Wentylacja dachu – o jakich akcesoriach należy pamiętać?

Materiał promocyjny

O dachu mówi się, że wieńczy dzieło, jakim jest dom. Powiedzenie to mieści w sobie esencję roli dachu, który nie tylko zamyka bryłę budynku, stanowiąc jego bardzo wyeksponowaną część, ale przede wszystkim odpowiada za wiele funkcji, m.in. zatrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć, której nadmiar jest groźny dla drewnianej konstrukcji dachu i jego izolacji termicznej. Dlatego dach to nie samo pokrycie, ale także wiele akcesoriów, które choć nie leżą w spektrum zainteresowań osoby budującej, to odpowiadają za „oddychanie dachu” i umożliwiają przepływ powietrza, wraz z którym usuwany jest nadmiar wilgoci.

Wentylacja połaci i zabezpieczenie przed kuną
Blachy Pruszyński

Wentylacja podpołaciowa – na czym polega?

Każdy profesjonalnie wykonany dach powinien być wyposażony w system wentylacyjny, który chroni budynek przed zaciekaniem i zawilgoceniem ścian oraz zniszczeniem izolacji termicznej budynku. System wentylacyjny powinien odprowadzić parę wodną zanim zacznie się wykraplać. Dlatego firma dekarska musi pozostawić pomiędzy blachodachówką a membraną wstępnego krycia tzw. szczeliny wentylacyjne, które mają odpowiedni wlot w okapie, a wylot w kalenicy i na narożach dachu. W okapie montuje się grzebień okapowy, którego rolą jest zabezpieczenie szczeliny wentylacyjnej przed ptakami czy owadami. Z kolei taśmy wentylacyjne montowane na kalenicy i narożach mają za zadanie uszczelnić styk połaci przed wnikaniem śniegu, deszczu, kurzu i pyłu i zapewnić wentylację. Przydatnym elementem uzupełniającym zestaw produktów do wentylacji jest startowa łata wentylacyjna, która jest ledwo widoczna, za to ułatwia montaż blachodachówki i wspomaga wentylację całego dachu.

blachodachówka REN-obróbki blacharskie
Blachy Pruszyński

Do czego służą wywietrzniki połaciowe?

Inną grupą akcesoriów, które pełnią ważną rolę w systemie wentylacyjnym są – w zależności od rodzaju dachu - wywietrzniki połaciowe lub dachówki wentylacyjne. Producenci pokryć dachowych mogą mieć wiele rodzajów akcesoriów dopasowanych do rodzaju dachówek czy blachodachówek, a nawet konkretnych ich modeli. Przykładem ciekawego rozwiązania dla blachodachówek firmy Blachy Pruszyński jest wywietrznik połaciowy do blachodachówek Szafir i Rubin. Jest to nieskomplikowany system uszczelek i elementów dociskowych wykonanych z tworzywa sztucznego, które nie wymaga dużej ingerencji w połać dachu. Wywietrznik wygląda bardzo estetycznie, również dzięki kolorystycznemu dopasowaniu do oferowanych przez producenta blachodachówek. 

łata startowa wentylacyjna
Blachy Pruszyński

Reguła mówiąca o tym, że im bardziej skomplikowany dach, tym bardziej zwiększa się jego cena, dotyczy w dużej mierze akcesoriów. Wraz z ilością połaci oraz załamań dochodzą niezbędne akcesoria, których zadaniem jest uszczelnianie i wentylacja dachu. To wystarczający powód, aby inwestor wybrał produkty od renomowanego producenta pokryć dachowych, który posiada kompletne rozwiązania i wieloletnie gwarancje. Dzięki temu wszystkie elementy dachu będą do siebie pasowały, dach będzie pełnił swoją rolę i cieszył oko właścicieli estetycznym dopasowaniem wszystkich detali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl