Na czym polega ocieplenie metodą wdmuchiwania granulatu celulozowego

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ocieplenie metodą wdmuchiwania zapewnia dokładną izolację termiczną nawet trudno dostępnych miejsc.
Ocieplenie metodą wdmuchiwania zapewnia dokładną izolację termiczną nawet trudno dostępnych miejsc. VestaEco
Ocieplając poddasze, czy planując termomodernizację, warto pamiętać, że obecnie dostępnych jest więcej rozwiązań niż „wełna”, czy „styropian”. Wyjaśniamy na czym polega ocieplenie metodą wdmuchiwania.

Nie tylko wełna i styropian, czyli sposób na ciepłe poddasze

Przez źle ocieplony dach następują straty ciepła, które boleśnie odczuwamy płacąc rachunki za ogrzewanie. O ile nowe domy ocieplamy coraz lepiej (wynika to m.in. z przepisów budowlanych), to często problem pojawia się z budynkami starszymi, które były ocieplone niedostatecznie lub niestarannie. Zbyt mała warstwa materiału ociepleniowego nie będzie chroniła przed stratami ciepła. Podobnie, jeśli izolacja nie będzie tworzyła jednolitej powłoki – powstają wtedy tzw. mostki termiczne, przez które ciepło ucieka, a na skutek różnicy temperatur powstają dodatkowe problemy z wilgocią. Te skutkują rozwojem pleśni i grzybów, a także dalszym obniżeniem właściwości izolacyjnych materiału ociepleniowego.

Na rynku materiałów ociepleniowych dominują od lat styropian oraz wełna mineralna i są to materiały o niezaprzeczalnych zaletach. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne materiały i metody ociepleń. O ile w przypadku nowych budynków ocieplenie z wełny, czy styropianu jest łatwe do wykonania, o tyle w istniejących już domach ich zastosowanie wiąże się z bardziej uciążliwymi pracami. Żeby wykonać dodatkową warstwę ocieplenia z wełny mineralnej zabudowanego już poddasza, trzeba liczyć się z koniecznością demontażu zabudowy. W takim przypadku z pomocą przychodzi ocieplenie metodą wdmuchiwania, tzw. „blow in”.

Ocieplenie metodą wdmuchiwania – nowe i stare domy

Ocieplanie metodą wdmuchiwania można stosować w przypadku nowych obiektów, ale jego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość dokładnego docieplenia również starszych domów. W przypadku tej metody materiał ociepleniowy w postaci granulatu jest nanoszony za pomocą nadmuchu. Dzięki temu wszystkie trudno dostępne miejsca zostają dokładnie i równomiernie zaizolowane. W dodatku nie ma konieczności rozbierania zabudowy poddasza. Do wprowadzenia materiału wystarczą przygotowane otwory. Metodę tę można stosować zarówno do ocieplenia dachów stromych, jak i stropodachów. Prace przebiegają szybko (w ciągu 1-2 dni), nie powstają też odpady. Do ocieplenia metodą wdmuchiwania potrzebny jest odpowiedni sprzęt, nie wykonamy go więc samodzielnie - trzeba więc zatrudnić firmę specjalizującą się w tego rodzaju pracach.

Jeśli chcemy docieplić starszy budynek, na początek warto wykonać badanie kamerą termowizyjną. Dzięki temu będziemy wiedzieli, które miejsca wymagają szczególnej uwagi.

Materiały stosowane w ociepleniu metodą wdmuchiwania

Wdmuchiwanie to sposób nanoszenia materiału ociepleniowego. Natomiast sam materiał może być różny – stosuje się granulaty wełny, styropianu, a także sypką celulozę. Ten ostatni materiał – sypka celuloza – powstaje z wyselekcjonowanych gatunków makulatury gazetowej. Są one odpowiednio przygotowane, materiał powinien też być zaimpregnowany, co zwiększa odporność ogniową. Materiały celulozowe mają właściwości izolacyjności cieplnej porównywalne z wełną mineralną. Świadczy o nich współczynnik przewodzenia ciepła – lamba (ʎ). Dla materiałów celulozowych waha się on od 0,045 W/mK do 0,037 W/mK, przy czym im jest on niższy, tym lepiej, ponieważ można zastosować cieńszą warstwę izolacji. Przy celulozie o lambdzie 0,037 W/mK warstwa grubości 21 cm zapewnia współczynnik przenikania ciepła wynoszący 0,18 W/m²K, czyli taki, jaki jest wymagany przy ocieplaniu dachów nowo budowanych domów.

Poza dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, celuloza wyróżnia się także dużą zdolnością pochłaniania i oddawania wilgoci zawartej w powietrzu. A to oznacza zdrowy mikroklimat pomieszczeń i brak problemów z pleśnią i grzybami, pojawiającymi się w zawilgoconym środowisku.

Sypka celuloza ma dobre właściwości termoizolacyjne, a także dużą zdolnością pochłaniania i oddawania wilgoci zawartej w powietrzu.
Sypka celuloza ma dobre właściwości termoizolacyjne, a także dużą zdolnością pochłaniania i oddawania wilgoci zawartej w powietrzu. VestaEco
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl