Wilgoć w domu – skąd się bierze i jak się jej pozbyć

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Nadmiar wilgoci to problem, który szkodzi i naszemu zdrowiu, i trwałości budynku.
Nadmiar wilgoci to problem, który szkodzi i naszemu zdrowiu, i trwałości budynku. Fotolia / AIB
Wilgoć w domu to poważny problem. Jej pochodzenie jest różne, ale skutki równie poważne – od rozwoju pleśni i grzybów, przez odczuwalny chłód, po uszkodzenie budynku.

Problem z zawilgoceniem pojawia się często w starszych budynkach. Ale równie dobrze może dotknąć i nowych domów. Jeśli na etapie budowy i wykończenia zostaną popełnione błędy, to wiek domu nie będzie miał znaczenia.

Pewna ilość wilgoci w domu jest zupełnie naturalna i potrzebna dla normalnego funkcjonowania. Zbyt suche powietrze jest bowiem tak samo niezdrowe, jak zbyt wilgotne. Za optymalny poziom wilgotności powietrza w domu przyjmuje się od 40-60%. Prawdziwe problemy pojawiają się jednak wtedy, kiedy wilgoci jest nadmiar i nie jest ona odprowadzana z wnętrz.

Nadmiar wilgoci powoduje rozwój chorobotwórczych grzybów i bakterii (przyczyniają się m.in. do rozwoju astmy i innych schorzeń układu oddechowego oraz alergii). W zawilgoconych domach jest też chłodniej i trudno je ogrzać – zawilgocone ściany, podobnie jak mokre ubranie, źle chronią przed zimnem. W skrajnych przypadkach silne i długotrwałe zawilgocenie może prowadzić do uszkodzenia budynku.

Skąd się bierze wilgoć w domu

Pewną ilość wilgoci wytwarzamy podczas codziennych czynności (takich jak pranie, gotowanie, mycie, a nawet… oddychanie). Do usunięcia jej nadmiaru zwykle wystarcza sprawna wentylacja i regularne wietrzenie pomieszczeń.

Wilgoć może jednak wnikać również z zewnątrz i to już poważniejszy problem. Bo przeważnie wiąże się to z błędami budowlanymi lub uszkodzeniami domu. Najbardziej newralgicznymi miejscami są:

  • dach – nieszczelne pokrycie lub źle wykonane obróbki komina, koszy dachowych, lukarn, czy kalenicy. Pamiętajmy, że nawet jeśli zostały one wykonane poprawnie, to z czasem niektóre uszczelnienia mogły ulec zniszczeniu. Mogły też powstać uszkodzenia pokrycia, więc stan dachu warto regularnie kontrolować. Problemów przysparzają też kominy z cegły dziurawki;
  • fundamenty – brak izolacji fundamentów (albo jej niestaranne wykonanie) to gwarantowane problemy z wilgocią, która będzie podciągana przez ściany z gruntu;
  • ściany – przede wszystkim nieocieplone (albo jeśli izolacja termiczna została źle wykonana);
  • okna – nieprecyzyjnie osadzone okna, źle zamontowane parapety, a przede wszystkim brak zabezpieczenia izolacji termicznej wokół okien, to główne przyczyny problemów z wilgocią.

Zwróć uwagę na montaż okien

O ile przeciekający dach, czy fundamenty są dla nas dość oczywistym źródłem wilgoci, o tyle nieprecyzyjnie wykonany montaż okien już mniej. A to wyjątkowo „zdradliwe” miejsce, szczególnie w stosunkowo nowych domach, albo tam, gdzie zainwestowaliśmy w wymianę okien, oczekując poprawy komfortu. Zamiast tego borykamy się z zawilgoceniem wokół okna i jego wszystkimi konsekwencjami.

Okno może być pozornie dobrze osadzone, odpowiednio wypoziomowane i szczelne, a jednak „podmaka”. O co chodzi? O piankę montażową. Okna mocuje się na kotwach i uszczelnia pianką montażową, która pełni też rolę izolacji termicznej. Problem jednak polega na tym, że do pianki przenika wilgoć – i z zewnątrz, i z wnętrza domu. A pod jej wpływem pianka traci swoje właściwości uszczelniające i ocieplające. Nie stanie się to oczywiście w ciągu tygodnia, ale po kilku latach – problem będzie.

Montaż okna w warstwie ocieplenia to metoda stosowana dotąd w domach pasywnych. Ale to skuteczny sposób osadzenia okna w sposób ciepły i szczelny.
Montaż okna w warstwie ocieplenia to metoda stosowana dotąd w domach pasywnych. Ale to skuteczny sposób osadzenia okna w sposób ciepły i szczelny. AIB

Zapobiec temu problemowi można stosunkowo łatwo. Piankę trzeba zabezpieczyć specjalnymi taśmami. Od strony pomieszczenia przykleja się taśmę paroszczelną – chroni ona piankę przed wilgocią wytwarzaną we wnętrzu. Natomiast od zewnątrz – przykleja się specjalną taśmę paroprzepuszczalną, która chroni przed wnikaniem wody opadowej, a jednocześnie umożliwia wyprowadzenie wilgoci z pianki. Takie taśmy są już łatwo dostępne, a ich montaż jest niezwykle prosty. Wystarczy tylko nie zaniedbywać tego elementu podczas montażu okna. Nazywa się to montażem warstwowym.

Równie skuteczny, ale nieco bardziej skomplikowany jest montaż okna w warstwie ocieplenia. Ale i tutaj z pomocą przychodzą różne systemy producenckie, ułatwiające takie zamontowanie okna.

Wentylacja skutecznym sposobem na wilgoć

Problem z wilgocią będziemy mieli również, jeśli wentylacja nie będzie działać odpowiednio. Tu mogą w grę wchodzić również błędy konstrukcyjne (np. zbyt krótkie lub nieudrożnione kanały wentylacyjne), ale wiele wynika z naszych zachowań. Co robić, żeby uniknąć problemów z wentylacją i wilgocią? Przede wszystkim

  • trzeba regularnie wietrzyć dom, czy mieszkanie. Nawet zimą (w chłodniejszych okresach wietrzmy krótko, ale intensywnie. Wtedy nie wyziębimy pomieszczeń),
  • nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych,
  • warto sprawdzić drożność kanałów wentylacyjnych,
  • trzeba uważać na zbyt szczelne okna. Współczesne okna są szczelne i w przeciwieństwie do starych, drewnianych okien, nie przepuszczają powietrza. A dopływ powietrza to warunek działania wentylacji grawitacyjnej, czyli takiej, jaka jest w większości domów i mieszkań. Co robić, żeby zapewnić sprawną cyrkulację powietrza? Można kupić okna z nawiewnikami (albo zamontować je w oknach, które mamy). Sprawdźmy, czy nasze okna mają funkcję rozszczelniania, czyli możliwość takiego ustawienia klamki, że okno przepuszcza powietrze. Jeśli tak – korzystajmy z niej regularnie. No i nie zapominajmy o punkcie pierwszym – czyli regularnym wietrzeniu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl