Wylewka podłogowa

mgr inż. Kamil Wiśniewski
Kluczem do trwałego parkietu, podłogi z płytek ceramicznych, czy też pokrytej wykładziną jest idealnie równe podłoże. Dlatego, aby uniknąć odklejania się płytek, czy też wypaczania paneli, warto wcześniej zadbać, aby były one położone na gładkiej powierzchni.

Z nierównościami stykamy się nie tylko w przypadku nowo kładzionych posadzek, ale też równie często w starym budownictwie. Także gdy remontujemy istniejącą już podłogę – chcąc np. wymienić stare płytki na nowe, lub klepkę na panele, musimy wyrównać przygotowywane podłoże. Stosujemy w tym celu wylewki samoniwelujące, takie jak np. Cekol L-01.

Wylewka podłogowa

Ocena jakości podłoża
Podłoże musi być czyste, zwarte, nośne i wolne od zatłuszczeń. Nie może być także zbyt słabe i osypujące się. Wytrzymałość podłoża na rozciąganie powinna być wyższa niż 1,5 N/mm2. Najlepszą metodą na sprawdzenie podłoża byłoby wykonanie prób wytrzymałościowych na rozciąganie, co bywa trudne ze względu na brak odpowiednich narzędzi. Oceny jakości podłoża możemy dokonać również sprawdzając jego zwartość za pomocą szpachelki – czy daje się ono łatwo zarysować, czy się kruszy lub osypuje. Za pomocą szpachelki możemy sprawdzić  czy podłoże nie jest zbyt pyliste. Jeżeli podłoże się osypuje, daje się łatwo zarysować szpachelką, kruszy się, to jest zbyt słabe.  Wylewka jest produktem o bardzo dobrych parametrach wytrzymałościowych i jeżeli wykonamy ją na zbyt słabym podłożu to podczas wiązania może odspoić się ze słabą wierzchnią warstwą podłoża, na którym została wykonana. Zbyt słabe podłoże trzeba usunąć do poziomu kiedy jego zwartość będzie odpowiednia. Farby, luźne ziarnka piasku oraz wszelkie warstwy trwale niezwiązane z podłożem należy usunąć Tak przygotowane podłoże należy zagruntować emulsją gruntująca Cekol DL-80, najlepiej 2-3 krotnie.

Należy pamiętać o wykonaniu dylatacji:

  • przyściennych  - w pomieszczeniach o powierzchni do 36 m²,
  • wewnętrznych jeżeli pomieszczenie ma powierzchnię większą niż 36 m² lub gdy pomieszczenie ma powierzchnię mniejszą niż 36 m², ale jest niestandardowe np. korytarz 2 m × 16 m,
  • gdy w obrębie wykonywanej powierzchni wylewki występują słupy,
  • jeżeli istnieją dylatacje w podłożu, na które będzie wylewana wylewka, należy takie dylatacje zaznaczyć (np. na ścianie),  a następnie po związaniu wylewkę naciąć w miejscu występowania tych dylatacji.

Przygotowanie i wylanie wylewki
Wsypujemy zawsze suchą mieszankę do wody w proporcjach podanych przez producenta. Przy czym proporcji wody nie wolno przekraczać. Receptura wylewki jest tak dobrana, aby przy właściwej ilości wody wylewka uzyskała swoje prawidłowe parametry. Zastosowanie mniejszej ilości wody spowoduje, że Cekol L-01 będzie zbyt gęsty i nie będzie się rozlewać. Przelanie wody spowoduje, że wylewka zsedymentuje, cięższe frakcje wylewki opadną na dno, natomiast lżejsze wypłyną na powierzchnię. To spowoduje, że wylewka zwiąże nieprawidłowo i nie uzyska właściwych parametrów. Cekol L-01 dokładnie mieszamy z wodą aż  do uzyskania idealnie gładkiej masy wolnej od grudek. Po odczekaniu około 5 minut wylewkę jeszcze raz dokładnie mieszamy. Wymieszaną z odpowiednią ilością wody wylewkę wylewamy na odpowiednio przygotowane podłoże. Grubość wylewanej warstwy zawiera się w granicach od 2 mm do 20 mm. Wylewka nadaje  się do stosowania w kilku warstwach.

Wylewka podłogowa
Wylewka podłogowa

Odpowiednia pielęgnacja wylewki
Cekol L-01 wymaga pielęgnacji typowej dla produktów cementowych. Po wylaniu należy chronić ją przed zbyt szybkim wysychaniem. W przypadku warunków sprzyjających wysychaniu (nasłonecznienie, silna wentylacja) wylewkę należy nakryć folią i pielęgnować jak beton. Cekol L-01 nadaje się do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Trzeba pamiętać aby przed rozpoczęciem pracy wyłączyć ogrzewanie podłogowe. Możemy je  włączyć po upływie co najmniej 7 dni. Wylewka nadaje się również do stosowania pod wszelkiego rodzaju okładziny drewniane i drewno pochodne (parkiety, mozaiki parkietowe, panele podłogowe itp.).  Należy zwrócić szczególną uwagę aby przed układaniem jakichkolwiek elementów drewnianych i drewnopochodnych wylewka była całkowicie wyschnięta (wilgotność < 2%). Szacunkowo przyjmuje się, że wylewka wysycha 1-1,5 mm na grubości na dobę w temperaturze około 18ºC. Przed układaniem jakichkolwiek materiałów drewnianych i drewno pochodnych należy sprawdzić czy wylewka całkowicie wyschła. Możemy to sprawdzić specjalnymi urządzeniami – wilgotnościomierzami lub w prosty „domowy” sposób za pomocą kawałka foli i taśmy samoprzylepnej. Kawałek folii (około 0,5 m²) przyklejamy za pomocą taśmy do powierzchni wylewki i pozostawiamy na dłuższy okres czasu (najlepiej na noc). Następnie sprawdzamy czy po tym okresie czasu na folii zebrała się para wodna, jeżeli tak, oznacza to że wylewka jeszcze całkowicie nie wyschła i w dalszym stopniu oddaje wilgoć, więc należy jeszcze poczekać aż całkowicie wyschnie. Układanie terakoty można rozpocząć po 24 godzinach.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl