Izolacja przeciwwodna fundamentów - Xypex

Agnieszka Jaros
Xypex to jednocześnie seria produktów, jak i innowacyjna technologia skutecznego zabezpieczenia betonu przed skutkami oddziaływania na niego wody. Te unikalne środki chemiczne najczęściej stosuje się do wykonywania izolacji przeciwwodnych fundamentów budynków.
Izolacja przeciwwodna fundamentów - Xypex

Doskonale zabezpieczają one beton przed wnikaniem w jego strukturę wody - nawet pod wysokim ciśnieniem oraz innych substancji płynnych, w tym także bardzo agresywnych chemicznie. Wynalazcą i producentem Xypexu jest kanadyjska firma, która zastrzegła sobie wszelkie prawa do zbytu tych materiałów na całym świecie.  

Jak to działa?

Cecha, która wyróżnia Xypex pośród innych produktów o podobnym zastosowaniu – to jego zdolność do tworzenia nierozpuszczalnych formacji krystalicznych w porach i kapilarach betonu. Aby mogło dojść do wytworzenia się wodoszczelnej powłoki – Xypex powinien stworzyć integralną część z betonową masą. Wówczas staje się możliwe wykorzystanie naturalnych cech betonu, jakimi są zarówno porowatość tego materiału, jak i jego chemiczność. Poprzez dyfuzję – drogami kapilarnymi w betonie – wnikają
w jego głąb substancje chemiczne zawarte w Xypexie. Środkiem umożliwiającym ich migrację jest woda. Krystalizacja postępuje na skutek reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy zastosowanym środkiem, wilgocią i naturalnymi – ubocznymi produktami uwadniania betonu, tj. wodorotlenkiem wapnia, solami mineralnymi, tlenkami oraz bezwodnymi i częściowo uwodnionymi cząstkami cementu. Postępowanie krystalizacji trwa aż do momentu wytworzenia się nierozpuszczalnej struktury krystalicznej, która w sposób trwały wypełnia pory i zamyka kapilary betonu, czyniąc go całkowicie nieprzepuszczalnym dla wody i innych płynów. Podczas każdorazowego pojawienia się wody w betonie – dochodzi do wznowienia procesu krystalizacji preparatu.

Izolacja przeciwwodna fundamentów - Xypex

Aplikacja Xypexu

Xypex posiada postać suchego proszku, w skład którego wchodzi kompozycja cementu portlandzkiego, piasku krzemionkowego oraz odpowiednich dodatków chemicznych. W celu aplikacji preparatu miesza się go z wodą
w proporcji podanej przez producenta i nanosi na uprzednio przygotowaną powierzchnię betonu. Nanoszenie może odbywać się metodą natryskową lub w sposób tradycyjny – przy pomocy ostrego pędzla. Przed nałożeniem Xypexu – betonową powierzchnię trzeba odpowiednio przygotować. Podłoże powinno być czyste i powinno posiadać otwarty system porów i kapilarów, aby płyn mógł wniknąć w beton. Najlepiej jest nanosić Xypex na powierzchnie jak najbardziej szorstkie, ponieważ wówczas można go dokładnie w nie wetrzeć. Wszelkie pęknięcia, raki lub ubytki powinny zostać uprzednio naprawione i uzupełnione. Izolacja nadaje się do zastosowania na świeżym betonie. Należy jednak odczekać z jej nanoszeniem co najmniej 20 godzin od momentu wylania materiału. Najlepsza temperatura powietrza do izolowania powierzchni Xypexem to +7 stopni Celsjusza. Właśnie wówczas preparat osiąga najlepsze tempo krystalizacji. Nie zaleca się stosowania go w temperaturze niższej niż +4 stopnie Celsjusza, a w wyższej od 25 stopni Celsjusza – konieczna jest ochrona naniesionej powłoki przed jej wyschnięciem.
Po nałożeniu Xypexu należy powstrzymać się na około 36 godzin z zasypywaniem pokrytych nim powierzchni, a najlepiej odczekać około tygodnia. Jeśli zaimpregnowaną powierzchnię chcemy przysypać wcześniej – materiał zasypowy powinien być wilgotny. Malowanie powierzchni zaizolowanych jest możliwe, ale dopiero po około trzech tygodniach od momentu zastosowania preparatu. Przed malowaniem zalecane jest przemycie utworzonej powłoki 5% roztworem kwasu solnego i następnie spłukanie jej czystą wodą. W przypadku chęci malowania izolacji tradycyjnymi farbami ftalowymi, olejnymi lub emulsyjnymi – należy najpierw wykonać tzw. próby malarskie. Najlepsze do tego celu są bowiem farby akrylowe wodne oraz epoksydowe. Tynkowanie z kolei najlepiej jest wykonywać wcześniej, tj. od 8 do 48 godzin po nałożeniu Xypexu. Wówczas jego warstwy są już zawiązane, ale pory betonu nie zostały jeszcze wypełnione przez kryształy. Późniejsze, aniżeli wskazane powyżej tynkowanie - wymaga nadania powierzchni odpowiedniej szorstkości lub użycia drucianej siatki.

Izolacja przeciwwodna fundamentów - Xypex

Pielęgnacja izolacji

Xypex jest materiałem izolacyjnym bardzo trwałym i w pełni skutecznym, ale zaraz po zastosowaniu – wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz ochrony przed niekorzystnymi dla niego warunkami atmosferycznymi. Nałożony materiał może ulec uszkodzeniu na skutek działania wiatru, słońca, deszczu oraz temperatur niższych od +4 stopni Celsjusza i wyższych od +25 stopni Celsjusza. Szczególnej ochronie Xypex podlega przez przynajmniej 48 godzin od momentu nałożenia go. Pielęgnacja innowacyjnej izolacji polega głównie na zraszaniu jej wodą lub specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi. Zraszanie należy rozpocząć, kiedy nałożona warstwa osiągnie odpowiednią konsystencję. Wówczas należy zaimpregnowaną powierzchnię zraszać 3 razy dziennie przez najbliższe 2 dni. Zastępczo, można zastosować wilgotną tkaninę jutową. Jeżeli temperatura powietrza jest podwyższona - zraszanie należy wykonywać zdecydowanie częściej. W przypadkach, w których jako ochronę powłoki postanowiono zastosować folię ochronną – należy zwracać uwagę, aby do świeżej izolacji dopływało powietrze. Przy użyciu Xypexu do izolowania konstrukcji na wodę lub gorące i agresywne substancje płynne – pielęgnacja położonej warstwy powinna zostać przedłużona do trzech dni,
a z wypełnieniem takich konstrukcji – należy poczekać około dwóch – trzech tygodni.

Zastosowanie preparatu

Xypex znajduje zastosowanie zarówno w przypadku budynków nowo powstających, jak i podczas remontów lub napraw starszych obiektów budowlanych. Jest doskonale znany od wielu lat
w kilkudziesięciu krajach świata. Jego popularność wzrasta także i w Polsce. Najczęściej stosuje się go do :

 • izolowania płyt i ścian fundamentowych obiektów w budownictwie lądowym;
 • izolowania zbiorników i komór technologicznych oraz osadników i studzienek w oczyszczalniach ścieków;
 • izolowania podwodnych i podziemnych komór w zaporach i elektrowniach wodnych, śluzach
  i pompowniach;
 • izolowania zbiorników na wodę pitną, przemysłową i pożarową;
 • izolowania pomieszczeń podziemnych, np. garaży;
 • izolowania basenów kąpielowych, tuneli i systemów metra;
 • uszczelniania nawierzchni parkingów, mostów oraz wiaduktów.
Izolacja przeciwwodna fundamentów - Xypex

Seria Xypex

W skład rodziny produktów Xypex wchodzą :

 • Xypex Concentrate – tj. szary proszek, który po wymieszaniu z wodą stosuje się jednowarstwowo lub, jako pierwszą warstwę w pokrywaniu dwuwarstwowym. Służy do izolowania konstrukcji podziemnych, nadziemnych oraz podwodnych i posiada najwyższą aktywność chemiczną ze wszystkich produktów omawianej firmy.
 • Xypex Modifiled – jest nieco tańszy, ponieważ zawiera mniej katalizatorów. Jednak tworzy doskonale twardą powierzchnię. Jest stosowany wraz z Concentrate, jako warstwa wierzchnia lub samodzielnie - np. zamiast emulsji asfaltowych w miejscach, w których nie występuje ciśnienie wody, a trzeba te miejsca ochraniać przed wilgocią gruntu.
 • Path’ n Plug – czyli mieszanka, której skład oparto na cemencie hydraulicznym. Jest bardzo wytrzymała i szybko wiąże. Stosuje się ją do reperacji betonowych powierzchni i zatrzymywania przecieków. W celu użycia należy rozpuścić suchy proszek w wodzie. 
 • Ultra Plug – specjalny proszek do mieszania z płynem Xypex Quickset twardnieje w czasie 15 – 45 sekund. Nadaje się znakomicie do izolowania miejscowych przecieków wody pod wysokim ciśnieniem, uszczelniania rys, styków i innych napraw konstrukcji betonowych. 
 • Gamma – Cure – to plyn stworzony i przeznaczony specjalnie do pielęgnacji wykonanych
  z Xypexu powłok. Sporządza się z niego wodny roztwór i nanosi na zaizolowaną powierzchnię. W niektórych przypadkach pokrywa się nim także powierzchnię przed nałożeniem warstwy właściwej. Przyspiesza proces krystalizacji i działa, jako katalizator w reakcji pomiędzy wapnem i dwutlenkiem węgla. Litrowe opakowanie preparatu pozwala na pokrycie około 18 m² powierzchni, ale wydajność  ta może być też inna, ponieważ w głównej mierze zależy ona od porowatości podłoża.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl