Uszkodzenia papy można podzielić na dwa główne typy: punktowe i powierzchniowe. Od ich rodzaju zależy wybór środka, którego używa się do naprawy. Przy uszkodzeniach punktowych, występujących na niewielkich powierzchniach sprawdzają się bitumiczne masy dekarskie. Można ich używać przy likwidacji pęcherzy, wybrzuszeń, a także do uszczelnienia miejsca montażu np. anten dachowych, okien dachowych, czy wokół kominów. Do naprawy spękań występujących na większych powierzchniach stosuje się natomiast bitumiczne powłoki naprawcze.
Zobacz, jak naprawić uszkodzenia papy
Jak naprawić wybrzuszenia i pęcherze na pokryciu z papy
Przyczyny powstawania pęcherzy i wybrzuszeń na papie są różne. Podstawowym problemem jest woda, która dostała się pod pokrycie – czy to w wyniku błędów montażowych, uszkodzeń mechanicznych, wad samego materiału lub jego zużycia. Co zrobić z wybrzuszeniami i pęcherzami, widocznymi na powierzchni papy?
Pęcherz, czy wybrzuszenie należy rozciąć na krzyż, odchylić końcówki papy, a na podłoże nałożyć bitumiczną masę dekarską. Następnie papę dociska się do podłoża, a nadmiar masy wciera w naprawiane miejsce. Dostępne są masy, które można stosować nawet podczas deszczu, ważne jest jednak to, żeby w reperowanym miejscu nie zalegała woda. Ważne jest to, żeby masa zabezpieczała powierzchnię przed wodą od razu po nałożeniu - zwróćmy uwagę na tę cechę, wybierając środek. Warto jednak wiedzieć, że nawet takie środki swoje finalne właściwości osiągają po kilku dniach (czas pełnego ich wiązania zależy od warunków atmosferycznych). Jednak podstawowe zabezpieczenie zyskujemy „od ręki”.
Jak naprawić spękania na papie
Jeśli na powierzchni papy pojawiły się spękania, stosuje się bitumiczne powłoki naprawcze. Zapewnią one szczelność pokrycia na przenikanie wody. Zanim zastosuje się powłokę, powierzchnię najczęściej należy zagruntować (producenci oferują dedykowane grunty do danych powłok).