Ciche pokoje na poddaszu – zadbaj o wyciszenie dachu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
To, czy przez dach będą przenikały hałasy, w największym stopniu zależy od rodzaju materiału izolacyjnego. Pod względem izolacyjności akustycznej wyróżnia się wełna mineralna.
To, czy przez dach będą przenikały hałasy, w największym stopniu zależy od rodzaju materiału izolacyjnego. Pod względem izolacyjności akustycznej wyróżnia się wełna mineralna. Isover
Jeśli planujemy urządzić pokoje na poddaszu, powinniśmy zadbać o to, żeby nie niepokoiły nas hałasy z zewnątrz. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Hałasy dobiegające przez dach

Coraz częściej budujemy domy z poddaszami mieszkalnymi. Pod skosami najczęściej urządzamy sypialnie, pokoje dzieci, gabinety do pracy. Słowem te pomieszczenia, w których pragniemy ciszy i spokoju. Jednak kwestia ciszy bywa problematyczna. Przez dach przenika wiele dźwięków, a nieraz sam dach jest źródłem hałasów. Odgłos deszczu padającego na pokrycie może powodować hałas na poziomie 50 dB, a mowa tu o deszczu o średnim natężeniu. Intensywniejsze opady lub grad to już znacznie poważniejszy hałas, który znacząco obniży komfort mieszkania na poddaszu.

Jeśli nie zadbamy o izolację akustyczną dachu, będziemy także słyszeć inne hałasy dobiegające z zewnątrz.

Jak wyciszyć dach – izolacja akustyczna

O wyciszenie dachu trzeba zadbać na etapie budowy lub remontu dachu. Przenikanie dźwięków w największym stopniu zależy od materiału izolacyjnego. Powinien on być sprężysty, lekki, a także – dokładnie wypełniać przestrzeń między krokwiami. Jako izolator akustyczny najlepiej sprawdza się wełna mineralna. Zapewnia ona także skuteczne ocieplenie dachu – chroni przed chłodem zimą i nagrzewaniem się latem. Jednak, żeby wełna mineralna była skutecznym izolatorem (akustycznym i termicznym), trzeba odpowiednio dobrać jej parametry, grubość warstwy oraz zadbać o jej poprawny montaż.

Montaż wełny mineralnej

Ważne jest to, żeby wełna była ułożona w dwóch warstwach. Do ułożenia pierwszej maty przycina się na kawałki o długości o 2 cm większej niż rozstaw krokwi. Umieszcza się je ściśle między krokwiami. Drugą warstwę wełny mineralnej układa się pod krokwiami (na specjalnych wieszakach). Materiał tej warstwy powinien być ułożony prostopadle do warstwy pierwszej, a wełna powinna ściśle wypełniać przestrzeń.

Całkowita grubość izolacji powinna wynosić co najmniej 30 cm. Zapewni to skuteczną ochronę przed hałasem i stratami ciepła.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Warto również zwrócić uwagę na pokrycie dachu, choć ma ono mniejsze znaczenie niż poprawna izolacja. Najwięcej hałasu dostarczy blachodachówka oraz blacha trapezowa. Nieco mniej - pokrycia z blachy płaskiej, układane na sztywnym poszyciu (deski lub płyty pod pokryciem zadziałają jako dodatkowa izolacja akustyczna). Natomiast najlepiej przed hałasem ochronią pokrycia ciężkie, takie jak dachówka cementowa i ceramiczna, a także naturalne – trzcina, łupek, gont drewniany.

Dla zapewniania „cichego” poddasza ważne jest także poprawnie wykonane połączenie dachu ze ścianą. Dylatacja z okładziny z płyt gipsowo-kartonowych znacząco zwiększa izolacyjność akustyczną, nawet o 5-10 dB w zakresie wysokich częstotliwości dźwięku.

Dodatkowo poddasze można też wyciszyć montując okna dachowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl