Hydroizolacja domu

Joanna Szot
Nieodzownym elementem technicznym budynku jest hydroizolacja. Właściwie wykonana chroni skutecznie przed wilgocią i wodą, decyduje o prawidłowej eksploatacji budynku oraz jest gwarancją jego trwałości.
Hydroizolacja domu

Hydroizolacje stosowane są w tych częściach budynku, które narażone są na bezpośrednie działanie wilgoci i wody. Jest to warunek konieczny, aby w domu było sucho i bezpiecznie. Jeśli brakuje izolacji lub uległa ona  uszkodzeniu, w przegrodzie budowlanej następuje zwiększenie ilości pary wodnej i wody.

Woda wywiera negatywny wpływ na materiał budowlany. Zawilgocony traci swoje właściwości izolacyjne, zwiększa się jego współczynnik przewodności cieplnej, a co za tym idzie, zwiększają się straty ciepła w budynku. Materiały takie jak gips, anhydryt, czyli o dużym współczynniku rozmiękania, pod wpływem wilgoci zmniejszają swoją wytrzymałość mechaniczną. Powoduje to niszczenie płyt gipsowo-kartonowych, tynków i podkładów gipsowych oraz anhydrytowych. Woda powoduje również korozję chemiczną tynków, ścian murowanych i betonowych. Na zewnątrz budynku mogą pojawić się mchy, porosty i glony.

Wilgoć szkodzi także żywym organizmom - przede wszystkim ludziom. Wchłonięta przez podłoże po pewnym okresie użytkowania pomieszczenia, powoduje pojawianie się nieprzyjemnego zapachu, zacieków, grzybów, pleśni, bakterii, owadów.

Na organizm człowieka niekorzystnie działa także powietrze o zwiększonej wilgotności względnej. Wilgoć przyczynia się do ogólnego złego samopoczucia mieszkańców. Może również powodować alergie, grzybice, choroby układu oddechowego, reumatyczne, a nawet nowotworowe.

Aby zapobiec przykrym skutkom obecności wilgoci i wody w budynku konieczne jest staranne i dokładne wykonywanie hydroizolacji dachów, fundamentów oraz izolowanie pomieszczeń mokrych. 

Hydroizolacja domu

Wilgoć w zależności od źródła swojego pochodzenia może być:

 • materiałowa:
  - technologiczna - powstaje w wyniku zawilgocenia wbudowanych materiałów i prowadzenia robót mokrych;
  - kondensacyjna - pojawia się w przegrodach na skutek nagromadzenia się pary wodnej wydzielanej przez człowieka – gotowanie, suszenie itp.;
  - kapilarna - pojawia się w przegrodach budowlanych w wyniku transportu wody o różnym pochodzeniu, która przedostała się w strukturę muru;
 • eksploatacyjna - powstaje na skutek nieprawidłowego użytkowania obiektu, na przykład w wyniku złej wentylacji budynku lub jej braku, albo też w wyniku wprowadzenia do budynku procesów mokrych takich jak korzystanie z łaźni, sauny, pralni itp.

Sposoby ochrony przed wilgocią:

 • wykonywanie izolacji na etapie wznoszenia budynku (izolacje pierwotne);
 • chowanie wilgoci i soli (rozwiązanie czasowe);
 • stałe obniżanie wilgotności przegrody budowlanej i wilgotności powietrza w pomieszczeniach;
 • wykonywanie izolacji wtórnych, tzw. przepon izolacyjnych,
 • wykonywanie izolacji o charakterze konstrukcyjnym;
 • osuszanie przegród sposobem naturalnym lub sztucznym.
Hydroizolacja domu

Najważniejszym wymaganiem względem izolacji wodochronnych jest ich szczelność i ciągłość. Dotyczy to szczególnie miejsc w których izolacja (arkusze papy, folii) łączą się.

Materiały hydroizolacyjne:

 • płynne i plastyczne materiały bitumiczne: emulsje asfaltowe, roztwory asfaltowe, lepiki asfaltowe, masy bitumiczne, zaprawy wodoszczelne;
 • materiały bentonitowe – membrany i panele produkowane na bazie bentonitu sodowego;
 • papy;
 • folie płaskie - polietylenowe i z PCV;
 • folie tłoczone (kubełkowe) - z polietylenu;
 • folie paroszczelne.  
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl