Postaramy się odpowiedź dlaczego tradycyjne metody suchej zabudowy nie zawsze pomogą w izolacji od sąsiada.
1. Konstrukcja to podstawa. Jeżeli konstrukcja opiera się bezpośrednio na ścianie (obojętnie czy drewniana, czy aluminiowa), to mamy gwarantowany brak poprawy. Wszelkie drgania ściany, które są powodem hałasu po naszej stronie mieszkania, przenoszą się w dalszym ciągu przez konstrukcję.
2. Brak dodatkowej konstrukcji. Ze względu na brak miejsca w pomieszczeniu, niektóre osoby decydują się na przykręcenie płyty bezpośrednio do ściany. O ile jest to ścianka g-k to OK, taki zabieg pomoże. Zostanie zwiększona masa drgającej przegrody, będzie trochę lepiej. Jednak nie ma co liczyć na ciszę w pokoju po zamontowaniu płyty bezpośrednio na ścianie betonowej/ceglanej. Można jeszcze pokusić się o stworzenie tzw. przegrody rezonansowej, gdzie przed przykręceniem płyty do ściany (beton) daje się dodatkową, miękką warstwę. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne. Zdarza się bowiem, że taka przegroda w jednym zakresie częstotliwości poprawi izolacyjność naszej ściany, ale pogorszy w innym.
3. Dużo, dużo, dużo... wełny. Wcale nie. Jest ona bardzo ważna, ale jako jeden z elementów kompletnej zabudowy. Służy do zwiększenia chłonności dźwięku wewnątrz przegrody. Sama w sobie nie jest skuteczną barierą dla hałasu. Dlatego przy standardowych zabezpieczeniach antyhałasowych 50 mm wełny wystarczy.
4. Krawędzie ścian. Warto przywiązać tutaj szczególną uwagę, aby szczelnie zamontować naszą nową konstrukcję. W przeciwnym razie ochrona przeciwdźwiękowa nie zadziała. Jednak warto pamiętać, aby uszczelnienia były "miękkie" tzn. aby zapobiegały przenoszeniu się drgań pomiędz
y stykającą się ścianą do naszej przegrody.
5. Klasyczna zabudowa. Opiera się na konstrukcji aluminiowej lub drewnianej z podkładkami, między profile wełna i na koniec płyta g-k (zakładamy, że wszystko jest poprawnie zainstalowane). Okazuje się, że to za mało. Hałas dalej przenika zbyt wyraźnie do naszego pomieszczenia. Jedna warstwa płyty g-k to za mało. Dodanie drugiej płyty (jak wspomniano w pkt.2) pomoże, ale lepszym rozwiązaniem jest:
a) zerwanie istniejących płyt g-k i rozłożenie na konstrukcji specjalnej maty dźwiękoizolacyjnej. Na nią dopiero przykręcamy płyty.
b) do istniejącej ścianki g-k montujemy drugą płytę g-k z użyciem substancji tłumiącej dźwięki.
Substancja tłumiąca dźwięki
Green Glue to substancja, która po zastosowaniu pomiędzy dwoma płaszczyznami na ścianie, suficie, podłodze w znaczący sposób redukuje wibracje takiej konstrukcji poprzez zamianę drgań w ciepło. Dzięki temu cała przegroda staje się skuteczniejszą barierą dla hałasu.
__ Green Glue stosuje się jako jedną z warstw na zasadzie "kanapki" w przegrodzie, np. w ścianie lub podłodze. Jest to zastępcze rozwiązanie do mat, płyt czy innych materiałów dźwiękoizolacyjnych. Zaletą kleju jest możliwość poprawy warunków pomieszczenia kosztem niewielkiego nakładu pracy i przede wszystkim miejsca. Produkt ten stosuje się zarówno na etapie budowy przegród oraz jako rozwiązanie do redukcji hałasu w istniejącym wnętrzu.
Montaż.
Na rysunkach u góry przedstawiono różne sposoby montażu ścianek działowych z zastosowaniem kleju Green Glue. Jest on umieszczany pomiędzy istniejącą przegrodę i przeważnie płytę gipsowo-kartonowo ze względu na jej dobre właściwości akustyczne, płytę OSB, sklejkę lub inną.
1. Na przygotowaną płytę, która ma zostać zamontowana na przegrodzie Green Glue nanosi się za pomocą aplikatora. Należy zostawić około 5 cm marginesu.
2. Dociska płytę do przegrody.
3. Dokręca wkrętami, aby zapewnić trwałą i bezpieczną konstrukcję.
Zużycie: 1 tuba na 1 m² - bardzo wysoki wynik tłumienia; 1 tuba na 1,5 m² - bardzo dobry wynik tłmienia; 1 tuba maksymalnie na 3 m² - dobry wynik tłumienia.
Pełną skuteczność tłumienia dźwięków substancja uzyskuje po ok. 30 dniach od montażu.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?