Folia w płynie – co to jest, gdzie i kiedy trzeba stosować, podstawowe rodzaje

Wojciech Lechowski
Folia w płynie skutecznie zabezpiecza ściany i podłogi przed wilgocią. Warto stosować ją m.in. pod płytki ceramiczne w łazienkach.
Folia w płynie skutecznie zabezpiecza ściany i podłogi przed wilgocią. Warto stosować ją m.in. pod płytki ceramiczne w łazienkach. bialasiewicz - 123RF
Folia w płynie to wygodny w zastosowaniu i skuteczny materiał uszczelniający. Wyjaśniamy, gdzie stosować, jak wybrać i nakładać folie w płynie.

Folia w płynie zabezpiecza przed wilgocią

Folie w płynie są produkowane na bazie żywic syntetycznych, a ostateczne właściwości osiągają poprzez odparowanie  wody (wyschnięcie). Płynne folie stanowią dobre zabezpieczenie przeciwwilgociowe i doskonałe uszczelnienie powierzchniowe przy bardzo małej grubości warstwy (od 0,5 do 0,8 mm) co sprawa, że sięga się po nie coraz częściej i chętniej.

Jeszcze całkiem niedawno najpopularniejszym materiałem hydroizolacyjnym była papa. Stosowano ją wprawdzie głównie na zewnątrz, choć czasami stanowiła również uszczelnienia podłóg w domach i mieszkaniach. Dziś papy coraz częściej zastępowane są innymi wyrobami (w tym folią w płynie).

Nowoczesne materiały uszczelniające sprawdzają się tak przy zastosowaniach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warunkiem jest jednak odpowiedni dobór ich rodzaju. Na rynku znajdziemy produkty przeznaczone do zabezpieczania ścian i posadzek w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka oraz takie, które stworzą skuteczną hydroizolację na tarasie lub balonie.

Folia w płynie – rodzaje

Dostępne w sklepach płynne folie różnicuje zwłaszcza ich przeznaczenie. Uwzględniając ten aspekt można rozróżnić:

  • folie w płynie do pomieszczeń wilgotnych;
  • folie w płynie na ogrzewanie podłogowe;
  • folie w płynie na taras i balkon.

Folie płynne do pomieszczeń wilgotnych stanowią największą i zarazem najpopularniejszą część asortymentu. Stosuje się je w celu ochrony ścian i podłóg w miejscach narażonych na działanie wody bądź pary wodnej. Tym samym są niezbędne w prysznicach, na ścianach ponad wanną, na podłogach kabin natryskowych typu walk-in, w toaletach, a także w kuchniach. Należy bowiem pamiętać, że same płytki ceramiczne nie są wystarczającą barierą dla wody mogącej dostać się w strukturę ścian. Zaś zawilgocone ściany to idealne miejsce do rozwoju grzybów i toksycznych pleśni. Zastosowanie folii płynnej pod glazurę bądź terakotę eliminuje to ryzyko.

Podobnie działa folia w płynie przeznaczona do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Aktualnie to właśnie ten typ ogrzewania spotyka się coraz częściej w domowych łazienkach. Podłogę pokrywa się wówczas standardowo płytkami ceramicznymi. Wiadomo, że sama warstwa folii nie jest wystarczająco odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale w połączeniu z terakotą stanowi doskonałe wykończenie posadzki i barierę przeciwwodną.

W sklepach znajdziemy też folie płynne z przeznaczeniem na zewnątrz budynków. Najczęściej służą one do wykonywania hydroizolacji balkonów i tarasów. Są odporne na działanie zmiennych temperatur, wydajne, łatwe w aplikacji i stanowią skuteczną ochroną przeciwwilgociową. Należy jedynie pamiętać, że po związaniu, folia musi być od razu pokryta właściwym materiałem wykończeniowym (np. płytkami mrozoodpornymi).

Montaż folii w płynie

Montaż folii w płynie nie jest szczególnie skomplikowany, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Ważne jest także uprzedniego przygotowania podłoża. Powierzchnia pod płynną folię powinna być wyrównana, odpylona oraz oczyszczona z plam (zwłaszcza tłustych). Nie powinno być na niej ani wybrzuszeń, ani wgłębień, co niestety po demontażu starych płytek bywa nieuniknione. Na istniejące ubytki najlepiej jest zastosować wypełnienie z żywicy epoksydowej z domieszką piasku kwarcowego. Tak przygotowaną powierzchnię pokrywa się preparatem gruntującym. Następnie (w narożach i wszystkich miejscach połączeń) montuje się taśmy uszczelniające.

Samą folię płynną nanosi się na przygotowane podłoże w dwóch warstwach i z zachowaniem odstępu czasowego zalecanego przez danego producenta. Czas schnięcia tego rodzaju produktów jest bardzo różny i wynosi od 2 do nawet 24 godzin. Do aplikacji wykorzystuje się wałek malarski lub pędzel.

Jeśli hydroizolacja z folii w płynie układana jest na podłodze, warto wzmocnić ją włókniną, którą zatapia się pomiędzy obiema warstwami stosowanego wyrobu. Każda folia płynna potrzebuje określonego czasu na wyschnięcie.

Elementy dodatkowe do montażu folii płynnych

Podczas montażu folii płynnej może zajść potrzeba zastosowania elementów dodatkowych, innych niż taśmy uszczelniające czy włóknina wzmacniająca. W sprzedaży znajdują się też gotowe narożniki zabezpieczające oraz specjalne kołnierze do stosowania wokół rur wpuszczanych w podłogę.

Narożniki przydają się zwłaszcza w narożach pomieszczeń, w okolicach otworów okiennych oraz przy obróbce wszelkiego rodzaju kolumn i uskoków. Pamiętajmy, że uwzględnienie elementów dodatkowych i przestrzeganie wskazówek producenta danej folii w płynie to gwarancja na uzyskanie szczelnej i skutecznej hydroizolacji.

Do jakich podłoży można stosować folię w płynie?

Płynne izolacje mają bardzo wszechstronne zastosowanie i są doskonale przyczepne do wielu popularnych i często wykorzystywanych w budownictwie materiałów. Bez obaw można nakładać je na mury, tynki, beton oraz jastrychy. Nadają się też do użycia na materiałach zawierających gips (np. na płytach gipsowo-kartonowych, włóknisto-gipsowych, gipsowych płytach budowlanych itp.).

Nie zaleca się jednak stosowania folii w płynie bezpośrednio na drewnie i wyrobach drewnopochodnych. Choć płynna hydroizolacja sprawdzi się np. pod drewnianą podłogą czy pod okładziną ścienną z płyt drewnopochodnych.

Folia w płynie – cena i wydajność

Ceny folii płynnych są dość zróżnicowane i zależą głównie od jakości tych produktów. Za materiał dobrej jakości trzeba zapłacić około 10–20 zł/kg. To ilość (1 kg)  wystarczająca do pokrycia przeciętnie 1 m² powierzchni (jednowarstwowo). Uwzględniając fakt, że konieczne jest zastosowanie dwóch warstw folii płynnej, koszt pokrycia 1 m² w sposób oczywisty podwoi się i wyniesie 20-40 zł.

Podczas zakupów trzeba też pamiętać o elementach dodatkowych (taśmie uszczelniającej, kołnierzach, narożnikach itd.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl