Skuteczna hydroizolacja dachów - płynne żywice ALSAN® FLASHING w budownictwie

Artykuł sponsorowany
SOPREMA Polska oferuje pełną gamę najwyższej jakości produktów hydroizolacyjnych zaprojektowanych specjalnie po to, żeby skutecznie przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi wody.

Dostarczając kompleksowe rozwiązania systemowe, gwarantujące skuteczne połączenie różnych materiałów, SOPREMA zapewnia indywidualne doradztwo projektowe i techniczne, odbiory techniczne ze strony producenta, 10-letnią gwarancję na systemy oraz pełne wsparcie dla wykonawcy i projektanta.

Wykorzystanie płynnych żywic ALSAN® w budownictwie

Płynne żywice stanowią w budownictwie szeroką grupę hydroizolacji, która obejmuje materiały do różnych wymagań użytkowych i obszarów zastosowań. Najważniejszą grupą są tworzywa sztuczne na bazie żywic epoksydowych EP, poliuretanów PUR/PU, poliestrów, polimetakrylanów metylu PMMA oraz estrów winylowych EV.

Żywice dostępne są na rynku w formie preparatów o różnych właściwościach. W postaci płynnej służą do eliminowania wad innych materiałów hydroizolacyjnych. Konsystencja ta zapewnia ciągłe, bezszwowe powłoki, o grubości hydroizolacji precyzyjnie dopasowanej do warunków obiektu. Umożliwia uszczelnienie elementów trudno obrabialnych lub połączenie tak różnych materiałów, jak beton i metal lub membrana PVC i papa bitumiczna.

SOPREMA w procesie rozwoju systemu płynnych izolacji przeszła od klasycznych żywic poliuretanowych do systemów złożonych. Pierwszym, najbardziej znanym wśród klientów produktem jest ALSAN® FLASHING - żywica będąca doskonałym, niedoścignionym od 20 lat połączeniem roztworu bitumicznego z polimerem poliuretanowym.

Unikalny system ALSAN® FLASHING do wykonywania obróbek i wykończeń

System ALSAN® FLASHING jest unikalnym systemem hydroizolacji firmy SOPREMA przeznaczonym do wykonywania wszelkiego rodzaju obróbek narożnikowych oraz wykończeń w płaszczyźnie dachu, w miejscach trudno dostępnych, z ograniczeniem dostępu ognia lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych. Dzięki polimeryzacji scala trwale tak odmienne materiały, jak twarde PVC i beton, papę i EPDM.

System ALSAN® FLASHING to masa jednoskładnikowa, gotowa do stosowania.

Charakteryzuje się niewielką grubością izolacji (ok. 1,2 mm). Jest odporna na promieniowanie UV, a więc nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci obróbek blacharskich. Dzięki swoim parametrom fizykochemicznym nie wymaga również użycia podkładu gruntującego. Nadaje się do pokrywania innymi materiałami, jak łupek mineralny w kolorze papy, powłoka bitumiczna z wypełnieniem aluminiowym CURAL lub powłoka akrylowa barwna CURFER.

System ALSAN® FLASHING jest stosowany w miejscach, w których używanie płomienia palnika jest zabronione lub niebezpieczne, na przykład:

 • w otoczeniu produktów łatwopalnych,
 • przy profilach świetlika,
 • przy profilach okiennych, balkonowych z PVC,
 • przy membranach EPDM.

System ALSAN® FLASHING stosuje się w miejscach, w których występują trudności przy wykonaniu tradycyjnej obróbki kątowej z papy termozgrzewalnej, na przykład:

 • złożone obróbki kątowe,
 • miejsca trudno dostępne ze względu na ograniczoną powierzchnię,
 • elementy okrągłe, jak rury, kominki wentylacyjne itp.

_– „_Zastąpienie tradycyjnych obróbek kątowych, w szczególności zaś obróbek elementów rurowych wykonywanych z pap termozgrzewalnych, systemem ALSAN® FLASHING jest proste i ekonomiczne oraz nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Odkąd pracownicy poznali tę technologię, nie wykonują inaczej żadnej pracochłonnej i trudnej obróbki” – mówi pan Andrzej Warpas, właściciel firmy WARPAS.

Fot. 1 Przykład wykonania uszczelnienia żywicą ALSAN® FLASHING w części płaskiej dachu

Skuteczna hydroizolacja dachów - płynne żywice ALSAN® FLASHING w budownictwie

Zastosowania ALSAN® FLASHING:

 • na nowych i przeznaczonych do renowacji pokryciach dachowych z pap bitumicznych,
 • w podziemnych częściach budowli,
 • na tarasach, balkonach, pomiędzy różnymi podłożami wymagającymi połączenia ciągłą hydroizolacją,
 • na pokryciach wykonanych w technologii EPDM,
 • na dachach zielonych,
 • do renowacji rynien wewnętrznych, koryt, ścianek świetlików,
 • do izolacji przejść przez dachy, stropy i stropodachy żelbetowe, drewniane, z izolacją z papy bitumicznej,
 • do wykonania dylatacji między materiałami o różnej rozszerzalności,
 • do naprawy pokryć metalowych.

Fot. 2 ALSAN® FLASHING cieszy się zaufaniem inwestorów i wykonawców realizujących najbardziej prestiżowe i wymag_ające _inwestycje w Polsce. Na zdjęciu biurowiec Warsaw Spire, w którym zastosowano żywice ALSAN® FLASHING.

Biurowiec Warsaw Spire
Soprema

Fot. 3 Zastosowanie ALSAN® FLASHING w szczególnych warunkach. Na zdjęciu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie uszczelnieniu podlegało ponad 3000 elementów wsporczych konstrukcji stalowej, przechodzących przez hydroizolację papową. Dodatkowym utrudnieniem było obciążenie elementów w postaci prefabrykatów betonowych oraz wykonywanie prac w warunkach jesiennych, przy panującej wysokiej wilgotności i zmiennych temperaturach.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Soprema

Fot. 4 ALSAN® FLASHING jako systemowa izolacja detali połączeń ścian szczelinowych i płyty stropowej w podziemnych budowlach II linii metra w Warszawie. Kilometry takich połączeń funkcjonują bezawaryjnie w szczególnych warunkach stacji i wentylatorni II linii warszawskiego metra.

Biurowiec Warsaw Spire i wejście do II linii metra
Soprema

Fot. 5 Osiedle Królowej Marysieńki w Wilanowie. ALSAN® FLASHING  jako uszczelnienie styku hydroizolacji i stolarki drzwiowej. W Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, wszędzie tam, gdzie powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe, w zasadzie nie stosuje się innej technologii uszczelnienia tych elementów, szczególnie wrażliwych na działanie otwartego ognia i wymagających szybkiego oraz pewnego wykonania.

Osiedle Królowej Marysieńki, Warszawa
Soprema

Parametry decydujące o przewadze systemu ALSAN® FLASHING nad tańszymi produktami konkurencji:

 • parametry mechaniczne: wytrzymałość na rozciąganie 3,5+/- 1 MPa, podczas gdy popularny produkt konkurencyjny osiąga jedynie 1,96 MPa,
 • zakres temperatur aplikacji +5/+35 °C, podczas gdy temperatura stosowania produktu konkurencyjnego nie przekracza +25 °C,
 • zdolność wiązania między warstwami pozwalająca na zwłokę w wykonywaniu etapów robót od 2 h do 5 dni, a produkt konkurencyjny jedynie od 2 do 6 godzin,
 • doskonała adhezja warstw przy aplikacji w ww. okresie, gdy u konkurencji warstwy są słabo zespolone po 6 godzinach zwłoki w aplikacji,
 • odporność na promieniowanie UV sprawdzona przez ponad 20 lat stosowania w różnych warunkach klimatycznych,
 • doskonałe własności tiksotropowe między 2 a 4 powiązane z lepkością 200+/-100 Po, gwarantują zachowanie należytego przylegania na powierzchniach pionowych i łatwość aplikacji dla dekarza,
 • zróżnicowane taśmy wzmacniające, o specjalnej konstrukcji, dostosowane do specyficznych zastosowań - to wszystko wyróżnia ten system od tanich zamienników.

Fot. 6 Dane techniczne i zawartość systemu ALSAN® FLASHING

ALSAN® FLASHING
Soprema

Renowacja dachu żywicami ALSAN® FLASHING

Jak wykonać nową warstwę hydroizolacji na papie, uzyskując efekt większej refleksyjności powierzchni i tym samym zmniejszając nagrzewanie się wnętrza hali?
Nieszczelna hydroizolacja - z płyty warstwowej lub papy bitumicznej - wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji. Brak jakichkolwiek kroków zaradczych może spowodować utratę właściwości cieplnych termoizolacji i zwiększyć koszty naprawy lub renowacji dachu.

Rozwiązaniem są żywice ALSAN®. Stosując je, nie trzeba wymieniać korodujących płyt, nie trzeba utylizować starej papy, nie trzeba nawet skomplikowanych narzędzi lub sprzętu. Wystarczą żywice ALSAN® FLASHING aplikowane miejscowo, z użyciem taśm wzmacniających lub powłokowo, metodą nakładania wałkiem lub natryskiem.

Proces polimeryzacji, przebiegający pod wpływem wilgoci z powietrza, powoduje pełne zespolenie nowej powłoki hydroizolacyjnej i starego podłoża. W celu uzyskania doskonałej przyczepności trzeba usunąć luźne frakcje łupków z papy lub odpylić i oczyścić powierzchnie metalowe. Ułatwieniem jest brak konieczności gruntowania podłoża.

Dla uzyskania lepszych efektów estetycznych lub ochronnych można zabezpieczyć ALSAN® FLASHING posypką łupkową lub pokryć specjalną powłoką bitumiczną z wypełnieniem sproszkowanym aluminium Cural w ilości 300-500 g/m², o współczynniku odbicia promieni słonecznych 72%.

Zabezpieczeniem wcześniej wykonanej hydroizolacji przed przerastaniem korzeni jest unikalny ALSAN® FLASHING JARDIN – jedyna na rynku żywica poliuretanowo-bitumiczna certyfikowana przez Niemiecki Instytut Planowania Krajobrazu FLL pod względem własności antykorzennych.

Więcej na www.alsan.pl

Skuteczna hydroizolacja dachów - płynne żywice ALSAN® FLASHING w budownictwie
Skuteczna hydroizolacja dachów - płynne żywice ALSAN® FLASHING w budownictwie
Skuteczna hydroizolacja dachów - płynne żywice ALSAN® FLASHING w budownictwie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl