Izolacja fundamentów. Jak wybrać i wykonać izolację bitumiczną

Katarzyna Laszczak
Ochrona fundamentów przed wodą jest bardzo ważna. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są izolacje bitumiczne.
Ochrona fundamentów przed wodą jest bardzo ważna. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są izolacje bitumiczne. Marek Zakrzewski
Fundamenty domu trzeba zabezpieczyć przed wodą i wilgocią. Wyjaśniamy, jak wybrać odpowiednią izolację bitumiczną i od czego zależy jej rodzaj.

Izolacje bitumiczne – skuteczne i łatwe do wykonania

Bez odpowiedniej hydroizolacji fundamentów będziemy mieli ogromny problem z wilgocią wnikającą w głąb ścian domu. Dostępny jest szereg produktów, zabezpieczających fundamenty przed wilgocią. Do popularnych należą izolacje bitumiczne. Tworzą one bezspoinową powłokę izolacyjną, odporną nie tylko na wilgoć i wodę, ale też kwasy występujące w glebie.

Trzeba jednak wybrać odpowiedni rodzaj izolacji bitumicznej, a to zależy zarówno od typu budynku i jego posadowienia, jak właściwości gleby – jej rodzaju i stopnia nasiąkliwości, a także – poziomu występowania wód gruntowych. Dlatego przed zaizolowaniem fundamentów warto zlecić badanie hydrogeologiczne gruntu. Dzięki temu można odpowiednio dobrać rodzaj hydroizolacji. Zapewni to nie tylko skuteczną ochronę fundamentów, ale też pozwoli zoptymalizować koszty budowy.

Natomiast samo wykonanie izolacji bitumicznej fundamentów nie jest problemem. Można to zlecić fachowcom, można też samodzielnie przeprowadzić prace.

Rodzaje przeciwwilgociowej i przeciwwodnej izolacji fundamentów

Wyróżnia się trzy rodzaje hydroizolacji fundamentów:

  • Izolacja bitumiczna typu lekkiego – zapewnia ochronę fundamentów przed wodą deszczową, a także wilgocią występującą w gruncie. Stosuje się ją w budynkach niepodpiwniczonych, które stoją na glebach piaszczystych i żwirowych, czyli przepuszczalnych dla wody.
  • Izolacja bitumiczna typu średniego – również chroni przed wilgocią i wodą opadową, jednak stosuje się ją w przypadku budynków, które stoją na gruntach o gorszej przepuszczalności wody. Ma zastosowanie w domach podpiwniczonych, wznoszonych na glebach lekkich, jak i niepodpiwniczonych, budowanych na glebach nieprzepuszczających wody, takich jak iły i gliny (w tym przypadku trzeba nałożyć dodatkową warstwę izolacji).
  • Izolacja bitumiczna typu ciężkiego – zabezpiecza fundamenty domów na glebach średnio przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych, w których woda napiera pod ciśnieniem. Izolacja typu ciężkiego charakteryzuje się dużą szczelnością i wytrzymałością na nacisk. Można ją stosować również w budynkach podpiwniczonych.

UWAGA!

Wybierając produkty bitumiczne do hydroizolacji fundamentów zwróćmy uwagę, żeby nie zawierały rozpuszczalników organicznych (te substancje reagują ze styropianem i wydzielają szkodliwe opary podczas nakładania).

Jak nakładać izolację bitumiczną – krok po kroku

Zanim przystąpimy do nakładania izolacji fundamentów, musimy przygotować podłoże. Musi być ono oczyszczone i wyrównane. Większe spoiny i pory trzeba wypełnić odpowiednią zaprawą mineralną. Za jej pomocą trzeba też wykonać wyoblenia wewnętrznych narożników.
Pamiętajmy też, że podłoże musi być suche lub matowo-wilgotne (czyli powierzchnia betonowa nie może mieć błyszczącej warstwy wilgoci na powierzchni). Nie nakłada się izolacji na przemarznięte podłoże.

Po przygotowaniu podłoża, nanosi się cienką warstwę gruntu bitumicznego. Jego zadaniem jest wyrównanie chłonności podłoża, co zapewni lepszą przyczepność izolacji.

Kolejny krok to już nakładanie odpowiedniej do warunków izolacji bitumicznej. Można to robić za pomocą pędzla, czy szczotki dekarskiej. W przypadku niektórych produktów do izolacji typu lekkiego można stosować również natrysk. Natomiast przy izolacjach ciężkich, w postaci gęstej masy, będzie potrzebna stalowa paca.

Izolację aplikuje się do wysokości 30 cm nad poziom gruntu. Standardowo nakłada się jej dwie warstwy – zawsze czytajmy zalecenie producenta, wydrukowane na opakowaniu danego środka i stosujmy się do nich. Pamiętajmy też, że temperatura powietrza oraz podłoża nie powinna być niższa niż +5°C (dotyczy to zarówno nakładania, jak i schnięcia izolacji).

To warto wiedzieć o izolacjach bitumicznych

Produkty do izolacji bitumicznej mogą być wzbogacone dodatkami, które poprawiają ich właściwości lub ułatwiają aplikację. W przypadku izolacji lekkich, można spotkać produkty przeznaczone do nakładania natryskowego (nie zawierają one dodatków wiążących, które mogłyby uszkodzić urządzenie). Z kolei w grubowarstwowych izolacjach ciężkich stosuje się dodatki, które zwiększają elastyczność izolacji, co pozwala na mostkowanie pęknięć i rys do nawet 2 mm. Zwracajmy uwagę na dodatkowe informacje o produkcie.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl