Bloczki keramzytowe i wyroby keramzytobetonowe

Jacek Sawicki
Keramzyt jest sztucznym lekkim kruszywem wytwarzanym z wysoko ilastych pęczniejących glinek, które formowane są do postaci granulek, wstępnie podsuszane, a później prażone w temperaturze 1200°C w specjalnym ceramicznym piecu obrotowym. W tym czasie granulat czterokrotnie zwiększa swoją objętość, zyskuje twarde, spieczone skorupki i porowate wnętrza i uzyskuje pożądaną cechę czyniącą go izolatorem ciepła.

Przez zastąpienie kruszywa w betonie keramzytem otrzymuje się keramzytobeton, materiał konstrukcyjny zachowujący wszelkie zalety wyrobów ceramicznych i mający bardzo dobre parametry izolacyjne. Uzyskany produkt bardzo dobrze klimatyzuje pomieszczenia, ma świetne własności termoizolacyjne i fonoizolacyjne, niewielki ciężar, łatwo poddaje się obróbce mechanicznej, jest mrozoodporny, niepalny, nie ulega biokorozji, nie dopuszcza do rozwoju na powierzchni grzybów, pleśni i mikroorganizmów. Ponadto ma niską nasiąkliwość (4-10%).

Bloczki keramzytowe i wyroby keramzytobetonowe
Bloczki keramzytowe i wyroby keramzytobetonowe

Z keramzytobetonu produkuje się różne detale do budowy ścian: pustaki szczelinowe oraz bloczki z wkładką termoizolacyjną przeznaczone do wznoszenia ścian jednowarstwowych, a także wymagające ocieplenia bloczki pełne, z których buduje się ściany dwu- i trójwarstwowe.
Ściany z pustaków – obok dobrej izolacyjności cieplnej i akustycznej – są paroprzepuszczalne i ognioodporne, a przy tym nie są kruche ani nasiąkliwe. Pustaki zaleca się murować na zaprawę ciepłochronną z dodatkiem keramzytu. Można je murować na spoiny pionowe i poziome lub tylko na spoiny poziome, bowiem pustaki na ściany zewnętrzne mają boczną powierzchnię wyprofilowaną na „pióro i „wpust”. Nadproża wykonuje się z kształtek „U” lub zbrojonych belek. Na ścianach wykonuje się wieniec żelbetowy, który ociepla się dodatkowo warstwą styropianu i dopiero na nim opiera się strop. Powierzchnie detali keramzytowych są chropowate, dzięki czemu mają dobrą przyczepność dla tynków. „Zdobną” fakturę ściany można również zachować; nie tynkować, a jedynie pomalować farbą elewacyjną.
W bloczkach keramzytobetonowych ocieplanych styropianem powierzchnie boczne są profilowane na zamek. Podczas murowania dokładnie wypełnia się je zaprawą ciepłochronną, aby później nie uciekało przezeń ciepło. Wykończenie ściany keramzytowej można wykonać w dowolny sposób, np. okrywając ją tynkiem cementowo-wapiennym.
W bloczkach z wkładką styropianową warstwy ocieplające są tak ukształtowane, by nie powstawały „mostki” termiczne. Dwie warstwy styropianu dochodzą do krawędzi bloczka, dzięki czemu nie ma przerw w izolacji na stykach sąsiadujących elementów. Ściany takie muruje się na cienkościennej zaprawie ciepłochronnej. Nienasiąkliwość i mrozoodporność materiału umożliwia otynkowanie ścian w dowolnym czasie po wymurowaniu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl