Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Jednym z dylematów podczas budowy własnego domu jest wybór materiału do budowy ścian. Możliwości są różne, na przykład ceramika, gazobeton, silikat. Czasami dochodzą do nas informacje o domach z keramzytobetonu. Choć w Polsce powstało już kilkanaście tysięcy takich budynków, to nadal wiele osób nie bardzo wie, o czy mowa.

Leca® KERAMZYT to lekkie kruszywo ceramiczne ze specjalnego rodzaju glin pęczniejących. W zależności od granulacji to kruszywo jest od 3 do 5 razy lżejsze niż piasek. Porowata struktura wewnątrz każdej granulki keramzytu stanowi element izolujący cieplnie i tłumiący hałas. Wewnętrzną strukturę bloczków i pustaków z keramzytobetonu tworzy wiele drobnych kanalików, które ułatwiają przeprowadzanie pary wodnej. Te wszystkie elementy powodują, że ściana keramzytobetonowa jest ciepłą, cichą i „oddychającą” przegrodą.

Kryteria doboru ścian
Wiele nowych domów powstaje w cichej okolicy. W takich miejscach podstawowym kryterium doboru ściany powinna być termoizolacyjność i paroprzepuszczalność. Tu najlepiej sprawdzają się standardowe pustaki z keramzytobetonu o szerokości 24 cm. Taka ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 10 cm pozwala na uzyskanie współczynnika U = 0,258 W/m²K, natomiast przy grubości wełny 12 cm ten współczynnik ma wartość U = 0,229 W/m²K.

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Izolacja od hałasu i więcej miejsca

Jeżeli dom powstaje niedaleko drogi, linii kolejowej, lotniska czy zakładu przemysłowego, to oprócz termoizolacji i paroprzepuszczalności bardzo istotna jest dobra izolacyjność akustyczna ścian. Zgodnie z prawami fizyki im cięższa ściana, tym lepiej izoluje hałas.
Aby sprostać tym wymaganiom, przygotowano z keramzytobetonu pełne bloczki o grubości 18 cm. Ściany z takich bloczków osiągają izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych R’A2 na poziomie 50-51 dB. Ściana zewnętrzna zaizolowana wełną mineralną o grubości 14 cm pozwala na uzyskanie współczynnika U = 0,253 W/m²K, natomiast przy grubości wełny 16 cm ten współczynnik osiąga wartość U = 0,224 W/m²K.
Większość materiałów przeznaczonych do budowy ścian zewnętrznych ma szerokość 24-25 cm. Opisane powyżej akustyczne bloczki Termo Optiroc 18 mają szerokość zaledwie 18 cm. Ściany z tych bloczków z spełniają wszystkie wymagania konstrukcyjne i jednocześnie umożliwiają wygospodarowanie dodatkowej powierzchni użytkowej.

Na przykład, jeżeli dom jednorodzinny o wymiarach zewnętrznych 12 x 13 m ma 50 m bieżących ścian zewnętrznych, to tylko na poziomie parteru, dzięki ścianom z keramzytobetonu, zyskuje się powierzchnię ok. 3,5–4 m². Taka oszczędność pozwala powiększyć kuchnię, łazienkę, hall, pokój dzienny lub daje możliwość wygrodzenia dodatkowej garderoby, czy pomieszczenia na sprzęt ogrodniczy, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej izolacyjności akustycznej. Dodatkowo bloczki o szerokości 18 cm są polecane jako ściany wewnętrzne pomiędzy sypialnią a toaletą, dwiema sypialniami, sypialnią a pokojem dziennym, czy pokojem dziecięcym a pokojem do pracy. Hałas i inne niepożądane dźwięki nie przedostają się przez te ściany.

Komfort mieszkania

Domy z keramzytobetonowych bloczków Termo Optiroc 18, wyposażone w szczelne okna, zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przejeżdżające nieopodal pociągi i samochody oraz startujące samoloty nie powodują bólu głowy oraz nie niepokoją mieszkańców.

Keramzytowy, cichy dom… przy torach

Więcej informacji o zastosowaniu keramzytu
kontakt z doradcą technicznym:
tel. 505 172 089
e-mail: keramzyt.weber@saint-gobain.com

Domy z keramzytu – dowiedz się więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl