Izolacje akustyczne stropów

Monika Jabłońska
Budowane obecnie stropy dobrze chronią przed dźwiękami powietrznymi, ale niedostatecznie przed uderzeniowymi. Dlatego trzeba stosować dodatkową izolację akustyczną.
Budowane obecnie stropy dobrze chronią przed dźwiękami powietrznymi, ale niedostatecznie przed uderzeniowymi. Dlatego trzeba stosować dodatkową izolację akustyczną. Solbet
Izolacja akustyczna stropów wpływa na komfort mieszkania. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, żeby nie słyszeć hałasów, dochodzących z wyższej kondygnacji.

Stropy w budownictwie mieszkaniowym wykonywane są w różnych technologiach - z drewna, betonu i żelbetu. Najczęściej są to stropy gęstożebrowe ceramiczne, betonowe płytowe (prefabrykowane lub monolityczne) lub kanałowe.

Wszystkie obecnie budowane chronią przed dźwiękami powietrznymi, ale niedostatecznie przed uderzeniowymi. Spowodowane to jest niskim współczynnikiem tłumienia wewnętrznego podstawowych materiałów budowlanych i to bez względu na ich konstrukcję i masę. Dlatego trzeba stosować dodatkowe ustroje (podłogę o dobrych właściwościach akustycznych), które zwiększają izolacyjność stropu.

Wskaźniki izolacyjności akustycznej

Akustyka stropów określana jest przez:

 • RA1 - wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych - określa, ile decybeli musi wytłumić przegroda; im jego wartość jest wyższa, tym lepiej;
 • Ln,w - wskaźnik znormalizowanego poziomu uderzeniowego - określa, ile decybeli może przeniknąć przez przegrodę; im jego wartość jest niższa, tym lepiej.

Wskaźniki te powinny mieć wartości w domach:

 • jednorodzinnych:

  • RA1 ≥ 45 dB (standard podstawowy), RA1 ≥ 50 dB (standard podwyższony),
  • Ln,w ≤ 63 dB (standard podstawowy), Ln,w ≤ 53 dB (standard podwyższony).
 • jednorodzinnych bliźniaczych lub szeregowych:

  • RA1 ≥ 45 lub 50 dB (zależnie od standardu),
  • Ln,w ≤ 53 dB (zawsze).

Domom, w których pomieszczenia połączone są wewnętrzna klatką schodową nie stawiane są wymagania dotyczące izolacyjność akustycznej na dźwięki powietrzne.

Sposoby wyciszania stropów

Już na etapie budowy domu powinno zadbać się o właściwą izolację akustyczną stropów; każdy projekt powinien zawierać szczegóły ochrony przed hałasem. Sposób wyciszenia stropów uzależniony jest od:

 • przeznaczenia budynku,
 • rodzaju stropu, na którym ma być zastosowana podłoga,
 • wielkość przewidzianego w budynku przenoszenia bocznego zależnego od konstrukcji i układu ścian działowych oraz zewnętrznych.

Podłoga na legarach - izolacja akustyczna

Podłoga na legarach wykonywana jest tam, gdzie ze względu na małą nośność stropu ciężka podłoga nie jest rozwiązaniem. Najlepiej sprawdza się nad pomieszczeniem nieogrzewanym lub na poddaszu zaadaptowanym na cele mieszkalne. Podłoga na legarach to ruszt drewniany z warstwą materiału izolacyjnego ułożony na folii ochronnej oraz posadzka przymocowana do rusztu.

Legary układane są w poprzek belek stropowych; rozstaw uzależniony jest od materiału pokryciowego (najczęściej jest to 1 m). Pod legary układa się paski z materiału elastycznego(z gumy, wojłoku), które zapobiegają przenoszeniu drgań na strop. Przestrzeń między legarami wypełniana jest wełną mineralną, zostawiając około 2-centymetrową pustkę powietrzną. Warstwa izolacji, aby skutecznie chroniła przed hałasem i jednocześnie przed ucieczką ciepła, musi być gruba – może wynieść nawet 25 cm. Cienka warstwa – minimum 6 cm – będzie tylko izolacją akustyczną. Nie zalecane jest stosowanie płyt styropianowych, ponieważ nie wytłumią one dźwięków powietrznych – na przykład głośnej muzyki.

Podkładem pod ostateczne pokrycie mogą być deski mocowane do legarów, płyty wiórowe lub gipsowo-kartonowe. Drewno musi być zaimpregnowane preparatami grzybobójczymi, ponieważ zamknięte pod pokryciem podłogi mogą być narażone na gnicie. Dobrze jest także założyć kratki wentylacyjne, które umożliwią cyrkulację powietrza (wentylację przestrzeni pod podłogą). Także i w tym rozwiązaniu warstwy posadzkowe w żadnym miejscu nie mogą stykać się ze ścianami i konstrukcją nośną stropu.

Wełna mineralna, ułożona między legarami, zapewni izolację akustyczną (i termiczną).
Wełna mineralna, ułożona między legarami, zapewni izolację akustyczną (i termiczną). Knauf

Cicha podłoga pływająca

Podłoga pływająca (podłoga oddzielona od wszystkich elementów konstrukcyjnych) – jest to najskuteczniejszy i najprostszy sposób wyciszenia stropów. Materiał izolacyjny układa się na paroizolacji lub bezpośrednio na podłożu i dociska płytą betonową (warstwa dociskowa) grubości 4-5 cm. Jako materiał tłumiący (Ln,w obniża się nawet o 30 dB) wykorzystuje się najczęściej styropian elastyczny, półtwardą wełnę mineralną, które ułożone pod warstwą betonu odkształcają się i dobrze tłumią dźwięki. Przykrywa się go folią ochronną, na przykład polietylenową folią budowlaną grubości 0,2 mm.

Wraz ze wzrostem grubości warstwy zwiększa się wytłumienie, ale trzeba pamiętać o dopuszczalnym obciążeniu stropu. Wszystkie warstwy podłogi pływającej muszą być oddzielone od ścian i innych elementów budynku – trzeba wykonać dylatacje brzegowe – zapobiega to przenoszeniu dźwięków z posadzki na konstrukcję ścian, a przez to do innych pomieszczeń. Na takiej podłodze układa się – oczywiście z odstępem od ścian – okładzinę podłogową (parkiet, płytki ceramiczne czy panele). Ułożenie wykładziny dywanowej powoduje dodatkowe wyciszenie, ponieważ ogranicza ona rozchodzenie się drgań w warstwie pokrycia. 

Jako podłoga pływająca wykorzystywane są także lekkie konstrukcje podłogowe z warstwą izolacyjną w postaci cienkich płyt pilśniowych czy pianki polietylenowej. Mają jednak gorsze właściwości akustyczne - wskaźnik poziomu uderzeniowego zmniejsza się około 20 dB.

[/b]

Podłoga z suchym jastrychemPodłoga z suchym jastrychem stosowana jest tam, gdzie niemożliwe jest wykonanie tradycyjnej warstwy betonowej oraz przeprowadzenie mokrych prac remontowych. Jest odmianą podłogi pływającej, różni się tylko warstwą dociskową - suchy jastrych w postaci płyt wiórowych lub gipsowych – i jej wykonaniem. Pozostałe prace są takie same, chociaż można zrezygnować z ułożenia folii ochronnej. Wykonanie takiej podłogi jest o wiele krótsze - nie czeka się na wyschnięcie betonu (nie ma robót mokrych), można także pracować zimą. Najlepsze są płyty grubości minimum 22 mm z frezowanymi brzegami – łatwo się je dopasowuje i mocno skleja. Ograniczone jest także szpachlowanie, ponieważ miejsca połączeń są gładkie.

Sufity podwieszaneSufity podwieszane najczęściej są stosowane do wyciszania stropów w stojących już budynkach. Dobrze tłumią dźwięki powietrzne, gorzej uderzeniowe i dlatego są dobrym sposobem, jeśli przeszkadza nam hałas dobiegający z niższej położonego pomieszczenia, z przewodów wentylacyjnych lub gdy chcemy wytłumić wnętrze czy skorygować pogłos. Sufity podwieszane ograniczają odgłosy rozmów i muzyki dobiegające z góry, natomiast drgania materiałowe nadal będą się rozchodzić po ścianach i innych elementach konstrukcyjnych.

[polecane]23096373;1[/polecane]

Izolacja akustyczna stropów - teoria a praktykaMiędzy teorią (przepisami prawnymi) a praktyką w naszym kraju jest spora różnica. Niestety wiele materiałów do izolacyjności akustycznej nie jest dokładnie przebadanych - dane podawane w opisie produktu są niesprawdzone. Błędy wynikają także ze złego przetłumaczenie ulotek zagranicznych. Powoduje to, że nie jest osiągany zaplanowany efekt.
Trzeba także wziąć pod uwagę, że izolacyjność akustyczna stropu jest zawsze mniejsza niż izolacyjność takiego samego rozwiązania określona w warunkach laboratoryjnych. Wynika to z jakości wykonania, a także z dodatkowym przenoszeniem dźwięku między pomieszczeniami przegrodami bocznymi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl