Prawidłowa izolacja dachu – na co należy zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany
Blachodachówka panelowa MODUS z podbitką TP-7 Blachy Pruszyński
Jeśli planujemy użytkowe poddasze, to na pewno zależy nam na tym, aby było ciepłe, akustycznie odizolowane. Przede wszystkim liczy się komfort. Dlatego warto zainwestować w materiały najlepszej jakości. Nie można jednak zapominać o odpowiednim montażu.

Ocieplenie dachu wykonuje się po ukończeniu stanu surowego zamkniętego domu. Jest to etap kiedy wstawione zostały drzwi wejściowe, okna oraz zamontowano już pokrycie dachowe. Liczy się przede wszystkim kolejność układania warstw. Tylko wtedy zapewnimy sobie funkcjonalną izolację. Jaka jest kolejność i w co należy się zaopatrzyć?

 
Membrana dachowa – sposób na wstępne krycie dachu

Do wstępnego krycia stosuje się membrany wysokoparoprzepuszczalne, które są umiejscowione pomiędzy pokryciem dachowym, a warstwą ociepleniową. Membrana przede wszystkim uszczelnia zasadnicze pokrycie dachowe. Jest jednak tak zaprojektowana, aby przepuszczać parę wodną, co pozwala na odpowiednią wentylację połaci – nie musimy się dzięki temu martwić o zawilgocenia termoizolacji czy więźby dachowej. Jej nieduża waga znacznie ułatwia proces montażu, do tego jest wytrzymała na rozciąganie i rozrywanie. Ważne jest, aby membrana została ułożona odpowiednią stroną, a więc nadrukiem na zewnątrz budynku. Warstwa posiada właściwości odbijające promieniowanie UV. Montaż odbywa się przy pomocy zszywek mocujących folię do krokwi. Arkusze folii należy układać tak, aby nachodziły na siebie na około 10-15 cm – to miejsce również powinno być podklejone specjalną, dwustronną taśmą klejącą. Z takiej taśmy korzystamy również przy wszystkich miejscach połączeń połaci. Folię przy okapie należy podkleić do blaszanej obróbki pasa nadrynnowego – opady i wilgoć powstała w wyniku kondensacji będą spływać po folii i obróbce rynny. Przy kalenicy arkusz membrany powinien być przerzucony na drugą stronę połaci, a samą kalenice należy wykończyć taśmą podkalenicową, która zapewnia zarówno dodatkowe uszczelnienie oraz umożliwia wentylację. Rynna koszowa jest również newralgicznym miejscem, dlatego stosujemy tutaj podwójną warstwę folii, zakłady powinny wynosić 25 cm, a ich połączenia powinny być zabezpieczone taśmą klejącą. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie elementy, które przechodzą przez połać dachu, a więc okna dachowe, komin czy kominki wentylacyjne. Powinny być również zabezpieczone folią paroprzepuszczalną – tutaj istotne jest odpowiednie jej przycięcie, ponieważ od tego zależy szczelność dachu.

Prawidłowa izolacja dachu – na co należy zwrócić uwagę?
IZOPIR, Blachy Pruszyński

 

Materiał do ocieplenia – co się sprawdzi?

Inwestorzy najczęściej korzystają z wełny mineralnej. Dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła (λ = 0,032 W/(mK)), bez problemu możemy osiągnąć określoną w przepisach wartość współczynnika przenikania ciepła U - maksymalnie 0,15 W/(m2K). Gdy zastosujemy wełnę o  λ = 0,036 W/(mK)  podwójnie, osiągniemy U = 0,12 W/(m2K). Innym, coraz bardziej popularnym materiałem jest termoizolacja wykonana z pianki typu PIR o strukturze zamkniętokomórkowej. Przykładem są płyty IZOPIR firmy Blachy Pruszyński. Pianka wykorzystana do ich produkcji posiada uszlachetniające domieszki, które poprawiają właściwości dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, a także posiadają najlepszą izolacyjność termiczną na rynku budowlanym. Dzięki temu dach spełnia wymaganą termoizolacyjność przy mniejszej grubości płyty. IZOPIR to sztywny materiał o dużej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne – pozwala to na bezpośredni montaż na więźbie dachowej. Dzięki wysokiej paroizolacyjności, para wodna nie przedostaje się do rdzenia płyty. W ten sposób nie tworzą się skropliny, które mogą zwiększać ucieczkę ciepła. Bardzo ważne jest połączenie ocieplenia dachu z izolacją ściany. Jeśli tego nie zrobimy, pozostanie duży mostek cieplny, przez co zgromadzone ciepło będzie uciekać z pomieszczenia.

 

Prawidłowa izolacja dachu – na co należy zwrócić uwagę?
Płyta izolacyjna IZOPIR przy oknie, Blachy Pruszyński


Czy od wewnątrz materiału również należy zastosować folię paroizolacyjną?

Oczywiście, należy ją zastosować. Folia paroizolacyjna stosowana od wewnątrz pomieszczenia jest jednak innym materiałem niż ten na zewnątrz. Ma ona za zadanie chronić ocieplenie przed zawilgoceniami, a także regulować przepływ pary wodnej przedostającej się z wnętrza domu. Zazwyczaj stosuje się folię polietylenową o grubości 0,15 – 0,20 mm. Przykleja się ją taśmą dwustronną do profili metalowych z 10 cm zakładu na każdym arkuszu. Połączenia muszą być szczelne. Miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę to ściana szczytowa i murłata – zastosujmy specjalną taśmę dwustronną lub dodatkową taśmę rozprężną.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl