Izolacja akustyczna ścian działowych

Paweł Wiśniewski
Izolacja akustyczna ścian działowych poprawia komfort mieszkania.
Izolacja akustyczna ścian działowych poprawia komfort mieszkania. Rigips
Systemy suchej zabudowy oparte o płyty gipsowo-kartonowe (g-k) i wełnę mineralną, cieszą się uznaniem ze względu na lekkość, łatwość wykonania i możliwość budowy ścianek działowych w niemal dowolnym kształcie.

Panuje jednak powszechna opinia, że przez taką ścianę wszystko słychać. Ściana szkieletowa może tymczasem mieć właściwości izolacji akustycznej przewyższające lite przegrody - wszystko zależy od użytych materiałów i fachowości wykonania.

Tłumienie akustyczne ściany wewnętrznej wykonanej w podstawowej wersji - z profili o szerokości 50 mm, dwóch warstw wełny mineralnej obłożonych obustronnie standardową płytą g-k o grubości 12,5 mm - może rzeczywiście być niewystarczające. Zwłaszcza ściany wykonanej błędnie (np. bez taśm akustycznych pod profilami). Tymczasem kluczem do wytłumienia ściany jest jej grubość i zachowanie reżimu technologicznego podczas montażu, tak by nie powstawały mostki akustyczne.

Lekka ściana w zgodzie z normą

Stopień tłumienia akustycznego ścian działowych w budynkach mieszkalnych i użytkowych jest w Polsce uregulowany normą PN-B-02151-3:2015-10 ("Akustyka budowlana - Ochrona przed hałasem w budynkach - Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych - Wymagania"), zgodnie z którą wskaźnik izolacyjności akustycznej R'A1 dla ścianek wewnętrznych w mieszkaniach powinien wynosić co najmniej 50 dB, natomiast w budynkach użytkowych minimum 35-45 dB.
Głównym parametrem wskazywanym przez normę jest współczynnik R'A1, czyli wskaźnik przewidywanego rzeczywistego tłumienia akustycznego przegrody w stosunku do wyników uzyskiwanych w warunkach laboratoryjnych (wskaźnik RA1). Przewidywana rzeczywista izolacyjność akustyczna ścian działowych wyliczana jest według wzoru: R'A1 = RA1-K. K to tzw. poprawka, określająca wpływ bocznego przenoszenia dźwięku.
Ściany zbudowane w systemach suchej zabudowy są w stanie całkowicie spełnić wymagania tej normy, jednak wyłącznie pod warunkiem odpowiedniego wykonania. Ich wyniki mieszczą się w granicach od R'A1=41 dB dla ściany z pojedynczą płytą g-k z każdej strony do R'A1>70 db w przypadku specjalnych supercichych systemów suchej zabudowy, wykorzystywanych w salach kinowych.

Wyciszanie ściany szkieletowej

Izolacja akustyczna ścian działowych z płyt g-k zależy przede wszystkim od grubości samych płyt g-k, konstrukcji szkieletu i grubości wypełnienia z wełny mineralnej. Podstawowa ścianka działowa w systemie suchej zabudowy jest wykonana na pojedynczym stelażu z profili 50 mm, obłożona obustronnie jedną warstwą płyt g-k o grubości 12,5 mm i wypełniona z obu stron 5-centymetrową warstwą wełny mineralnej. Izolacyjność akustyczna samych materiałów teoretycznie jest wystarczająca, aby osiągnąć tłumienie dźwięku na poziomie 50 dB, jednak ze względu na mostki akustyczne taka ściana nie zapewni satysfakcjonującego poziomu wyciszenia.
Mostki akustyczne to miejsca w konstrukcji samej ściany (styk profili między sobą, styk profili ze stropem i sufitem itp.), które przenoszą drgania akustyczne niczym głośnik.
Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie profili o szerokości 100 mm, co, jak udowodniono laboratoryjnie, powoduje zwiększenie izolacyjności akustycznej ściany nawet o 6 dB - z jednej strony dzięki temu, że szerszy, bardziej sztywny element mniej rezonuje, z drugiej dzięki zwiększeniu grubości samej ściany. Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest zbudowanie ściany podwójnej, opartej na dwóch szkieletach, co eliminuje powstawanie bezpośredniej drogi przenoszenia dźwięków i pozwala zyskać kolejne 5 dB ciszy.
W przypadku ściany podwójnej istotny jest jednak sposób montażu. Należy wyeliminować jak najwięcej elementów łączących obie ściany (takich jak popularne przewiązki spinające), które powodują powstawanie mostków akustycznych obniżających izolacyjność przegrody. Aby uniknąć przenoszenia drgań przez wspólne profile, na których obie ściany są zamontowane do stropu i sufitu, trzeba pod profilami przykleić taśmę akustyczną. Taśmą powinny być również rozdzielone wszelkie miejsca styku metalowych elementów (profili między sobą, kotwy mocujące warstwę wełny mineralnej itp.). Taśma musi być także podklejona pod profile mocowane do ścian nośnych.
Dalsze wytłumienie ścianki szkieletowej można osiągnąć, zwiększając grubość wypełnienia z wełny mineralnej i okładzin z płyt g-k. Najprościej mówiąc – im grubsze płyty g-k i grubsze warstwy wełny mineralnej, tym ściana cichsza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl