Ocieplenie ścian domu – sposób na ochronę przed upałem

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zalety dobrze ocieplonego domu odczujemy nie tylko zimą, ale również podczas upalnego lata. Taki dom będzie się nagrzewał znacznie słabiej i wolniej.
Zalety dobrze ocieplonego domu odczujemy nie tylko zimą, ale również podczas upalnego lata. Taki dom będzie się nagrzewał znacznie słabiej i wolniej. Braas
Ocieplenie domu chroni nie tylko przed zimnem, ale także przed upałem. Tę cechę powinniśmy coraz bardziej doceniać.

Ocieplenie zatrzyma ciepło

O ociepleniu domów mówi się przede wszystkim w kontekście ochrony przed stratami ciepła zimą. Dobrze ocieplony dom to przyjemne ciepło pomimo mrozów i niższe rachunki za ogrzewanie.

Ale ocieplenie domu chroni go również latem – oczywiście tym razem przed nagrzewaniem. Również oznacza komfort termiczny: naturalny chłód, i to bez konieczności montażu klimatyzacji. Nawet przy ponad 30°C na zewnątrz mamy szansę mieć w pomieszczeniach temperaturę na poziomie ok. 20°C.

Przepływ ciepła w budynku następuje zawsze od strony cieplejszej do zimniejszej. Latem izolacja przegród hamuje ten proces, zwiększając pojemność cieplną konstrukcji i wydłużając czas nagrzewania się bryły budynku. _– _tłumaczy mgr inż. Marcin Jaroszyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Szansa na chłodny dom latem

Jeśli nasz dom będzie miał dobrze ocieplone ściany i dach nie tylko będzie się nagrzewał mniej, ale też będzie to robił znacznie wolniej, bo prawidłowo dobrane i wykonane ocieplenie znacząco zwiększa tzw. bezwładność cieplną budynku.

– _Oznacza to, że przyjmowanie ciepła nie rozpoczyna się natychmiast po jego dostarczeniu. Odpowiednia termoizolacja działa więc jak filtr ochronny przed gorącymi promieniami słońca. – _dodaje ekspert.

W polskim klimacie to wyjątkowo przydatna cecha, bo nawet podczas fal upałów, noce są stosunkowo chłodne, a i między kolejnymi nawrotami ciepła zdarzają się ochłodzenia. Mamy więc znacznie większą szansę na utrzymanie stałej, komfortowej temperatury.

Do ocieplenia ścian domów najczęściej używa się styropianu - zapewnia on skuteczną izolację termiczną, jest wygodny w montażu i ekonomiczny.
Do ocieplenia ścian domów najczęściej używa się styropianu - zapewnia on skuteczną izolację termiczną, jest wygodny w montażu i ekonomiczny. PSPS

Jak wybrać odpowiedni styropian do ocieplenia ścian

Ściany domów najczęściej ociepla się styropianem. Wytyczne dotyczące styropianu powinny być ujęte w projekcie domu. Ważne, żeby nie kupować materiału gorszego, niż przewidział to projektant.

Poza grubością styropianu zwróćmy uwagę na współczynnik oznaczany grecką literą lambda - ʎ. To współczynnik przewodzenia ciepła, który – mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu – świadczy o tym, jak ciepły jest dany materiał. Do ocieplenia ścian wybierajmy styropian, który ma lambdę równą 0,040 W/(mK) lub mniejszą.

Jak sprawdzić, czy styropian jest rzeczywiście ciepły

Kupujmy też styropian u renomowanych producentów, bo zdarza się, że parametry deklarowane na opakowaniu, nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na szczęście łatwo to sprawdzić, i to bez żadnego specjalistycznego sprzętu. Jest bowiem tak, że styropian o odpowiednich cechach musi mieć określoną gęstość, co przekłada się na jego masę. W praktyce wystarczy więc styropian po prostu zważyć.

Styropian używany do ocieplania ścian (fasadowy) o lambdzie 0,040 W/(mK) lub mniejszej powinien ważyć co najmniej 12,5 kg – mowa tu o 1 m³ materiału. Ponieważ styropian jest najczęściej sprzedawany w paczkach o objętości 0,3 m³, powinna ona ważyć co najmniej 3,75 kg. Dotyczy to „zwykłego” białego styropianu.

Zadbaj o staranny montaż ocieplenia

Poza kupieniem dobrego materiału trzeba też zadbać o prawidłowe ułożenie go. W przypadku styropianu nie jest to skomplikowane, ale trzeba uważać między innymi na błędy, które mogą spowodować powstanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie nie jest zachowana ciągłość izolacji i przez które ciepło będzie przenikać.

O czym jeszcze pamiętać, żeby w domu panowała komfortowa temperatura

Oczywiście dobrze ocieplone ściany to nie wszystko. Jeśli chcemy, żeby w domu panowała komfortowa temperatura, to cały budynek – od fundamentów po dach musi mieć odpowiednią izolację.

Również drzwi, a szczególnie okna muszą mieć odpowiednie parametry. Warto także zadbać o osłony okien, przede wszystkim zewnętrzne, bo to one najskuteczniej ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń przez okna (zatrzymują ciepło zanim przeniknie przez szyby).

Jeśli jesteśmy na etapie planowania domu, zwróćmy uwagę na orientację budynku i rozmieszczenie okien względem stron świata.

Posadźmy też drzewa – one skutecznie obniżają temperaturę w swoim otoczeniu. Szczególnie dobrym wyborem są drzewa liściaste, które latem zacieniają dom, a zimą – nie ograniczają dostępu słońca.

I jeszcze jedno – jeśli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji, to w dobrze ocieplonym domu, zużyje ona znacznie mniej energii, co odczujemy, płacąc rachunki za prąd.

– Izolacja termiczna nawet o połowę obniża zapotrzebowanie budynku na energię. Warto więc zadbać o termomodernizację domu przed zamontowaniem klimatyzatorów. Jeśli energia nie przenika przez ściany czy dach, zimą mniejsze są koszty ogrzewania, a latem – chłodzenia. W ocieplonym budynku system grzewczy oraz klimatyzacja są wydajniejsze i tańsze w eksploatacji – podkreśla przedstawiciel PSPS.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl