Ocieplenie nakrokwiowe dachu: płyty poliuretanowe

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Ocieplenie nakrokwiowe można wykonać m.in. z płyt poliuretanowych. Takie ocieplenie jest skuteczne, tym bardziej że pozwala ograniczyć mostki termiczne.
Ocieplenie nakrokwiowe można wykonać m.in. z płyt poliuretanowych. Takie ocieplenie jest skuteczne, tym bardziej że pozwala ograniczyć mostki termiczne. Balex Metal
Najczęściej ocieplenie dachu układa się między krokwiami i pod nimi. Jest jednak alternatywa, polegająca na ociepleniu dachu od zewnątrz, na krokwiach. Ocieplenie nakrokwiowe można wykonać m.in. z płyt poliuretanowych.

Ocieplenie nakrokwiowe – jak sama nazwa wskazuje – układa się na krokwiach, od strony zewnętrznej, bezpośrednio pod pokryciem dachowym. Jako materiał izolacyjny stosuje się styropian, płyty z wełny mineralnej, bardzo dobrze sprawdzają się również nowoczesne płyty poliuretanowe.

Płyty poliuretanowe do ocieplenia dachu

Materiały poliuretanowe wciąż nie są bardzo popularne, ale warto się nimi zainteresować. To materiał ciepły, lekki, wytrzymały i odporny na korozję biologiczną. Do ocieplenia nakrokwiowego dachu stosuje się płyty na bazie poliuretanu (PUR) i poliizocyjanuranu (PIR). To materiały polimeryczne chemoutwardzalne. W celu pozyskania materiałów izolacyjnych spienia się je odpowiednimi substancjami. O ich właściwościach przesądza m.in. fakt, że materiał ten składa się z trwałych pęcherzyków wypełnionych gazem o niskiej przewodności cieplnej.
Płyty, które wykorzystuje się do izolacji nakrokwiowej mają rdzeń z poliuretanu, a ich powierzchnia jest odpowiednio zabezpieczona. Najczęściej stosuje się powłoki na bazie aluminium, ale spotyka się również np. włókninę mineralną. Od strony górnej płyty mogą być dodatkowo pokryte np. papą polimerobitumiczną.

Wykonanie izolacji nakrokwiowej z płyt poliuretanowych

Płyty PIR/PUR są lekkie. Wpływa to nie tylko na obciążenie konstrukcji, ale także ułatwia prace montażowe. Do ułatwień zaliczają się także ich wymiary, które sprawiają, że prace przebiegają szybko i sprawnie. Płyty mocuje się wkrętami bezpośrednio do krokwi (niekiedy jest pod nie wymagany podkład z folii). Jest też możliwe ich zastosowanie na sztywnym poszyciu. Krawędzie płyt są frezowane na pióro-wpust. Zapewnia to precyzyjne połączenie płyt i sprawia, że tworzą one jednolitą powierzchnię, bez mostków termicznych (czyli przerw w izolacji, przez które następują straty ciepła). Dla dodatkowej szczelności, łączenia płyt klei się specjalną taśmą aluminiową.
Na tak wykonane ocieplenie nakłada się membranę paroprzepuszczalną i mocuje kontrłaty oraz łaty, a do nich – pokrycie dachowe.

Izolacyjność termiczna ocieplenia z płyt poliuretanowych

Wielką zaletą ocieplenia z płyt poliuretanowych są ich właściwości termoizolacyjne. Współczynnik przewodzenia ciepła tego materiału (λ) wynosi 0,026-0,022 W/(mK), co sprawia, że stosując je, bez problemu osiągniemy wymagania cieplne, jakie zgodnie z przepisami muszą spełniać dachy nowo budowanych domów. I to przy zastosowaniu materiału o niewielkiej grubości. Płyty o grubości 15 cm i λ wynoszącej 0,023 W/(mK) sprawią, że współczynnik przenikania ciepła dachu (U) będzie wynosił 0,15 W(m²K) – czyli tyle, ile będzie wymagane dopiero w 2021 roku. To zaleta również w przypadku renowacji, bo przecież ocieplamy dach po to, żeby tracić przez niego jak najmniej ciepła.

Izolacja nakrokwiowa – renowacja i ocieplenie starszych dachów

Izolacja nakrokwiowa to polecane rozwiązanie przy renowacji i dociepleniu starych dachów. Metoda ma tę zaletę, że nie ingeruje w zabudowę poddasza – prace wykonywane są od zewnątrz. Wymaga jednak zdjęcia pokrycia, ale ponieważ to jego wymiana jest najczęstszą przyczyną remontu, nie jest to problem. W przypadku starszych konstrukcji wielką zaletą staje się również lekkość płyt poliuretanowych (ocieplenie dachu o powierzchni 200 m² wykonane z wełny mineralnej może ważyć nawet 7800 kg, natomiast z płyt poliuretanowych – przy zachowaniu tych samych parametrów cieplnych – niecałe 900 kg).

Odporna izolacja nakrokwiowa

Płyty poliuretanowe charakteryzują się również odpornością na wilgoć, są stabilne wymiarowo i wytrzymałe na obciążenia mechaniczne. Niegroźna im również korozja biologiczna. Co ważne – takie ocieplenie nie będzie też atakowane przez ptaki (co zdarza się w przypadku styropianu), ani inne zwierzęta (przy ociepleniu z wełny mineralnej spore szkody mogą w nim wyrządzać… kuny; wbrew pozorom to całkiem częsty przypadek).

Przeczytaj: Jak pozbyć się kuny domowej z poddasza

Poddasze przy ociepleniu nakrokwiowym

Ocieplenie nakrowiowe sprawia, że pomieszczenia poddasza są wyższe, a elementy konstrukcyjne więźby - widoczne.
Ocieplenie nakrowiowe sprawia, że pomieszczenia poddasza są wyższe, a elementy konstrukcyjne więźby - widoczne. Bauder

Ocieplenie nakrokwiowe sprawia również, że nieco inaczej wygląda poddasze. Przede wszystkim – ocieplenie nie zasłania elementów więźby, które można wykorzystać jako ciekawy element aranżacyjny. Poza tym, ponieważ ocieplenie znajduje się po zewnętrznej stronie krokwi, nie „zabiera” powierzchni między nimi od strony poddasza, dzięki czemu pomieszczenia są wyższe.

Pewnym mankamentem może być mniejsza izolacyjność akustyczna płyt poliuretanowych w porównaniu z wełną mineralną. Dostępne są jednak płyty z dodatkową warstwą wygłuszającą. Rozwiązaniem jest również zastosowanie bardziej masywnego pokrycia dachu (przed hałasami z zewnątrz skutecznie chronią dachówki betonowe i ceramiczne). Jest też możliwe wykonanie dodatkowego wygłuszenia z wełny mineralnej od strony poddasza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl