Ocieplenie domu - jak czytać etykietę wełny mineralnej

Katarzyna Laszczak
Wybierając wełnę mineralną trzeba zwrócić uwagę na parametry, podane na etykiecie produktu.
Wybierając wełnę mineralną trzeba zwrócić uwagę na parametry, podane na etykiecie produktu. Isover
Na rynku są dostępne materiały ociepleniowe o różnych parametrach – informację o nich znajdziemy na etykiecie produktu. Rozszyfrowujemy etykietę wełny mineralnej.

Wełna mineralna jest jednym z bardziej popularnych materiałów ociepleniowych. Wybierając ją, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów – różnią się one w zależności o typu, producenta itp.

Lambda, czyli jak „ciepła” jest wełna mineralna

Na etykiecie wełny mineralnej znajdziemy informacje o jej właściwościach.
Na etykiecie wełny mineralnej znajdziemy informacje o jej właściwościach. Isover

Na etykiecie wełny mineralnej znajdziemy oznaczenie ʎ - to grecka litera lambda, oznaczająca współczynnik przewodzenia ciepła (dodatkowo powinna przy niej być litera D, -wartość deklarowana zgodnie z przepisami - λD).
Współczynnik przewodzenia ciepła to jeden z najważniejszych parametrów każdego materiału ociepleniowego. Im ten współczynnik jest niższy, tym materiał ma lepsze właściwości termoizolacyjna – jest cieplejszy. Oznacza to też, że można zastosować jego cieńszą warstwę, żeby izolacja była skuteczna. W przypadku wełny mineralnej najcieplejsze materiały mają ʎ 0,030 W/mK.
Ważnym parametrem jest również opór cieplny – oznaczany literą R (RD wartość deklarowana przez producenta), jednostką jest m²K/W. Opór cieplny określa zdolność materiału do powstrzymywania strat ciepła. Im wyższy opór cieplny, tym lepiej zaizolowana termicznie przegroda. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji.

Odporność materiału ociepleniowego na ogień

W przypadku izolacji domu, ważne jest jego bezpieczeństwo pożarowe. Na etykiecie znajdziemy informację o klasie reakcji produktu na ogień. Najwyższe klasy materiałów niepalnych to A1 i A2. Im dalsza litera alfabetu, tym materiał jest mniej odporny na ogień.

Ważna izolacja akustyczna

Na komfort przebywania w pomieszczeniach wpływa również to, na ile mają one odpowiednią izolację akustyczną, czyli czy jest w nich cicho. Przed dach, ściany i podłogi przenikają dźwięki, a materiał ociepleniowy może wpłynąć na ograniczenie tego zjawiska. Jest to szczególnie ważne w przypadku ocieplenia dachu (szczególnie jeśli np. zamierzamy pokryć dach blachodachówką), ale bardzo przydatne również w przypadku wypełnienia ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Wybierając wełnę mineralną do wypełnienia takich ścian, warto zwrócić uwagę na jej właściwości dźwiękochłonne wyrażone współczynnikiem pochłaniania dźwięku (dźwięki powietrzne). Ten parametr na etykiecie oznaczony jest jako AW, po którym jest podawana wartość liczbowa. Cyfra 1 oznacza najwyższą zdolność do pochłaniania dźwięku (całkowite pochłanianie dźwięku), a każda niższa wartość (aż do 0) – słabsze zdolności pochłaniania.

Kod materiału izolacyjnego

Materiały izolacyjne oznaczone są specjalnym kodem. Wełny mineralne są oznaczane skrótem MW (Mineral Wool) oraz numerem EN13162 (to oznaczenie normy europejskiej, z którą wyrób musi być zgodny). W kodzie produktu możemy znaleźć również następujące symbole:

  • Ti -oznaczający tolerancję grubości.
  • MUi - przenikanie pary wodnej.
  • TR - wytrzymałość na działanie sił zrywających np. wiatru.
  • WS -krótkotrwała nasiąkliwość wodą, wyrażana jest nie liczbą, lecz jedynie symbolem.
  • WL(P) - długotrwała nasiąkliwość wodą.

Inne informacje, które znajdziemy na etykiecie wełny mineralnej to wymiary danego produktu (długość, szerokość, grubość). Wyrób powinien mieć także znak CE.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl