Szary styropian jako izolacja termiczna dachów, podłóg i stropów

Wojciech Lechowski
Szary styropian jest świetnym materiałym izolacyjnym. Można go zastosować do dachów, podłóg i stropów.
Szary styropian jest świetnym materiałym izolacyjnym. Można go zastosować do dachów, podłóg i stropów. Domy Lipińscy
Styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym. Najczęściej stosuje się go do ocieplania ścian, ale równie dobrze sprawdza się także jako izolacja termiczna stropów, dachów i podłóg. Na rynku znajdziemy trzy rodzaje płyt polistyrenowych: białe EPS, szare (grafitowe) EPS z dodatkiem grafitu oraz wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS. W poniższym artykule przedstawiamy cechy styropianu szarego.

Spis treści

Styropian biały i szary

Szary styropian jest ulepszoną pochodną tradycyjnego styropianu białego, czyli polistyrenu ekspandowanego (oznakowanego jako EPS). Nie jest to zatem to samo tworzywo, z którego powstają wciąż drogie w naszym kraju płyty XPS (z polistyrenu ekstrudowanego).

Styropiany EPS powstają przy wykorzystaniu metody spieniania polistyrenu. W białym izolacyjność cieplną uzyskuje się dzięki temu, że ponad 95% jego objętości stanowią pustki powietrzne. W szarym natomiast współczynnik termoizolacyjności poprawiony zostaje dzięki zastosowaniu domieszki grafitu.

Szary styropian, w przeciwieństwie do białego, zawiera domieszkę grafitu.
Szary styropian, w przeciwieństwie do białego, zawiera domieszkę grafitu. Domy Lipińscy

Współczynnik lambda szarych płyt styropianowych

Współczynnik lambda (λ, współczynnik przewodzenia ciepła) jest najważniejszym parametrem, który obiektywnie charakteryzuje materiały termoizolacyjne. Im niższa jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ), tym lepsza izolacyjność termiczna ocieplenia.

Zastosowanie grafitu w procesie wytwarzania szarego styropianu pozwala na wyprodukowanie płyt o współczynniku lambda od 0,031 do 0,035 W/(mK). W standardowych białych płytach osiągnięcie takiej izolacyjności jest niemożliwe ze względów technologicznych i stąd konieczne jest układanie na budynkach grubszych warstw ocieplenia.

Szary styropian charakteryzuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, niż styropian biały.
Szary styropian charakteryzuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła, niż styropian biały. Lipińscy

Szary styropian, a grubość warstwy ocieplenia

Warto wiedzieć, że zaostrzenia wymogów dotyczących izolacyjności cieplnej budynków wciąż rosną. Do kolejnego podniesienia parametrów termoizolacyjności przegród budowlanych doszło na początku roku 2017,  a następne obostrzenie wymagań czeka nas już w roku 2021.

Aby nadążyć za restrykcyjnością przepisów budowlanych, coraz częściej zwiększamy grubość warstwy termoizolacyjnej. Jest to działanie skuteczne, ale jednocześnie nie zawsze korzystne dla wyglądu zewnętrznego budynku. Grube ocieplenie sprawia, że domy zaczynają wyglądać topornie i mniej estetycznie niż dotychczas, przez co tracą na wartości rynkowej. A tego przecież nie chce żaden inwestor dokonujący termomodernizacji.

Zastosowanie szarego styropianu zamiast białego pozwala zminimalizować warstwę ocieplającą, przy jednoczesnej optymalizacji jej skuteczności. I to właśnie ta kwestia najbardziej napędza popyt na ten wciąż innowacyjny, ale i niestety droższy produkt. Jednak w sytuacjach, w których grubość ocieplenia nie ma aż tak dużego znaczenia dla wyglądu bryły budynku nadal stosuje się styropian biały.

Trudności z układaniem szarego styropianu?

Zdarza się, że wykonawcy zdecydowanie odmawiają pracy z szarym styropianem. Uzasadniają to tym, że materiał ten sprawia trudności podczas przyklejania. Jest w tym zarówno ziarenko prawdy, jak i niewiedza fachowców. Otóż, szary styropian rzeczywiście charakteryzuje się mniejszą przyczepnością do tradycyjnych zapraw klejowych. Zatem przed nałożeniem na płytę kleju należy zmatowić jej powierzchnię, wykorzystując do tego celu papier ścierny, specjalną pacę bądź drucianą szczotkę

Inną metodą na skuteczne przyklejanie szarego styropianu jest po prostu stosowanie się do zaleceń jego producentów i korzystanie z klejów przeznaczonych właśnie do szarych styropianów. Dobre rezultaty przynosi także dodanie do zaprawy klejowej – kleju poliuretanowego, który związuje szybciej niż tradycyjna zaprawa i przytrzymuje płytę do czasu aż uczyni to zwykły klej do styropianu.

Trzeba też pamiętać, że szary styropian nagrzewa się znacznie bardziej niż biały. W wyniku tego może dochodzić do naprężeń i odkształceń płyt. Dlatego powierzchnia, na której jest układany szary styropian powinna być osłonięta przed bezpośrednim działaniem słońca, np. siatką.

Podsumowanie – zalety i wady szarego styropianu

Szary styropian (jak każdy inny wyrób budowlany) ma zarówno swoje zalety, jak i nie jest zupełnie pozbawiony wad. Poniżej prezentujemy cechy najbardziej znaczące dla inwestorów.

Zalety szarego styropianu:

  • lepsza izolacyjność termiczna przy mniejszej grubości ocieplenia przegród (o około 25% w stosunku do tradycyjnych białych płyt EPS;
  • możliwość zminimalizowania warstwy ocieplającej;
  • oszczędności poczynione na odpadach płyt, długości kołków, obróbkach blacharskich, płytszych ościeżach (węgarkach);
  • większa trwałość i podwyższona odporność na promieniowanie UV.

Wady szarego styropianu:

  • wyższy koszt zakupu materiału;
  • konieczność stosowania mocniejszych i droższych zapraw klejowych;
  • trudności mogące pojawić się podczas mocowania płyt.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl