Osuszanie murów metodą iniekcji – jak to się robi?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Zawilgocenie ścian to poważny problem. Można się go pozbyć m.in. z pomocą iniekcji krystalicznej, czyli "wstrzykiwania" odpowiedniego preparatu w mur.
Zawilgocenie ścian to poważny problem. Można się go pozbyć m.in. z pomocą iniekcji krystalicznej, czyli "wstrzykiwania" odpowiedniego preparatu w mur. Anaterate - pixabay.com
Problem zawilgoconych ścian niestety pojawia się często. Jedną ze skutecznych metod walki z wilgocią jest iniekcja krystaliczna. Wyjaśniamy, jak to się robi.

Problem zawilgoconych ścian

Zawilgocone ściany to poważny problem. W dodatku może się on pojawić zarówno w starszych budynkach, jak i tych całkiem nowych. W pierwszym przypadku powodem jest brak izolacji lub jej zniszczenie. Natomiast ściany nowych domów ulegają zawilgoceniu najczęściej z powodu błędów wykonawczych.

Wpływ mają także czynniki zewnętrzne, takie jak intensywne opady atmosferyczne, poziom wód gruntowych powodujący zawilgocenie kapilarne („podciąganie” wody z gruntu), a także wilgoć higroskopijna i kondensacyjna, wynikająca najczęściej z nieprawidłowo działającej wentylacji. Zawilgocenie ścian powoduje ich osłabienie, a także sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów, dlatego z tym problemem trzeba walczyć.

Na czym polega osuszanie ścian metodą iniekcji?

Odtworzenie (albo wykonanie) prawidłowej izolacji fundamentów nie zawsze jest możliwe, dlatego opracowano kilka metod osuszania ścian, które nie wymagają ingerencji w konstrukcję budynku. Jedną z takich metod jest iniekcja.

Pozwala ona na stworzenie skutecznej warstwy odcinającej podciąganie wilgoci z gruntu, bez konieczności wykonywania poważnego remontu. Iniekcja na tyle skutecznie odtwarza izolację poziomą, że pozwala trwale pozbyć się problemu wilgoci pochodzącej z gruntu.

Na czym polega ta metoda osuszana murów? Iniekcja to po prostu wstrzykiwanie odpowiedniego preparatu w głąb muru. W kontakcie z wodą i innymi związkami płyn się krystalizuje i zamyka kapilary (czyli mikrokanaliki występujące w materiałach budowlanych), którymi przenikała woda. W ten sposób podciąganie wody jest skutecznie zablokowane.

Do iniekcji wykorzystuje się m.in. płyny na bazie silikatów, które krystalizują się pod wpływem związków alkalicznych. Z ich pomocą można nawet samodzielnie zadbać o stan ściany (choć jest również wiele firm, oferujących specjalistyczne usługi w tym zakresie). Warto zwrócić uwagę na preparaty, które nie wydzielają szkodliwych oparów i gazów i można je stosować do iniekcji zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony muru.

Zawilgocona ściana oznacza rozwój pleśni i grzybów, które powodują ciężkie schorzenia.
Zawilgocona ściana oznacza rozwój pleśni i grzybów, które powodują ciężkie schorzenia. Mariusz Kapała

Jak wykonuje się iniekcję murów - postępowanie krok po kroku

Odtwarzanie izolacji murów metodą iniekcji nie wymaga naruszania konstrukcji budynku, jednak pewne prace trzeba wykonać.

Etap 1 osuszania ścian – przygotowanie podłoża

Na początek trzeba oczyścić podłoże. Zawilgocone tynki i powłoki murarskie należy skuć na wysokości ok. 50-80 cm powyżej widocznej granicy zawilgocenia. Jeśli uszkodzone są spoiny, trzeba je usunąć (do głębokości co najmniej 2 cm). Oczyszczone miejsca wypełnia się odpowiednią zaprawą uszczelniającą. Masami szpachlowymi uzupełniamy także istniejące ubytki w fugach.

Etap 2 osuszania ścian – otwory iniekcyjne w ścianie

Kolejny etap to wiercenie otworów iniekcyjnych w ścianie. Powinny one mieć średnicę 8-14 mm i sięgać na głębokość ok. ¾ grubości ściany. Otwory wierci się co 10-13 cm, pod kątem od 30° do 45° (otwory powinny przechodzić przez co najmniej jedną spoinę poziomą, a najlepiej przez dwie). Linia otworów powinna się znajdować na wysokości co najmniej 10 cm nad uszkodzoną izolacją poziomą. Odległość skrajnych otworów od krawędzi murów powinna wynosić między 5 i 10 cm.

UWAGA: Jeśli ściana jest silnie zawilgocona 10 cm nad pierwszą linią otworów należy wywiercić drugą (tak, żeby otwory były ułożone na przemian).

Etap 3 osuszania ścian – iniekcja płynu

Otwory w murze trzeba oczyścić. Następnie umieszcza się w nich specjalne lejki, przez które aplikuje się preparat usuwający wilgoć i odtwarzający izolację. Miejsce osadzenie lejka należy uszczelnić, np. masą akrylową lub klejem montażowym. Zapobiegnie to wyciekom preparatu, który będzie spływał przez kilkadziesiąt godzin (czas zależy od stopnia zawilgocenia ściany oraz jej grubości, maksymalnie jest to 48 godzin). Tempo iniekcji jest różne, dlatego trzeba obserwować poziom płynu i systematycznie uzupełniać braki.

UWAGA: Przy wykonywaniu izolacji metodą iniekcji, temperatura podłoża i otoczenia musi wynosić co najmniej +5°C.

Etap 4 osuszania ścian – wypełnianie otworów po iniekcji

Kiedy zakończą się prace, ścianę trzeba pozostawić nieosłoniętą na okres około 3 tygodni. Pozwoli to na odparowanie zgromadzonej w niej wilgoci. Następnie nawiercone otwory można wypełnić odpowiednią zaprawą uszczelniającą o konsystencji szlamowej. Dodatkowo ścianę warto zabezpieczyć przy pomocy środka przeciw wykwitom i wilgoci.

**To Cię zainteresuje:

Osuszacz powietrza - jak go wybrać i kiedy z niego korzystać

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl