Jak uszczelnić dach płaski

Tomasz Dąbrowski
Na każdym dachu znajdują się miejsca newralgiczne, do których będzie próbowała dostać się woda. Szczególnie zagrożone są krawędzie pokryć dachowych, połączenia ze świetlikami okiennymi czy chociażby miejsca, w których elementy takie jak kominki wentylacyjne przechodzą przez połać dachu.
Jak uszczelnić dach płaski

Z zabezpieczeniem miejsc podobnych wyżej wymienionym, za pomocą obróbek blacharskich powinien poradzić sobie dekarz. Jeżeli chodzi o elementy przechodzące przez dach pokryty materiałem bitumicznym, uszczelnienie wydaje się jeszcze mniej problematyczne – tak przynajmniej wygląda teoria. W rzeczywistości dekarze spotykają się w swojej pracy bardzo często z problemami, których skutecznie przy pomocy standardowych materiałów rozwiązać się nie da. Wówczas bardzo przydatne okazują się produkty specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych zadań.

Shell All Weather to linia produktów, które powinien posiadać każdy szanujący się dekarz. Jest to kompletny zestaw materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonania uszczelnień i napraw na dachu, w każdych niemal warunkach pogodowych i bez uszczerbku dla jakości przeprowadzonych prac. Jedne z ciekawszych produktów wchodzących w skład systemu to:

  • taśma z modyfikowanej masy butylowej z warstwą aluminium o doskonałej przyczepności do wszystkich praktycznie podłoży budowlanych,
  • klej i uszczelniacz, trwale elastyczna masa uszczelniająco-klejąca wyprodukowana na bazie MS polimerów.

Dach płaski jest szczególnie narażony na działanie wilgoci – woda spływa po nim wolniej, przez co stanowi większe zagrożenie dla jego szczelności. Kolejne niebezpieczeństwo to śnieg, który zalegając na takim dachu przechodzi kolejne cykle zamarzania i topnienia. Uszczelnienie elementów przebijających płaszczyznę połaci takiego dachu jest szczególnie narażone na uszkodzenia i przeciekanie. W sytuacjach takich doskonale sprawdzą się wspomniane wcześniej - taśma butylowa wchodząca w skład systemu Shell All Weather oraz uszczelniacz z tej same linii produktowej.

Uszczelnienie detali na dachu płaskim
Dwa produkty z szerokiej linii Shell All Weather zastosowaliśmy podczas wymiany bitumicznego pokrycia dachowego na remontowanym obiekcie przykrytym dachem płaskim. Po wymianie starej papy na nową i standardowym uszczelnieniu bitumem przechodzących przez połać dachową elementów, w szczególnie narażonych na uszkodzenia miejscach zastosowaliśmy dodatkowe zabezpieczenia w postaci uszczelniacza oraz taśmy butylowej Shell All Weather.

Jak uszczelnić dach płaski
Jak uszczelnić dach płaski

Klej i uszczelniacz zastosowaliśmy do zabezpieczenia metalowych elementów mocujących instalację piorunochronu. Elementy te przebijały się przez obróbki blacharskie, co stwarzało pewność, że w miejscach tych pod blachę będzie dostawała się woda. Zastosowanie uszczelniacza (opcjonalnie taśmy butylowej) wykluczyło taką ewentualność. Uszczelniacz odporny jest na działanie promieniowania UV, daje się malować, jest trwale elastyczny i niewrażliwy na czynniki atmosferyczne, dzięki czemu gwarantuje nam skuteczność i trwałość zabezpieczonego połączenia. Dzięki wymienionym właściwościom nadaje się doskonale do przeprowadzanie wszelkich prac naprawczych prowadzonych na dachu – uszczelniania okien dachowych, kominków, rynien z tworzyw sztucznych, gontów bitumicznych okien mansardowych i innych.

Jak uszczelnić dach płaski

Taśmę butylową na tym samym obiekcie wykorzystaliśmy do uszczelnienia metalowych elementów przechodzących przez pokrycie z papy oraz do uszczelnienia kominków wentylacyjnych. Na skutek zmieniających się warunków atmosferycznych tradycyjne uszczelnienie bitumem na styku dwóch innych materiałów mogłoby ulec osłabieniu i rozszczelnieniu. Zastosowanie taśmy uszczelniającej, która doskonale przylega do wszelkich podłoży budowlanych, wyeliminowało taką ewentualność. Warstwa aluminium, którą pokryta jest taśma chroni dodatkowo połączenie przed działaniem promieni UV, a jednocześnie pozytywnie wpływa na estetykę wykonanych robót. Warto dodać, że taśma ta w najmniejszym nawet stopniu nie reaguje na zmianę warunków atmosferycznych i wilgoć. Wszystko to sprawia, że jest to doskonały materiał, którym możemy uszczelnić także przeciekające rynny (z tworzyw sztucznych, miedzi, cynku i inne), uszkodzone obróbki blacharskie, okapy, miejsca montażu okien mansardowych, świetlików i wiele innych problematycznych detali, z którymi możemy spotkać się na budowie – także podczas wykonawstwa systemów klimatyzacji i wentylacji.

System naprawy dachu Shell All Weather przeznaczony jest do naprawy starych i nowych dachów; do likwidacji pęknięć, zarysowań i pęcherzy  w pokryciach bitumicznych. Jest to linia unikatowa, wyraźnie wyróżniająca się w grupie materiałów uszczelniających na bazie bitumów. Jako jedyny system na rynku, może być stosowany na powierzchnie wilgotna, a nawet mokre. Dzięki temu można wykonać pilne naprawy dachowe niezależnie od warunków atmosferycznych, bez pogorszenia właściwości czy szczelności wykonanych uszczelnień.
Linia Shell All Weather może być używana zarówno przez profesjonalistów, jak i przez klienta indywidualnego, który sam wykonuje naprawy dachowe. System jest kompletny: zawiera cały zestaw materiałów do naprawy, narzędzia potrzebne do ich wykonania oraz akcesoria dodatkowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl