Wylewka samopoziomująca mrozoodporna

Ewa Kulesza
W miejscach takich jak na przykład garaż, który jest okazjonalnie sprzątany, narażony na wilgoć, a w zimie - na mróz, ważne jest, by posadzka była trwała i łatwa do utrzymania w czystości.

Ułożenie płytek ceramicznych jest rozwiązaniem estetycznym i wygodnym w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym. W większości garaży dominują podłoża betonowe, dlatego też można po prostu na starym betonie położyć nową posadzkę cementową. Jeśli jednak chcemy położyć płytki to niezbędne będzie wyrównanie podłoża, bo na równym podłożu nie tylko łatwiej jest przykleić płytki, ale przede wszystkim nie będą one pękać i odpadać.

Wylewka samopoziomująca mrozoodporna

Wyrównanie podłogi nie będzie trudne, jeśli użyjemy specjalnej zaprawy cementowej takiej, jak wylewka samopoziomująca Cekol L-01. Zaprawa ta, produkowana z surowców wysokiej jakości, jest trwała, przystosowana zarówno do wysokich jak i do niskich temperatur.
Cekol L-01 wylewamy na starannie oczyszczone podłoże, z którego usuwamy resztki farb, piasek i wszelkie zatłuszczenia. Resztki starej zaprawy odbijamy młotem i przecinakiem. Do ścian mocujemy tzw. taśmę dylatacyjną lub paski cienkiego styropianu po to, by oddzielić wylewkę od pionowej ściany. Dzięki temu zabiegowi unikniemy powstawania pęknięć i rys wskutek pracy budynku. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją Cekol DL - 80, co ułatwi rozpływanie wylewki, wyrówna chłonność podłoża i poprawi przyczepność. Następnie przygotowujemy samopoziomującą wylewkę: wsypujemy suchą zaprawę do odmierzonej ilości wody w proporcji ok. 5,5-6 litrów wody na 25 kg proszku. Składniki intensywnie mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Nie może być w niej żadnych grudek. Czekamy pięć minut i jeszcze raz dokładnie mieszamy. Następnie wylewamy Cekol L-01 na podłoże i rozprowadzamy pacą stalową. 

Wylewka samopoziomująca mrozoodporna

Korzystając ze szczotki lub walca z kolcami odpowietrzamy powierzchnię. Dla uzyskania idealnego efektu możemy wylać kilka warstw zaprawy Cekol L-01. Należy jednak pamiętać, by grubość jednej warstwy nie przekraczała 2 cm oraz o gruntowaniu każdej warstwy emulsją Cekol CL-80. Wylaną zaprawę chronimy przed nadmiernym wysychaniem. W szczególnie niesprzyjających warunkach przykryjmy wylewkę folią lub pielęgnujmy jak beton. Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do układania płytek. Polecamy wybranie wytrzymałych płytek ceramicznych lub kamiennych w neutralnym kolorze, na którym nie będzie widać zabrudzeń - częstych w garażu. 

Wylewka samopoziomująca mrozoodporna

Jeśli zdecydujemy się na ułożenie w garażu tradycyjnej cementowej posadzki i możemy położyć warstwę o grubości większej niż 4 cm, to proponujemy zastosować zaprawę Cekol ZP-03. Warstwa o takiej grubości może pracować jako samonośna tzn. jej przyczepność do podłoża nie musi być idealna. Cekol ZP-03 - mieszanka cementu, odpowiednio dobranych kruszyw i dodatków modyfikujących - przeznaczony jest do wykonywania posadzek wewnątrz i na zewnątrz. Podobnie jak przed położeniem wylewki należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże. Następnie zwilżamy je wodą albo stosujemy wspomnianą już emulsję gruntującą Cekol DL-80. Podobnie jak w przypadku wylewki samopoziomującej musimy oddzielić zaprawę od ścian za pomocą tzw. taśmy dylatacyjnej lub cienkich pasków styropianu. Cekol ZP-03 wsypujemy do zimnej wody (w proporcji ok. 0,15 litra na 1 kg suchego proszku). Mieszamy w betoniarce lub za pomocą mieszadła kubełkowego. Zaprawę nanosimy na podłoże tak, jak tradycyjne jastrychy cementowe tzn. dzielimy garaż na pola o szerokości około 2 m, wylewamy zaprawę w kolejnych polach, a następnie wyrównujemy zaprawę za pomocą łat przesuwanych po wcześniej przygotowanych prowadnicach oddzielających pola. Zaprawę należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Jeśli zacznie nam gęstnieć w tym czasie,  intensywnie ją mieszamy, ale nie dolewamy wody. Tak wykonaną posadzkę pielęgnujemy jak tradycyjny beton.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj posadzki się zdecydujemy, należy pamiętać, że w obu wariantach ważne jest, by stosowane zaprawy przygotowywać dokładnie według zaleceń - wówczas mamy gwarancję, że  nowa posadzka w garażu będzie nam długo i dobrze służyć.

Cena brutto sugerowana przez producenta:
Wylewka samopoziomująca Cekol L-01 opakowanie 25 kg - ok. 57 zł
Zaprawa cementowa Cekol ZP- 03 opakowanie 25 kg - ok. 16 zł
Emulsja gruntująca Cekol DL- 80 opakowanie 1litr - ok. 7,50 zł

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl