Przez zastąpienie kruszywa w betonie keramzytem otrzymuje się keramzytobeton, materiał konstrukcyjny zachowujący wszelkie zalety wyrobów ceramicznych i mający bardzo dobre parametry izolacyjne. Uzyskany produkt bardzo dobrze klimatyzuje pomieszczenia, ma świetne własności termoizolacyjne i fonoizolacyjne, niewielki ciężar, łatwo poddaje się obróbce mechanicznej, jest mrozoodporny, niepalny, nie ulega biokorozji, nie dopuszcza do rozwoju na powierzchni grzybów, pleśni i mikroorganizmów. Ponadto ma niską nasiąkliwość (4-10%).


Z keramzytobetonu produkuje się różne detale do budowy ścian: pustaki szczelinowe oraz bloczki z wkładką termoizolacyjną przeznaczone do wznoszenia ścian jednowarstwowych, a także wymagające ocieplenia bloczki pełne, z których buduje się ściany dwu- i trójwarstwowe.
Ściany z pustaków – obok dobrej izolacyjności cieplnej i akustycznej – są paroprzepuszczalne i ognioodporne, a przy tym nie są kruche ani nasiąkliwe. Pustaki zaleca się murować na zaprawę ciepłochronną z dodatkiem keramzytu. Można je murować na spoiny pionowe i poziome lub tylko na spoiny poziome, bowiem pustaki na ściany zewnętrzne mają boczną powierzchnię wyprofilowaną na „pióro i „wpust”. Nadproża wykonuje się z kształtek „U” lub zbrojonych belek. Na ścianach wykonuje się wieniec żelbetowy, który ociepla się dodatkowo warstwą styropianu i dopiero na nim opiera się strop. Powierzchnie detali keramzytowych są chropowate, dzięki czemu mają dobrą przyczepność dla tynków. „Zdobną” fakturę ściany można również zachować; nie tynkować, a jedynie pomalować farbą elewacyjną.
W bloczkach keramzytobetonowych ocieplanych styropianem powierzchnie boczne są profilowane na zamek. Podczas murowania dokładnie wypełnia się je zaprawą ciepłochronną, aby później nie uciekało przezeń ciepło. Wykończenie ściany keramzytowej można wykonać w dowolny sposób, np. okrywając ją tynkiem cementowo-wapiennym.
W bloczkach z wkładką styropianową warstwy ocieplające są tak ukształtowane, by nie powstawały „mostki” termiczne. Dwie warstwy styropianu dochodzą do krawędzi bloczka, dzięki czemu nie ma przerw w izolacji na stykach sąsiadujących elementów. Ściany takie muruje się na cienkościennej zaprawie ciepłochronnej. Nienasiąkliwość i mrozoodporność materiału umożliwia otynkowanie ścian w dowolnym czasie po wymurowaniu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE