Izolacja komina

Jarosław Leszczyński
Właściwe wykonanie komina związane jest nie tylko z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji oraz prawidłowego odprowadzania spalin. Trzeba też zadbać o jego izolację.
Właściwe wykonanie komina związane jest nie tylko z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji oraz prawidłowego odprowadzania spalin. Trzeba też zadbać o jego izolację. Katarzyna Laszczak
Izolacja komina ma znaczący wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie, dlatego nie należy tej kwestii lekceważyć.

Popękane dachówki, źle zaizolowane łączenia oraz nieprawidłowo przygotowane powierzchnie styczne stanowią olbrzymi problem dla właścicieli budynków. Dotyczy to również komina, który jest szczególnie narażony na zmienne warunki pogodowe – niezależnie od tego, czy jest to komin systemowy, czy tradycyjny murowany.

Właściwe wykonanie komina związane jest nie tylko z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji oraz prawidłowego odprowadzania spalin. Błędy wykonawcze, prowadzące do nieszczelności, mogą stać się przyczyną przecieków doprowadzających do zawilgocenia wewnętrznych ścian kominowych. Dbanie o hermetyczność tego elementu budynku jest niezwykle ważna, gdyż ewentualne remonty błędnie wykonanych kominów są jednymi z najkosztowniejszych i najtrudniejszych w budownictwie. Izolacja komina musi być wykonana w sposób, który do minimum ograniczy wpływ warunków atmosferycznych.

Właściwa izolacja komina

Podstawę szczelności komina we współczesnym budownictwie stanowi specjalna folia dachowa (dawniej były to papy i lepiki). W celu zapewnienia właściwej ochrony musi być odpowiednio wywinięta i ułożona powyżej łat. Do jej przytwierdzenia wykorzystywane są mocne taśmy, potocznie zwane „kominiarskimi”, zapewniające należytą przyczepność i wytrzymałość. Układanie folii należy rozpoczynać od strony frontowej komina, następnie przejść na części boczne. W ostatniej fazie folia układana powinna być za kominem, co zapewnia jej właściwe dopasowanie na łączeniach z pokryciem dachowym.

Po odpowiednim ułożeniu folii rozpoczyna się układanie pokrycia dachowego. Wykorzystując dachówki należy pamiętać, by między kominem, a końcem łat, zostawić niewielką, wolną przestrzeń. Ochroni to folię przed pęknięciami, które mogą powstawać podczas przemieszczeń dachu wynikających z pracy budynku. Puste przestrzenie należy również  zostawić na łączeniach dachówek oraz samego komina. Ewentualne przesunięcia względem siebie tych powierzchni muszą bowiem być odpowiednio kompensowane, by nie doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych folii. Jako warstwa ochronna w przerwach technicznych doskonale sprawdza się taśma przeznaczona do obróbek kominów i ścian wystających ponad dach. Najlepszą ochronę zapewnia przyklejenie jej połową szerokości do komina, a pozostałą częścią do dachówek. Podobnie jak w przypadku układania folii, tu także obowiązuje zasada układania materiału zaczynając od frontu i boków. Na tylnej części komina umieszcza się podwójnie sklejoną taśmę, przymocowując ją do przygotowanej wcześniej sklejki wodoodpornej.Zapewnia to właściwe podparcie i wzmocnienie taśmy. Układanie materiału izolacyjnego zawsze powinno być wykonywane metodą „na zakładkę”, co dodatkowo podnosi wytrzymałość oraz szczelność miejsc w okolicach komina.

Tak przygotowane powierzchnie należy osłonić obróbką blacharską. Najlepiej sprawdzają się blachy aluminiowe, tytanowo-cynkowe, miedziane oraz z powlekanej stali. Ich mały ciężar oraz niewielka podatność na uszkodzenia mechaniczne zapewniają ochronę folii przed warunkami atmosferycznymi i odklejaniem taśm, a co za tym idzie powstawaniem przecieków. Zamiast obróbek blacharskich można zastosować również  gotowe listwy kominowe szeroko dostępne na rynku. Ich kształty idealnie przystosowane są do standardowych kominów, dzięki czemu gwarantują hermetyczność. Zaletą tego rozwiązania jest większa estetyka widocznej części komina - listwy to najczęściej aluminiowe profile malowane proszkowo, oferowane w szerokiej gamie kolorów.

Komin murowany

Budując komin murowany warto pamiętać, że na jego szczelność wpływ ma nie tylko właściwa izolacja części przydachowej. Równie istotne znaczenie ma rodzaj zastosowanego budulca i zaprawy. Cały przewód kominowy, a już na pewno jego część wystająca ponad dach, musi być murowany z cegieł pełnych, co zapobiega wnikaniu cząstek wody w budulec. Komin jest elementem budynku  poddawanym częstym zmianom temperatury i bezpośrednio narażonym na działanie warunków atmosferycznych, zatem do jego wymurowania powinna być używana zaprawa elastyczna o podwyższonej szczelności, co ogranicza ryzyko wystąpienia korozji oraz zapewnia właściwą odporność na zmienne warunki pogodowe. Stosowanie pełnych cegieł, zapraw elastycznych i dokładne wykonawstwo są szczególnie ważne przy ujściach kanałów wentylacyjnych. Brak zaprawy w spoinie, bądź jej niedokładne położenie i zatarcie będzie przyczyniało się do wnikania wody w ścianki komina, a co za tym idzie miejscowego zawilgocenia dachu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl