Hydroizolacja domu

Joanna Szot
Nieodzownym elementem technicznym budynku jest hydroizolacja. Właściwie wykonana chroni skutecznie przed wilgocią i wodą, decyduje o prawidłowej eksploatacji budynku oraz jest gwarancją jego trwałości.
Hydroizolacja domu

Hydroizolacje stosowane są w tych częściach budynku, które narażone są na bezpośrednie działanie wilgoci i wody. Jest to warunek konieczny, aby w domu było sucho i bezpiecznie. Jeśli brakuje izolacji lub uległa ona  uszkodzeniu, w przegrodzie budowlanej następuje zwiększenie ilości pary wodnej i wody.

Woda wywiera negatywny wpływ na materiał budowlany. Zawilgocony traci swoje właściwości izolacyjne, zwiększa się jego współczynnik przewodności cieplnej, a co za tym idzie, zwiększają się straty ciepła w budynku. Materiały takie jak gips, anhydryt, czyli o dużym współczynniku rozmiękania, pod wpływem wilgoci zmniejszają swoją wytrzymałość mechaniczną. Powoduje to niszczenie płyt gipsowo-kartonowych, tynków i podkładów gipsowych oraz anhydrytowych. Woda powoduje również korozję chemiczną tynków, ścian murowanych i betonowych. Na zewnątrz budynku mogą pojawić się mchy, porosty i glony.

Wilgoć szkodzi także żywym organizmom - przede wszystkim ludziom. Wchłonięta przez podłoże po pewnym okresie użytkowania pomieszczenia, powoduje pojawianie się nieprzyjemnego zapachu, zacieków, grzybów, pleśni, bakterii, owadów.

Na organizm człowieka niekorzystnie działa także powietrze o zwiększonej wilgotności względnej. Wilgoć przyczynia się do ogólnego złego samopoczucia mieszkańców. Może również powodować alergie, grzybice, choroby układu oddechowego, reumatyczne, a nawet nowotworowe.

Aby zapobiec przykrym skutkom obecności wilgoci i wody w budynku konieczne jest staranne i dokładne wykonywanie hydroizolacji dachów, fundamentów oraz izolowanie pomieszczeń mokrych. 

Hydroizolacja domu

Wilgoć w zależności od źródła swojego pochodzenia może być:

  • materiałowa:
    - technologiczna - powstaje w wyniku zawilgocenia wbudowanych materiałów i prowadzenia robót mokrych;
    - kondensacyjna - pojawia się w przegrodach na skutek nagromadzenia się pary wodnej wydzielanej przez człowieka – gotowanie, suszenie itp.;
    - kapilarna - pojawia się w przegrodach budowlanych w wyniku transportu wody o różnym pochodzeniu, która przedostała się w strukturę muru;
  • eksploatacyjna - powstaje na skutek nieprawidłowego użytkowania obiektu, na przykład w wyniku złej wentylacji budynku lub jej braku, albo też w wyniku wprowadzenia do budynku procesów mokrych takich jak korzystanie z łaźni, sauny, pralni itp.

Sposoby ochrony przed wilgocią:

  • wykonywanie izolacji na etapie wznoszenia budynku (izolacje pierwotne);
  • chowanie wilgoci i soli (rozwiązanie czasowe);
  • stałe obniżanie wilgotności przegrody budowlanej i wilgotności powietrza w pomieszczeniach;
  • wykonywanie izolacji wtórnych, tzw. przepon izolacyjnych,
  • wykonywanie izolacji o charakterze konstrukcyjnym;
  • osuszanie przegród sposobem naturalnym lub sztucznym.
Hydroizolacja domu

Najważniejszym wymaganiem względem izolacji wodochronnych jest ich szczelność i ciągłość. Dotyczy to szczególnie miejsc w których izolacja (arkusze papy, folii) łączą się.

Materiały hydroizolacyjne:

  • płynne i plastyczne materiały bitumiczne: emulsje asfaltowe, roztwory asfaltowe, lepiki asfaltowe, masy bitumiczne, zaprawy wodoszczelne;
  • materiały bentonitowe – membrany i panele produkowane na bazie bentonitu sodowego;
  • papy;
  • folie płaskie - polietylenowe i z PCV;
  • folie tłoczone (kubełkowe) - z polietylenu;
  • folie paroszczelne.  

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl
Dodaj ogłoszenie