Jaka będzie przyszłość branży budowlanej? Podsumowanie XIV Kongresu Stolarki Polskiej

Materiał partnera
Rekordowa liczba ponad 300 uczestników wzięła udział w XIV Kongresie Stolarki Polskiej
Rekordowa liczba ponad 300 uczestników wzięła udział w XIV Kongresie Stolarki Polskiej Materiały prasowe
Rekordowa liczba ponad 300 uczestników wzięła udział w XIV Kongresie Stolarki Polskiej, który odbył się 23 maja br. w Hotelu Warszawianka w Jachrance. Rozmowy w ramach czterech bloków tematycznych zakończyły się przyjęciem rezolucji, która określi dalsze działania Związku POiD. Podczas kongresowej Gali wręczone zostały natomiast branżowe wyróżnienia. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzenia.

Spis treści

Przewodnim tematem XIV Kongresu Stolarki Polskiej były szanse i zagrożenia dla branży materiałów budowlanych w dobie kryzysu i związanych z nim przemian politycznych, ekonomicznych oraz społecznych. Wokół tego zagadnienia toczyły się rozmowy w ramach czterech bloków tematycznych z udziałem ekspertów i przedstawicieli sektora. Co działo się podczas Kongresu?

Perspektywy rozwoju branży – odbudowa Ukrainy i środki z KPO

Pierwszy blok tematyczny XIV Kongresu Stolarki Polskiej rozpoczął się od wystąpienia prof. dr hab. Waldemara Rogowskiego, Wicedyrektora Instytutu Finansów, Korporacji i Inwestycji, Kierownika Zakładu Zarządzania Ryzykiem SGH, Głównego Analityka Grupy BIK, który okiem i szkiełkiem analityka przedstawił jak otoczenie makroekonomiczne wpływa na sytuację w branży budowlanej.

W drugiej części bloku odbyła się zaś dyskusja, którą poprowadził Patrycjusz Wyżga, dziennikarz, autor kanału "Didaskalia" na YouTube. Wzięli w niej udział: dr hab. inż. Szymon Firląg, prof. PW, Prezes Zarządu Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa, dr Damian Kaźmierczak, Członek Zarządu i główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Konrad Płochocki, Wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Łukasz Rymarz, Główny Specjalista w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Rozwoju i Technologii i prof. Waldemar Rogowski.
Jako szanse dla dalszego rozwoju sektora wskazano przede wszystkim zaangażowanie w odbudowę Ukrainy oraz odpowiednie wykorzystanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Do kluczowych wyzwań zaliczono natomiast m.in. odpływ pracowników z rynku pracy.

Jak budować konkurencyjność branży?

O tym, jak budować konkurencyjność branży rozmawiano podczas panelu w II bloku tematycznym Kongresu. Dyskusję poprowadziła Małgorzata Walczak-Gomuła, Prezes Zarządu ASM Research Solutions Strategy, a w rolach panelistów wystąpili: Paweł Bielak, Prezes Zarządu Vetrex, Aleksandra Kocemba, Dyrektor Sprzedaży ID Logistics Polska, Piotr Nadolny, Dyrektor Handlowy MS więcej niż OKNA, Wojciech Stanowski, CEO debesto.com i Maciej Wenta, Prezes Zarządu Venska.
Omówiono m.in. co powinni zrobić polscy producenci, żeby powrócić na ścieżkę wzrostu eksportu, w jaki sposób branża stolarki może znaleźć oszczędności w transporcie i logistyce, jakie kierunki eksportowe są perspektywiczne oraz czym polskie firmy powinny konkurować na zagranicznych rynkach.

Jak transformacja energetyczna wpływa na budownictwo?

Trzeci blok tematyczny Kongresu poświęcony był zmianom, jakie czekają branżę budowlaną w związku z transformacją energetyczną. Wprowadzenia do dyskusji dokonał arch. Kamil Wiśniewski, Dyrektor Akademii Zdrowego Budownictwa i Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Następnie odbył się panel dyskusyjny, który poprowadziła Karolina Matysiak-Rakoczy, redaktor portalu domszytynamiare.pl, a w rolach panelistów, oprócz arch. Kamila Wiśniewskiego, wystąpili: Anna Bączyk, Koordynator ds. ESG i Rozwoju Produktu Dom Development, Michał Kowalczyk, właściciel firmy Kowalczyk Fabryka Okien i Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Glassolutions.

Omówiono rolę stolarki okiennej w transformacji energetycznej i budowaniu niezależności, dostosowanie produktów do nowych wymagań, obowiązek raportowania ESG oraz to, jak wykorzystać potencjał termomodernizacji budynków.

Jakie są najważniejsze trendy marketingu w 2024 roku?

Na Kongresie nie mogło zabraknąć tematów marketingowych. Poświęcony był im czwarty blok, realizowany w formie debaty ekspertów z branży. W roli prowadzącego wystąpiła sztuczna inteligencja – Stolaris AI, natomiast swoją wiedzą z uczestnikami Kongresu podzielili się: Joanna K. Cypryańska, właścicielka firmy ABR, Monika Młynarczyk, Dyrektor Marketingu WIŚNIOWSKI, Tomasz Popielawski, Dyrektor Marketingu i PR w Grupie Petecki, Alicja Rzeczkowska, Eastern Europe Communication Manager Somfy i Dominika Zajączkowska, Dyrektor Zarządzająca EVVA Polska.

Eksperci odpowiadali na 5 pytań wybranych wcześniej przez uczestników Kongresu w drodze ankiety spośród 59 zagadnień. Debata dostarczyła praktycznej wiedzy z pierwszej ręki, o tym jak wykorzystać trendy marketingowe w codziennym funkcjonowaniu firmy, żeby sprzedawać więcej i lepiej.

Rezolucja kongresowa

Kluczowe wnioski płynące z rozmów w ramach XIV Kongresu Stolarki Polskiej, a także z poprzedzającego wydarzenie Walnego Zgromadzenia Członków Związku POiD, zostały zebrane w formie rezolucji, która wskazuje najważniejsze kierunki aktywności POiD.

Żeby jeszcze skuteczniej promować polską stolarkę na zagranicznych rynkach, Związek podejmie działania na rzecz stworzenia spójnego brandingu, wyróżniającego rozwiązania „made in Poland” za granicą. Zwiększenie obecności firm z rodzimego sektora stolarki budowlanej na rynku ukraińskim i udział w odbudowie Ukrainy to duża szansa rozwoju, która wymaga jednak ścisłej kooperacji całej branży. Dlatego Związek POiD będzie dążył do zbudowania wspólnej, spójnej branżowej strategii w tym zakresie. W celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia finansowego dla kompleksowej termomodernizacji, aktywność POiD skoncentruje się natomiast na utrzymaniu stałego finansowania dla programu „Czyste Powietrze” i wykorzystaniu na ten cel środków z Krajowego Programu Odbudowy.

Ważnym elementem wpływającym na efektywność energetyczną i ograniczenie emisji CO2, są osłony okienne. Związek POiD podejmie więc działania promujące wykorzystanie osłon okiennych jako rozwiązania zapewniającego oszczędność energii, zarówno w nowych, jak i termomodernizowanych budynkach.

Gala Orłów Polskiej Stolarki

Zwieńczeniem kongresowego dnia była uroczysta Gala, na której wręczono branżowe wyróżnienia. Do grona Członków Honorowych Związku POiD dołączył Artur Litwiński, współzałożyciel i właściciel firmy GERDA. Nagrody Orłów Polskiej Stolarki, w uznaniu aktywnej działalności w zakresie kształcenia uczniów w zawodzie „monter stolarki budowlanej”, trafiły natomiast do dwóch szkół branżowych: Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim i Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu.

Gala była również doskonałym momentem do przedstawienia nowych firm członkowskich Związku POiD, które otrzymały certyfikaty oraz uhonorowania przedsiębiorstw obchodzących w tym roku jubileusz swojej działalności. Specjalne dyplomy odebrali Partnerzy kampanii „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ” – firmy i stowarzyszenia branżowe zaangażowane w promowanie kompleksowej termomodernizacji budynków.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka będzie przyszłość branży budowlanej? Podsumowanie XIV Kongresu Stolarki Polskiej - e-Okna

Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl