Jak zabezpieczyć balkon i taras przed wilgocią – materiały do hydroizolacji

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Bez względu na to, czy taras lub balkon będzie wykończony płytkami ceramicznymi, czy deskami, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu podłoża przed wilgocią.
Bez względu na to, czy taras lub balkon będzie wykończony płytkami ceramicznymi, czy deskami, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu podłoża przed wilgocią. Misska420 - pixabay.com
Jeśli chcemy, żeby balkon i taras wyglądały dobrze przez lata musimy wybrać nie tylko okładzinę, ale też zabezpieczyć podłoże przed wilgocią. Polecamy materiały hydroizolacyjne.

Folia w płynie – izolacja jednokomponentowa

Folia w płynie to popularny materiał hydroizolacyjny. Można ją stosować na podłożach różnego rodzaju, takich jak: beton, jastrych, cegły (również silikatowe), a także tynkach cementowych, cementowo-wapiennych i materiałach zawierających gips.

Do jej zalet należy również to, że nanosi się ją łatwo i szybko. Kupioną folię w płynie wystarczy dobrze wymieszać i nałożyć na powierzchnię balkonu pędzlem, wałkiem lub pacą. Trzeba tylko pamiętać, że należy nałożyć co najmniej dwie warstwy folii. Między poszczególnymi aplikacjami trzeba poczekać, aż poprzednia warstwa wyschnie (zgodnie ze wskazaniami producenta, najczęściej jest to 4-8 godzin). Okładzinę można przyklejać po upływie 12 godzin od nałożenia ostatniej warstwy.

Kupując folię w płynie warto zdecydować się na taką, która jest wzmocniona włóknami. Będzie ona bardziej elastyczna (nawet w niskich temperaturach, do -20°C), będzie też mostkować (zasklepiać) rysy powstałe już po nałożeniu folii. Dzięki temu izolacja pozostanie szczelna i skuteczna.

Izolacja sztywna dwukomponentowa

Taka izolacja chroni przed podciąganiem wody z gruntu i mrozem, dlatego szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku tarasów naziemnych. Jednocześnie umożliwia wysychanie zaizolowanej już powierzchni (pozostaje otwarta na dyfuzję pary wodnej). Ta unikalna cecha sprawia, że taką izolację można nanosić również na wilgotne podłoża betonowe, bez konieczności ich gruntowania.

Sztywna izolacja dwukomponentowa powstaje na bazie minerałów i tworzyw sztucznych. Dlatego jej przygotowanie do aplikacji jest nieco bardziej wymagające. Do odpowiedniego wymieszania takich preparatów zwykle są potrzebne jest mieszanie mechaniczne, np. za pomocą mieszadła wolnoobrotowego.
Tak jak w przypadku folii, skuteczną izolację utworzą co najmniej dwie warstwy izolacji. Jednak czas schnięcia poszczególnych warstw jest dłuższy (wynosi 6-8 godzin), a płytki ceramiczne można układać dopiero dobę po wyschnięciu ostatniej warstwy.

Hydroizolacja dwukomponentowa elastyczna

Wielką zaletą izolacji dwukomponentowych elastycznych jest to, że można je nanosić również na stare płytki ceramiczne. Jeśli chcemy więc odnowić balkon lub taras, nie musimy skuwać okładziny ceramicznej i stosować specjalistycznych emulsji sczepnych. Można ją stosować na podłożach takich jak posadzki betonowe, jastrychy, tynki, cegły, a także – blacha.
Taka izolacja pozwala również na wyschnięcie podłoża, jest bardzo elastyczna i ma zdolność mostkowania rys (nawet do 2 mm szerokości).
Przygotowanie i nakładanie wygląda tak, jak w przypadku izolacji dwukomponentowej sztywnej, jednak poszczególne warstwy schną szybciej (ok. 4 godzin), krócej też trzeba czekać z układaniem płytek (4 godziny od wyschnięcia ostatniej warstwy).

Izolacja tarasu z okładziną z desek

Jeśli chcemy wykończyć taras nie płytkami ceramicznymi, ale deskami drewnianymi lub kompozytowymi, musimy wybrać produkt przeznaczony pod deski. Polimerowa izolacja pod deski tarasowe zabezpiecza je przed działaniem wody i wilgoci, ale także skutkami promieniowania UV, procesami starzenia, zmianami temperatur i mrozem. Można ją stosować również pod deski na elewacji.

O tym pamiętaj, wykonując hydroizolację

Stosując dany preparat zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta dotyczących liczby warstw i czasu ich schnięcia. Dla produktów dwukomponentowych ostateczna grubość warstwy w stanie suchym powinna wynosić minimum 2 mm.

Pamiętajmy też, że po naniesieniu pierwszej warstwy izolacji zawsze należy wykonać uszczelnienia narożników wewnętrznych oraz dylatacji za pomocą odpowiedniej taśmy uszczelniającej.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl