Uszczelnianie murów ceglanych przez iniekcję

Tomasz Dąbrowski
Kapa65 - pixabay.com
Jednym z objawów kapilarnego podciągania wody przez mur jest jego widoczne zawilgocenie. Na skutek długotrwałego działania wilgoci penetrującej ścianę dojść może do puchnięcia i odpadania tynków. Jednym ze sposobów walki z takim zjawiskiem jest bariera przeciwwilgociowa.

Izolacje podziemnych części budynków mają za zadanie odciąć bryłę obiektu od gruntu, na którym został posadowiony. Izolacje poszczególnych elementów budowli współpracują ze sobą, tworząc nieprzekraczalną dla wilgoci barierę. Taka przynajmniej bariera być powinna, jednak nie zawsze cel ten zostaje zrealizowany. Przyczyną często jest niewiedza osób biorących udział w budowaniu, niedokładność wykonania lub po prostu lekceważenie roli izolacji przeciwwilgociowych. Jeśli już do zaniedbań czy uszkodzeń izolacji dochodzi, w budynkach zaczyna pojawiać się wilgoć – najczęściej podciągana kapilarnie z gruntu. Skutek to puchnące i odpadające tynki, łuszczące się powłoki malarskie czy pleśń w dolnych partiach ścian. Nowoczesne technologie budowlane pozwalają poradzić sobie z takimi problemami. Z ich pomocą można wykonać właściwą izolację ścian lub wzmocnić uszkodzoną.

Rynek produktów chemii budowlanej jest dziś bardzo wyspecjalizowany i każdy praktycznie problem można rozwiązać przy użyciu specjalnie do tego celu opracowanych, często konkurencyjnych technologii. W przypadku, którym zajmujemy się w niniejszym artykule spotykamy się z problemem zawilgoconych ścian wzniesionych z materiałów ceramicznych, murowanych na zaprawę cementowo-wapienną. Wykonanie izolacji poziomej takiej ściany w chwili, w której budynek jest już wzniesiony wymagałoby dużego nakładu pracy, kosztów i specjalistycznego sprzętu (metoda podcinania ścian, wbijania blach czy iniekcji ciśnieniowej itp). Użycie specjalnego środka iniekcyjnego pozwala wykonać skuteczną i trwałą izolację takiego muru w znacznie prostszy sposób. W niniejszym artykule opisujemy sposób wykonania izolacji za pomocą Hydrostopu – Iniekcyjnego, penetrującego środka przeciw kapilarnemu podciąganiu wilgoci.

Wykonanie izolacji 

Uszczelnianie murów ceglanych przez iniekcję

Nie trzeba odkopywać ścian fundamentowych, by wykonać izolację, gdyż blokadę można wykonać od strony piwnic. Metoda ta nie wymaga także uprzedniego osuszania ścian. Wystarczy wywiercić otwory i wlać do nich środek. Wysokość linii nawiercania otworów wyznacza się tam, gdzie sięga najsilniejsze zawilgocenie. Aby to ustalić należy skuć w obszarze zawilgoceń tynk i określić wysokość, na której cegły wyraźnie zmieniają kolor. Najczęściej nie jest to wyżej niż 1 m nad ławą fundamentową oraz poniżej poziomu gruntu.

Długość wiertła należy dobrać tak, by było one krótsze niż grubość ściany o mniej więcej 10 cm. Średnica otworu powinna zawierać się w przedziale 20–24 mm. Otwory należy wiercić co 20 cm, pod kątem umożliwiającym wlanie do nich środka iniekcyjnego. Drugi, niższy rząd otworów wykonuje się 5 cm pod pierwszym i z 10 cm przesunięciem w poziomie. Minimalna liczba otworów wynosi 10 na metr bieżący ściany.

Środek po umieszczeniu w otworach (nie jest wtłaczany ciśnieniowo)  samoistnie penetruje ścianę nawet do 20 cm wokół otworu i w obecności wilgoci zawartej w murze tworzy nieprzekraczalną dla wody barierę. Hydrostop - Iniekcyjny umożliwia więc wykonanie izolacji poziomej również bez nawiercania otworów, o ile ściana nie ma większej grubości, niż jego zdolność penetracji. Wówczas z użyciem środka przygotowuje się masę przypominającą zwykły tynk.

Uszczelnianie murów ceglanych przez iniekcję

Zaprawę taką nakłada się pasem szerokości 30 cm na zawilgoconą ścianę, a środek wnikając w nią na całej jej grubości tworzy izolację poziomą. Możliwe jest oczywiście połączenie obydwu tych metod – wiercenia oraz nakładania bezpośrednio na ścianę. Uzyskuje się wówczas skuteczną blokadę poziomą oraz izolację pionową, która po zatarciu przypominać będzie zwykły tynk, który można wykończyć np.: okładziną ceramiczną lub pomalować.

Przy użyciu opisanej technologii można wykonać izolację poziomą i pionową w murach nie tylko ceramicznych, ale także wzniesionych z bloczków betonowych czy pustaków wypalanych na zaprawie cementowo-wapiennej. Podczas prowadzenia prac nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia – wystarczy wiertarka, kielnia i konewka do wprowadzania środka w wywiercone otwory. Produkt jest bezwonny, ma postać proszku przeznaczonego do zarobienia wodą – w przypadku stosowania jako izolacja pozioma dodaje się jeszcze piasek. Przygotowanie substancji powinno przebiegać ściśle według wskazań jej producenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl