Ściany z keramzytu

Joanna Szot
Keramzyt jest niepalny, obojętny chemicznie, odporny na wodę i mróz, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Nic więc dziwnego, że domy z tego materiału mają bardzo wielu zwolenników.
Ściany z keramzytu

Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane. Powstaje z wysoko pęczniejących glin ilastych, formowanych do postaci granulek, które są wypalane w piecach obrotowych w temperaturze około 1200ºC. Proces ten powoduje, że granulat czterokrotnie zwiększa swoją objętość, zyskuje twarde, spieczone skorupki, porowate wnętrze i doskonałe właściwości termoizolacyjne i akustyczne.

Dzięki swoim właściwościom keramzyt stosowany jest do ocieplania fundamentów i dachów, do izolacji podłóg i stropów, wypełniania nierówności, a także używany jest jako materiał drenarski. 

Keramzyt w postaci najróżniejszych bloczków lub gotowych modułów wykorzystywany jest do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych, ścian konstrukcyjnych i działowych, a także nadproży i stropów.

Ściany z bloczków
Pustaki szczelinowe oraz bloczki z wkładką termoizolacyjną przeznaczone są do wznoszenia ścian jednowarstwowych, zaś bloczki pełne wymagające ocieplenia - ścian dwu- i trójwarstwowych.
Pustaki zaleca się murować na zaprawę ciepłochronną z dodatkiem keramzytu. Można je murować na spoiny pionowe i poziome lub tylko na spoiny poziome, ponieważ pustaki na ściany zewnętrzne mają boczną powierzchnię wyprofilowaną na „pióro i „wpust”. Nadproża wykonuje się z kształtek „U” lub zbrojonych belek. Powierzchnie detali keramzytowych są chropowate, dzięki czemu mają dobrą przyczepność dla tynków. „Zdobną” fakturę ściany można również zachować; nie tynkować, a jedynie pomalować farbą elewacyjną.

Ściany z keramzytu
Ściany z keramzytu
Ściany z keramzytu
Ściany z keramzytu
Ściany z keramzytu

W bloczkach ocieplanych styropianem powierzchnie boczne są profilowane na zamek. Podczas murowania dokładnie wypełnia się je zaprawą ciepłochronną, aby później nie uciekało przez nie ciepło. Wykończenie ściany keramzytowej można wykonać w dowolny sposób, np. okrywając ją tynkiem cementowo-wapiennym.
W bloczkach z wkładką styropianową warstwy ocieplające są tak ukształtowane, by nie powstawały „mostki” termiczne. Dwie warstwy styropianu dochodzą do krawędzi bloczka, dzięki czemu nie ma przerw w izolacji na stykach sąsiadujących elementów. Ściany takie muruje się na cienkościennej zaprawie ciepłochronnej.

Ściany z keramzytu

Ściany z gotowych modułów
Nowoczesna technologia prefabrykacji nie ma ograniczeń modułowych. Ściana wyprodukowana jest pod konkretny projekt – możliwe są do wykonania łuki, skosy, otwory i bruzdy, a nawet elementy wypukłe lub zaokrąglone. Typowa ściana składa się w ok. 75% z keramzytu, w 15% z piasku i w 10% z cementu, który służy głównie jako spoiwo.

Ściany z keramzytu
Ściany z keramzytu
Ściany z keramzytu
Ściany z keramzytu

Budynek można zmontować w przeciągu jednego tygodnia. Tynki wewnętrzne nie są potrzebne, gdyż ściany są gładkie od strony wewnętrznej - gotowe do malowania. Pozwala to uniknąć długotrwałego suszenia budynku przed wykończeniem. Dzięki precyzyjnemu zaprojektowaniu i wykonaniu grubość ścian konstrukcyjnych wynosi 15 i 17,5 cm. Dzięki temu zyskuje się  kilka procent dodatkowej powierzchni przy takim samym obrysie domu.

Zalety domów z keramzytu:

  • krótki czas wznoszenia budynku – wszystkie elementy konstrukcyjne przywożone są i montowane na placu budowy, nie muszą być sezonowane. Po zakończeniu montażu można od razu przystąpić do dalszych prac. Dom w stanie surowym można postawić nawet w ciągu dwóch tygodni; czas wysychania murów jest o wiele krótszy niż w przypadku innych technologii – dzięki czemu wprowadzając się do nowego domu, mniej płacimy za ciepło, które musi wypchnąć z murów wodę budowlaną, czyli wilgoć, która wnika w ściany w procesie murowania, tynkowania, wykonywania posadzek itp.;
  • ściany z keramzytu są bardzo ciepłe (chronią budynek przed nagłymi zmianami temperatury - z uwagi na akumulację ciepła) i ciche (z bloczków o szerokości 18 cm można wykonywać ściany pomiędzy mieszkaniami w budownictwie wielorodzinnym, gdzie wymagania izolacyjności akustycznej sa bardzo rygorystyczne);
  • ściany są odporne na wilgoć, zagrzybienie, nie ma możliwości zagnieżdżenia się w nich owadów czy gryzoni. Są również całkowicie niepalne;
  • keramzyt jest „elastyczny” – można z niego wykonać skomplikowany projekt architektoniczny, element w dowolnym kształcie;
  • wszystkie elementy przyjeżdżają gotowe, dlatego na placu budowy panuje porządek – nie ma zbędnych odpadów ani gruzu;
  • dom z keramzytu jest zdrowy i ekologiczny.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl