Izolacja cieplna domu

Artur Marciniak
Ściany zewnętrzne, dach oraz podłoga każdego budynku mogą być przyczyną utraty ciepła z pomieszczeń. Aby uniknąć nadmiernych kosztów ogrzewania należy stosować izolację cieplną.
Izolacja cieplna domu

Dotyczy to zarówno budynków nowo powstających, jak i starszych, dotąd nieocieplonych.
Dach wymaga szczególnie starannego ocieplenia zwłaszcza wówczas, kiedy planowane jest zagospodarowanie poddasza na pomieszczenia mieszkalne. Jako materiały izolacyjne można stosować wełnę mineralną, styropian, folię termoizolacyjną, polistyren ekstrudowany, poliuretan PIR oraz płyty drzewno-magnezytowe.

Izolacja cieplna domu

Wełna mineralna – układa się ją między krokwiami i pod nimi. Minimalna grubość izolacji cieplnej, wykonanej z tego materiału powinna wynosić co najmniej 14-16 cm. Najpopularniejszy materiał izolacyjny do ocieplania połaci dachowych ze względu na dużą sprężystość, ułatwiającą układanie oraz doskonałą termoizolacyjność.
Styropian – zaleca się, aby minimalna grubość materiału wynosiła 13-15 cm. Styropian układa się między krokwiami i pod nimi. Do ocieplenia podkrokwiowego można używać zwykłego styropianu, natomiast do układania między nimi lepiej nadają się specjalne płyty styropianowe,
z podłużnymi nacięciami, które zwiększają elastyczność materiału.
Folia termoizolacyjna – warstwa ociepleniowa z folii może być w rzeczywistości bardzo cienka (1-2cm). Ponadto folia termoizolacyjna jest lekka i nie sprawia problemów montażowych. Materiał jest stosowany głównie do ociepleń podkrokwiowych i uważa się go za najlepszy z dostępnych materiałów izolacyjnych ze względu na najlepszą izolacyjność termiczną.
Polistyren ekstrudowany – zalecana grubość ocieplenia to 12-15 cm. Twardymi płytami
z polistyrenu ekstrudowanego okłada się miejsca pod krokwiami lub pod pokryciem. Należy jednak zaznaczyć, że ocieplenie podkrokwiowe obniży pomieszczenie o kilka centymetrów.
Poliuretan PIR - poliuretanowymi płytami ociepla się miejsca nad krokwiami, pod krokwiami lub między nimi. Grubość izolacji cieplnej w przypadku tego materiału powinna wynosić od 9 do 11 cm. Płyty drzewno-magnezytowe – materiał nie tylko termiczno-izolacyjny, ale również zapewniający doskonałą izolację akustyczną. Płyty są jednak ciężkie, więc aby móc je zastosować, trzeba przygotować odpowiednio solidną więźbę. Grubość materiału izolacyjnego powinna mieć minimum 30 cm. Płyty drzewno-magnezytowe stosuje się między lub pod krokwiami.

Szczególnie starannie powinna być wykonana izolacja cieplna dachu oraz ścian fundamentowych Wynika to z faktu, że właśnie przez te miejsca następuje największa utrata ciepła z pomieszczeń. Ponadto, odpowiednie wykonanie izolacji jest konieczne jeżeli zamierzamy wykorzystać poddasze lub piwnice do celów mieszkalnych lub użytkowych. Należy przy tym pamiętać, że zastosowanie niektórych materiałów lub sposobów montażu spowoduje dodatkowe obniżenie pomieszczeń, które i tak przeważnie nie są wysokie. W przypadku adaptacji poddasza warto rozważyć zastosowanie folii termoizolacyjnej, która jednocześnie jest cienka, zatrzymuje ciepło zimą i chroni przed upałem latem.

Izolacja cieplna domu

Izolacja cieplna ścian zewnętrznych

W przypadku ścian zewnętrznych budynku przyjmuje się, że im grubsza jest warstwa materiału ocieplającego, tym mniejsze ubytki ciepła z pomieszczeń. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami budowlanymi, warstwa ta powinna wynosić 12 cm. Jednak w przypadku domów energooszczędnych zaleca się zwiększenie jej grubości do 18 cm, a w domach pasywnych nawet do 20 cm.
Ściany zewnętrzne można ocieplać w czasie ich budowy, jak i docieplać w budynkach już istniejących.

W powyższym celu stosuje się dwie metody:
Metoda lekka-sucha – jako okładzina zewnętrzna mogą występować panele PVC, drewniane lub metalowe. W konstrukcjach nośnych mocuje się także za pomocą specjalnych kołków płyty ze styropianu lub wełnę mineralną, które stanowią późniejszą warstwę izolacyjną.
Metoda lekka-mokra – polega na mocowaniu materiałów termoizolacyjnych do ścian budynku za pomocą specjalnych zapraw i ewentualnie kołków. W celu dodatkowego wzmocnienia warstwy izolacyjnej nakłada się klej i zatapia w nim siatkę zbrojącą. Na tak przygotowaną ścianę w fazie końcowej nakłada się tynk.

Stropy i podłogi

W przypadku podłogi usytuowanej bezpośrednio na gruncie grubość warstwy izolacyjnej nie powinna wynieść mniej niż 15 cm. Na stropy znajdujące się nad piwnicami wystarczy zastosować warstwę 8 cm.
Należy pamiętać, że podane wartości są wartościami minimalnymi. Przy zastosowaniu grubszych warstw zwiększają się co prawda koszty zakupu materiałów izolacyjnych, ale jednocześnie izolacja daje lepsze efekty. Zmniejszenie ubytków ciepła z pomieszczeń szybko odzwierciedli się w postaci niższych rachunków za zużycie energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl