Jak i czym wyciszyć podłogę z paneli

Wojciech Lechowski
Panele podłogowe mają wiele zalet, warto jednak zadbać o wyciszenie podłogi z paneli. W tym celu stosuje się różnego rodzaju podkłady.
Panele podłogowe mają wiele zalet, warto jednak zadbać o wyciszenie podłogi z paneli. W tym celu stosuje się różnego rodzaju podkłady. Sean891 - pixabay.com
Panele podłogowe są od pewnego czasu jednym z najpopularniejszych materiałów okładzinowych na posadzki. Nie kosztują wiele, a jako wykończenie posadzki prezentują się doskonale. Ich trwałość nie jest wprawdzie aż tak wysoka jak podłogi z litego drewna, ale dzięki łatwemu montażowi i niewygórowanej cenie – większość z nas i tak sięga po ten materiał podłogowy.

Posadzka pokryta panelami jest  łatwa do utrzymania w czystości i w pełni bezpieczna w użytkowaniu. Jednak nie wszyscy mamy świadomość, że pokrycie to jest jednym z najlepiej przenoszących dźwięki. Jeśli zatem nasza podłoga usytuowana jest na parterze – charakterystyczne stukanie paneli będzie słyszalne jedynie dla nas samych, ale w przypadku podłóg znajdujących się na stropach nad innymi pomieszczeniami mieszkalnymi – zakłóci także skutecznie spokój naszych sąsiadów. Dlatego tak ważne jest wyciszenie podłogi z paneli.  Dostępne materiały izolacyjne zdecydowanie poprawiają izolacyjność akustyczną podłóg pokrytych panelami, choć i tak posadzki te nie są w stanie osiągnąć takiej akustyki, co chociażby tradycyjny drewniany parkiet.

Jakie materiały wybrać do wyciszenia paneli podłogowych

Niektórzy myślą błędnie, że podkłady, które oferowane są w sklepach razem z panelami służą do niwelowania nierówności istniejących na naszych posadzkach. Tymczasem podkłady te, to materiał, którego główną rolą jest poprawienie izolacyjności akustycznej podłóg, czyli wyciszenie paneli.

Dzielą się one na dwie grupy. Jedne z nich są produkowane na bazie składników naturalnych i w ramach tego możemy zaopatrzyć się w:

  • maty korkowe;
  • tekturę falistą,
  • płyty drewnopochodne.

Natomiast druga grupa materiałów stosowanych w celu poprawienia izolacyjności akustycznej podłóg, to płyty i pianki wykonane z polistyrenu i poliuretanu. Tego rodzaju podkłady mogą mieć różną grubość, tj. od 2 do 5 mm. Im grubsza jest warstwa materiału izolacyjnego, tym izolacja akustyczna podłogi lepsza. Jednak nie o samą grubość izolatora tutaj chodzi. Istotna jest przede wszystkim jego jakość.

Innym kryterium podziału podkładów akustycznych pod panele podłogowe jest rozróżnienie podkładów, które redukują dźwięki słyszalne w tym samym pomieszczeniu, w którym hałas powstaje oraz podkładów redukujących dźwięki słyszalne w pomieszczeniu znajdującym się poniżej tego, w którym mamy do czynienia z tzw. stukającą podłogą.

Decyzję o zastosowaniu podkładu naturalnego lub sztucznego powinien warunkować rodzaj podłoża, z jakim mamy do czynienia. Jeśli podłożem jest wylewka betonowa – w zakresie wyboru podkładu mamy dowolność, ponieważ w tym przypadku można zastosować tak izolację naturalną, jak i sztuczną. Jeśli jednak podłożem są np. naturalne deski lub inny materiał drewnopochodny – izolacja pod panele również powinna być wykonana z materiałów naturalnych.

Podkłady z korka pod panele podłogowe

Korek jest materiałem naturalnym i posiadającym wiele pożądanych właściwości, w tym tłumienia hałasów i niwelowania niektórych dźwięków. Płyty akustyczne z tego materiału powstają ze specjalnego, porowatego aglomeratu i są w stanie zdecydowanie podnieść izolacyjność akustyczną podłóg. Korek jest bowiem materiałem, który dzięki swojej specyficznej budowie nie przenosi drgań i dźwięków, a skutecznie je amortyzuje, zmniejszając słyszalność.

Płyty akustyczne z korka można bez obaw kłaść pod panele podłogowe. Jednak wadą tego typu izolacji jest dość znaczna grubość materiału, a w efekcie końcowym: podniesienie poziomu podłogi i zmniejszenie wysokości wnętrza. Innym istotnym mankamentem korka, jako izolatora akustycznego jest jego stosunkowo wysoka cena oraz fakt, że może być stosowany jedynie na podłoża równe. Jeśli w podłożu występują znaczne nierówności – płyty korkowe mogą się wykruszać w trakcie użytkowania podłogi.

Tektura falista jako podkład pod panele podłogowe

Tektura falista to najtańszy z dostępnych materiałów, ale jednocześnie poprawiający izolacyjność akustyczną podłóg pokrytych panelami jedynie w nieznacznym stopniu. Najczęściej występuje w rolkach o szerokości 1 m i różnej długości. Podkład z tektury falistej jest cienki, w związku z czym nie niweluje nierówności podłoża i nie tłumi dobrze odgłosów stąpania po panelach i innych dźwięków

Zwiększenie izolacyjności akustycznej może przynieść zastosowanie tektury falistej w kilku warstwach, ale mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Materiał ten zasadniczo nadaje się jedynie na ogrzewanie podłogowe, ponieważ charakteryzuje go dobra przewodność ciepła.

Eko płyty pod panele podłogowe

Eko płyty to wszelkiego rodzaju płyty drewnopochodne (np. płyty pilśniowe, czy OSB), jak również specjalne płyty ekologiczne, posiadających nieznaczną grubość i dobrze tłumiących dźwięki. Wszystkie materiały drewnopochodne charakteryzują się dość dobrą izolacyjnością akustyczną. Pod panele podłogowe można stosować warstwowo zarówno popularną pilśnię, jak i inne podkłady drewnopochodne.

Natomiast tzw. eko płyty, dostępne w paczkach najlepiej jest układać w ten sposób, żeby łączenia podkładu nie zbiegały się w tym samym miejscu z łączeniami paneli. Płyty te występują w sklepach w kolorze zielonym oraz brązowym. Mają wymiary 0,69 x 0,89 i grubość od 4 do 7 mm. Dobrze tłumią dźwięki, stanowiąc jednocześnie izolację termiczną. Nie poleca się ich jedynie dla alergików, ponieważ podczas układania często ulegają kruszeniu i intensywnie pylą.

Podkłady sztuczne pod panele podłogowe

Podkłady sztuczne to wszelkiego rodzaju pianki i maty wykonywane z tworzyw sztucznych, najczęściej z polistyrenu i poliuretanu. W obrębie tego typu podkładów znaleźć można lepsze i gorsze pod względem izolacyjności akustycznej. O jakości materiałów świadczy niestety przeważnie ich cena.

Najgorsza i to nie tylko pod względem izolacyjności akustycznej jest zwykła pianka w cenie około 2 zł za metr kwadratowy. Choć cena tego materiału jest niezwykle kusząca, to on sam nie ma nic wspólnego z podkładem podłogowym. Już po krótkim czasie użytkowania pianka utlenia się, traci swoją dotychczasową grubość i znaczy dla paneli podłogowych dokładnie tyle samo, co rozłożona przed ich ułożeniem gazeta. O izolacyjności akustycznej nie może być tu mowy w ogóle.

Lepszej jakości podkłady sztuczne wyglądają podobnie do płyt styropianowych. Są one wykonane z polistyrenu ekstrudowanego i występują jako płyty o grubości od 3 do 7 mm. Dobrze tłumią dźwięki, eliminując hałas o około 20 dB.

Uwaga!

Wybierając podkład pod panele podłogowe zwróćmy uwagę przede wszystkim na właściwości dźwiękochłonne danego materiału, a także - jego jakość. Pamiętajmy, że wymiana podkładu będzie uciążliwa, dlatego wybierzmy materiał dobrej jakości - taki, który przez lata będzie spełniał swoje funkcje wyciszające. Bardzo niska cena materiałów często wiąże się z niższą jakością

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl