Drenaż - wsparcie izolacji ścian. Jak go wykonać i kiedy jest potrzebny drenaż

Joanna Ryńska
Drenaż chroni ściany domu przed wodą. Jest potrzebny szczególnie wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, ale o konieczności jego wykonania decyduje badanie geotechniczne.
Drenaż chroni ściany domu przed wodą. Jest potrzebny szczególnie wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest wysoki, ale o konieczności jego wykonania decyduje badanie geotechniczne. Katarzyna Laszczak
Dom podpiwniczony może stwarzać problem, jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki. Wówczas wilgoć wykorzysta wszelkie niedoskonałości izolacji, by dostać się do ścian położonych poniżej poziomu gruntu. Rozwiązaniem problemu jest instalacja drenażowa.

Zagrożenie ze strony wody gruntowej

Wody gruntowe to odmiana wód podziemnych zalegających płytko pod powierzchnią terenu. Jeśli okaże się, że tak płytko, jak planowane fundamenty, woda będzie dopływać do budynku. Zagrożenie istnieje nawet wtedy, gdy wody gruntowe zalegają poniżej poziomu fundamentów. Są one zasilane przez opady, dlatego ich poziom zmienia się w ciągu roku - latem jest najniższy, a wiosną może się podnieść o ponad metr.

Może to oznaczać stałe lub okresowe zagrożenie dla piwnicy. Jej zalewanie wiąże się nie tylko z niedogodnością wypompowywania wody, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla ścian i fundamentów. Drenaż - w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych - nawet wówczas gdy mamy wykonaną zaawansowaną hydroizolację ścian piwnic i fundamentów jest na dobrą sprawę koniecznością.

Poziom wody gruntowej ulega też długookresowym zmianom związanym z warunkami wodnymi i klimatycznymi. Może zostać zagrożona już istniejąca, sucha piwnica. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest drenaż - sieć rur uniemożliwiająca wodzie gruntowej docieranie do budynku. Sieci drenarskie ułożone wokół budynku mieszkalnego na poziomie fundamentów noszą nazwę drenażu opaskowego.

Schemat wykonania drenażu opaskowego.
Schemat wykonania drenażu opaskowego. Joanna Ryńska

Czy drenaż jest potrzebny?

To pytanie powinno pojawić się już na etapie projektu budynku. Odpowiedź mogą przynieść badania geotechniczne - muszą być przeprowadzone równolegle na działce budowlanej i w archiwum hydrogeologicznym. Dzięki badaniom można dowiedzieć się, jakie jest podłoże (przepuszczalne, nieprzepuszczalne), jaki był najwyższy udokumentowany poziom wód gruntowych i jak się on zmienia.

Drenaż nie jest potrzebny, jeżeli podłoże składa się z gruntów przepuszczalnych (piaski, żwiry), poziom wód jest niski (woda gruntowa zalega głęboko) oraz gdy poziom wód gruntowych obniża się lub jest stały (podlega rocznym wahaniom). Jeżeli natomiast w podłożu są warstwy nieprzepuszczalne (gliny, iły), poziom wód gruntowych jest wysoki (woda gruntowa zalega płytko) lub poziom wód gruntowych podwyższa się, drenaż  (jeśli nie zmieni się decyzja o podpiwniczeniu domu) jest konieczny. Jeśli brakuje danych archiwalnych, nie można określić najwyższego poziomu wód gruntowych. Zagrożenie dla piwnicy można wtedy oszacować pośrednio:

  • według "wizji lokalnej", czyli na podstawie tego, co dzieje się na sąsiednich posesjach. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, w sąsiednich domach piwnice albo są okresowo zalewane, albo nie ma ich w ogóle;
  • według roślinności - na niezagospodarowanych terenach podmokłych występuje typowa roślinność wodna: trzciny, sitowie, pałki. Na terenach piaszczystych i suchych (co oznacza głębokie zaleganie wód gruntowych) występują najczęściej lasy sosnowe.

Zmiany poziomu wody gruntowej są zależne od wielkości opadów, a tym samym nieprzewidywalne, dlatego warto budować drenaż opaskowy dla każdego powstającego domu.

Elementy drenażu[/b]
Podstawowymi elementami drenażu są:

  • rury drenarskie w zwojach lub sztangach;
  • studzienki rewizyjne narożne;
  • studzienka zbiorcza (główna);
  • kształtki i złączki (mufy, dołączniki, trójniki).

Rury drenarskie

Podstawą działania drenażu są rury drenarskie z tworzywa sztucznego (PVC lub PE) albo z ceramiki. Rury są perforowane - mają na powierzchni odpowiednio rozstawione otwory o niewielkim przekroju (ok. 10 mm²), którymi do wnętrza rury przesącza się woda gruntowa. Rury są umieszczane w otulinie (filtrze), co zabezpiecza przed zatykaniem otworów przez cząstki gruntu. Materiał zależy od rodzaju gruntu: w gruntach piaszczystych stosuje się otulinę z włókien syntetycznych, w gliniastych z włókien kokosowych.

Najpopularniejsze są rury z tworzyw sztucznych (najczęściej o średnicach 65 i 80 mm). Mają one szczególny charakter - są elastyczne i odpowiednio karbowane. W sprzedaży występują w zwojach o długości do 250 m. Dzięki temu mogą być układane systemem kablowym, a ilość złączek i kształtek jest ograniczona do niezbędnego minimum - praktycznie tylko do podejść rur do studzienek rewizyjnych (kontrolnych) i do studzienki zbiorczej.

Rury drenarskie są elastyczne i odpowiednio karbowane. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych.
Rury drenarskie są elastyczne i odpowiednio karbowane. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych. Katarzyna Laszczak

Studzienki rewizyjne

Studzienki rewizyjne powinny pojawić się przy każdej zmianie kierunku rur. W praktyce sprowadza się to do umieszczenia ich przy narożnikach budynku. Obecnie najczęściej stosowane są studzienki prefabrykowane z tworzyw sztucznych (najczęściej z PVC-U) o średnicy 31,5 cm lub studzienki z kręgów betonowych o średnicy 80-120 cm. Każdą studzienkę należy wyposażyć w prefabrykowaną pokrywkę (z tworzywa sztucznego lub betonu).

Studzienki służą do okresowego badania i czyszczenia instalacji drenażowej oraz do bezpiecznego łączenia rur (stąd zaleca się umieszczenie studzienki przy każdej zmianie kierunku). Każda studzienka wyposażona jest w króćce - rury włącza się do nich za pomocą mufy lub dołącznika "na zatrzask". Tak wykonane połączenie jest szczelne i trwałe.

Studzienki zbiorcze

Zupełnie inna jest rola studzienki zbiorczej. Znajduje się ona w najniższym punkcie drenażu i ma za zadanie odprowadzić zebraną wodę do kanalizacji deszczowej (lub innego odbiornika). Typowa studzienka zbiorcza ma średnicę 315 mm i jest wyposażona w rurę kanalizacyjną (uwaga! nie drenarską!) o średnicy 110 mm.

Materiały filtracyjne

Aby drenaż pracował skutecznie, należy zapewnić przepływ wody gruntowej i opadowej w jego kierunku. Do tego celu służą materiały filtracyjne (żwiry i keramzyty), które należy wykorzystać do ułożenia warstw filtracyjnych. Do swobodnego dopływu wody gruntowej do drenażu potrzebna jest obsypka filtracyjna. Wykonuje się ją z materiału, który zapewnia swobodny przepływ wody - z piasku, żwiru rzecznego, otoczaków lub keramzytu. Optymalna średnica kruszywa wynosi 16-32 mm. Obsypka musi otaczać rurę drenarską, należy więc użyć jej zarówno do wypełnienia wykopu, jak i do zasypania rury.

Dodatkowo trzeba ją zabezpieczyć materiałem filtracyjnym. Do tego celu używa się geowłókniny (cienkiej tkaniny z włókien sztucznych przystosowanej do pracy w gruncie). Zapewnia ona swobodny przepływ wody, a jednocześnie uniemożliwia ruch drobnych cząstek gruntu. Dzięki temu obsypka filtracyjna nie zatyka się, a drenaż nie ulega zamuleniu. Geowłókniną wykłada się dno wykopu i zabezpiecza obsypkę filtracyjną  przykrywającą rury.

Aby do drenażu mogła dopłynąć woda opadowa, konieczne jest wykonanie dodatkowej warstwy filtracyjnej. Składa się ona z płytkiej opaski żwirowej, otaczającej budynek oraz pionowej właściwej warstwy filtracyjnej. Właściwa warstwa filtracyjna ułożona jest z drobnego żwiru lub ze specjalnych płyt drenarskich i zabezpieczona geowłókniną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl