt styropianu, tak żeby tworzyły one jednolitą płaszczyznę.
Błędy związane z podłożem to:

  • zła ocena stanu podłoża
  • brak gruntowania
  • zła ocena geometrii ścian (równość, odchylenie od pionu)

Błąd 2. Nieodpowiednie nakładanie kleju

Klej musi być nakładany zarówno wzdłuż obwodu płyty, jak i na je powierzchni. Jeśli klej zastosuje się tylko na obwodzie lub tylko punktowo, płyty będą się wyginać (mogą nawet się odspoić), a na gotowej elewacji będą wyraźnie widoczne krawędzie płyt.
Prawidłowe nakładanie zaprawy klejącej na płyty styropianowe:

  1. metoda obwodowo‑punktowa - zaprawę klejową należy nałożyć pasmowo na obrzeżach płyt o szerokości 4‑6 cm. Na pozostałej powierzchni płyty punktowo, kilkoma plackami (od 3 do 8). Łączna powierzchnia kleju powinna pokryć 40% powierzchni płyt białych, 60% płyt grafitowych.
  2. metoda grzebieniową, którą stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku równych, otynkowanych powierzchni. Klej nanosi się za pomocą packi zębatej o zębach kwadratowych na całą powierzchnię płyty.

Uwaga: Zaprawę klejącą nanosi się tylko na powierzchnię płyty styropianowych, nigdy na podłoże.

Klej na każdej płycie musi być umieszczony wokół krawędzi oraz na powierzchni płyty.
Klej na każdej płycie musi być umieszczony wokół krawędzi oraz na powierzchni płyty. Swisspor

Błąd 3. Zły dobór kleju

Źle dobrany klej lub zaprawa nieodpowiedniej jakości, może spowodować odspojenie się płyt styropianu, razem z pozostałymi warstwami elewacji. Ogólnie zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie kompletnego systemu ociepleń danego producenta - taki system zawiera wszystkie niezbędne elementy, gwarantowanej jakości i odpowiednio do siebie dobrane.

 
Jeśli klej będzie źle dobrany, to styropian wraz z pozostałym warstwami elewacji - odspoi się.
Jeśli klej będzie źle dobrany, to styropian wraz z pozostałym warstwami elewacji - odspoi się. Swisspor

Błąd 4. Nieprawidłowe rozłożenie płyt na ścianie

Bardzo ważne jest, żeby płyty styropianu układać z przesunięciem o pół długości płyty od dołu do góry, zaczynając od rogu ściany, czyli na tzw. „mijankę”. Należy pamiętać również o przewiązaniu płyt w narożach „na mijankę. Inaczej na łączeniu płyt powstaną mostki termiczne, przez które nastąpią straty ciepła.
Poza tym płyty styropianu trzeba też układać starannie i ciasno obok siebie.

Płyty styropianu powinny być ułożone na "mijankę", tak żeby łączenia nie tworzyły linii prostych.
Płyty styropianu powinny być ułożone na "mijankę", tak żeby łączenia nie tworzyły linii prostych. Swisspor

Błąd 5. Nieodpowiednie wypełnienie szczelin między płytami styropianowymi

Szczelin między płytami styropianowymi nie należy wypełniać zaprawą klejącą (w ten sposób powstaną mostki termiczne). Do wypełniania szczelin szerokości do 4mm, należy stosować systemowe piany PU.

Błąd 6. Złe osadzenie kołków

 Osadzenie kołków na nieodpowiedniej głębokości spowoduje problemy. Jeśli kołki będą osadzone zbyt głęboko, to zniszczą strukturę płyty termoizolacyjnej. Natomiast osadzone zbyt płytko sprawią, że powstaną wypukłości, które będą widoczne po powierzchni gotowej elewacji.

Błąd 7.  

Jeśli pominiemy listwę startową i/lub nie wywiniemy siatki na styropian, ocieplenie będzie narażone na działanie czynników atmosferycznych oraz gryzoni (gryzonie, takie jak myszy, szukając schronienie na zimę, często wgryzają się w dolną warstwę ocieplenia i powodują jego uszkodzenia).

Błąd 8. Niewyrównanie powierzchni płyt styropianowych

Powierzchnia płyt styropianowych po ich ułożeniu powinna być równa. Jeśli występują uskoki, czy nierówności, płyty trzeba zeszlifować, eliminując nierówności. Inaczej nierówności powstaną też na elewacji. Niestety szlifowanie styropiany jest praco- i czasochłonne i często bywa pomijane przez wykonawców.

Błąd 9. Nieodpowiednie ułożenie styropianu w narożach otworów

W narożach otworów okiennych i drzwiowych styropian powinien być ułożony tak, żeby łączenia płyt nie pokrywały się z krawędziami otworów. Ponadto w tych miejscach trzeba zastosować dodatkowe ukośne pasy z siatki.

Naroża otworów okiennych i drzwiowych powinny wypadać w centralnej części płyty styropianu. Krawędzie otworów nie mogą się pokrywać z krawędziami pł
Naroża otworów okiennych i drzwiowych powinny wypadać w centralnej części płyty styropianu. Krawędzie otworów nie mogą się pokrywać z krawędziami płyt. Swisspor

Błąd 10. Ocieplanie domu przy nieodpowiedniej pogodzie

Ważne jest, żeby prace ociepleniowe prowadzić przy odpowiedniej pogodzie – czyli temperaturze nie niższej niż 5°C i nie wyższej niż 25°C. Nie może także padać. Nie chodzi tu oczywiście o komfort pracy, ale właściwości materiałów, które zachowują swoje właściwości tylko w określonych warunkach (np. w wyższej temperaturze klej wyschnie, zanim zdąży dobrze związać, a w efekcie – styropian odspoi się).

Błąd 11. Brak stosowania osłon przeciwsłonecznych

Stosowanie osłon przeciwsłonecznych jest szczególnie ważne przy układaniu styropianu grafitowego. Pod wpływem słońca płyt nagrzewają się i następują w nich naprężenia. Skutkiem tego jest powstawanie szczelin między płytami i odspajanie się ich od podłoża.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl