Izolacje z wełny drzewnej

Ewa Kulesza
Gdy rozmawiamy o ociepleniu domu, zazwyczaj rozważamy użycie do tego celu dwóch materiałów – wełny mineralnej lub styropianu. Tymczasem jest wiele innych materiałów, które możemy użyć alternatywnie. Jednym z nich jest wełna drzewna.
Izolacje z wełny drzewnej

Wysoka świadomość dotycząca środowiska naturalnego wpływa na wymagania z zakresu nowoczesnego budownictwa. Wzrastające we wszystkich innych dziedzinach życia znaczenie stosowania produktów naturalnych rodzi też w budownictwie pytania o ekologiczność rozwiązań technicznych: budownictwo jest coraz silniej włączane do zagadnień naturalnego obiegu surowców. Wyjaśnia to renesans stosowania drewna i materiałów drewnopochodnych. To powtórne odkrycie naturalnych materiałów i systemów budowlanych daje możliwość zdobycia większego grona zwolenników sprawdzonym od ponad 80 lat lekkim płytom budowlanym, wytwarzanych z naturalnej wełny drzewnej i spoiwa magnezytowego.

Dzisiaj odzwierciedla się to w nowoczesnej kontynuacji dawnej tradycji szkieletu drewnianego. Obecnie powstające domy są energooszczędne, a ich wysoka izolacyjność cieplna obniża zużycie energii, polepsza komfort i mikroklimat wnętrz, swobodne pozostają również architektoniczne możliwości kształtowania fasady. Stanowi to gwarancję powodzenia w przyszłości dla budownictwa drewnianego i lekkich płyt budowlanych z wełny drzewnej.

Płyty Heraklith stosowane w budownictwie szkieletowym zostały sprawdzone we wszystkich strefach klimatycznych, gdzie przez dziesięciolecia w pełni spełniają swoją funkcję. Jako poszycie zewnętrzne są stabilne i elastyczne, stanowią idealne podłoże do tynkowania. Przepuszczalność dla pary wodnej umożliwia odparowanie wilgoci przez powierzchnię płyty.

Są uniwersalnym materiałem budowlanym o właściwościach termo- i dźwiękoizolacyjnych. Produkowane ze zdrowej wełny drzewnej i mineralnego spoiwa magnezytowego, bez żadnych szkodliwych domieszek chemicznych, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia zarówno w czasie budowy jak i użytkowania budynków.

Izolacje z wełny drzewnej

Drewno i dodatki
Płyty z wełny drzewnej mają różne obszary zastosowań. W zależności od tego, czy są wykonane w 100% z wełny drzewnej, czy też z wełny i dodatków, różne będą ich właściwości termoizolacyjne.

Heratekta M3 – wielowarstwowa płyta budowlana termoizolacyjna z rdzeniem ze styropianu i obustronnymi warstwami wierzchnimi Heraklith z wełny drzewnej wiązanej magnezytem. Stosuje się ją do izolacji ścian, stropów, słupów i eliminacji mostków cieplnych. Do otynkowania lub do zastosowań bez tynkowania (należy zabezpieczyć przed działaniem wody). Płyta o grubości 125 mm na opór cieplny R o wartości 2,87 W/(m²·K).

Heraklith BM

Izolacje z wełny drzewnej

Lekka płyta budowlana z wełny drzewnej wiązana magnezytem o wysokiej dokładności wymiarowej, szczególnie przydatna w budownictwie drewnianym i zabudowie wnętrz. Termoizolacyjna, akumulująca ciepło, przepuszczalna dla pary wodnej, niezapalna. Elastyczna, nie odkształca się trwale, jest niełamliwa, obojętna w stosunku do wszelkich materiałów budowlanych, o idealnej przyczepności tynków. Stosuje sie ją jako nie konstrukcyjne poszycie konstrukcji drewnianej  w budownictwie szkieletowym, do zabudowy poddaszy oraz do wykonywania ścianek działowych o wysokiej izolacyjności akustycznej (Rw = 61 dB), do poprawy izolacyjności na dźwięki uderzeniowe w stropach. Opór cieplny R dla płyty o grubości 100 mm wynosi 1,11 (m²·K)/W.

Izolacje z wełny drzewnej

Tektalan C-HA
Wielowarstwowa lekka płyta z wełny mineralnej, wykonana z niepalnej wełny kamiennej Heralan z jednostronną warstwą wierzchnią wiązanej cementem wełny drzewnej, grubość ok. 45 mm i umieszczoną na odwrocie powłoką z włókniny szklanej. Izolacja dźwiękowa: Rw = 33 dB, stabilna powierzchnia, nadająca się do chodzenia. Stosuje się do poprawiania izolacji dźwiękowej budowli komunikacyjnych, takich jak tunele, galerie itp. Wyciszanie budowli przemysłowych i pomieszczeń technicznych. Opór cieplny dla płyty o grubości 40 mm wynosi 0,78 (m²·K)/W.

 

Izolacje z wełny drzewnej

Tektalan E-21
Płyta termoizolacyjna z rdzeniem z niepalnej wełny kamiennej Heralan o włóknach prostopadłych do powierzchni i obustronnymi warstwami wierzchnimi Heraklith z wełny drzewne, wiązanymi magnezytem. Dźwiękochłonna, jako ochrona akustyczna, ochrona cieplna, wysokoprzepuszczalna dla pary wodnej. Stosowana jako izolacja cieplna ścian, stropów, i innych elementów budowlanych. Pochłanianie dźwięku(przy zastosowaniach bez tynkowania), do otynkowania lub do zastosowań bez tynkowania - konieczne jest zabezpieczenie przed bezpośrednim działaniem wody. Do ocieplania fasad – mocowanie tylko mechaniczne - oraz do wyciszania pomieszczeń technicznych. Płyta o grubości 40mm ma opór cieplny 0,78 [W/m²·K)]. Opór cieplny płyty o grubości 150 mm wynosi 3,57 [W/(m²·K)]!

Izolacje z wełny drzewnej

Tektalan SD 
Wielowarstwowa płyta budowlana termoizolacyjna z rdzeniem z niepalnej wełny kamiennej Heralan o włóknach prostopadłych do powierzchni i obustronnymi warstwami wierzchnimi Heraklith z wełny drzewnej wiązanej magnezytem, w kolorze naturalnym. Posiada zamek na zakładkę 15 mm po obwodzie w celu zapobieżenia przesączaniu się betonu. Impregnowana dodatkowo środkiem anty pleśniowym. Dźwiękochłonna, ochrona cieplna, ochrona przeciwogniowa, wysoce przepuszczalna dla pary wodnej. Izolacja cieplna i pochłanianie dźwięku wszędzie, gdzie płyta zostaje zabetonowana. Do ocieplenia stropów i ścian piwnic, garaży, garaży podziemnych, przejazdów, parkingów pod budynkami i elementów wspornikowych zabezpieczonych przed wilgocią. Opór cieplny R dla warstwy o grubości 150 wynosi 3,34 [W/(m²·K)]!

Do prawidłowego wykonania ociepleń i izolacji akustycznych z płyt z wełny drzewnej niezbędne będą dodatkowe wyroby uzupełniające. Należą do nich narożniki metalowe z wtopioną siatką, siatką zbrojącą, kleje do łączenia między sobą krawędzi płyt. Tynki stosowane na płyty z wełny drzewnej to typowe tynki stosowane do systemów ociepleń. Na warstwę zbrojącą można nanosić tynki dekoracyjne mineralne, silikatowe lub silikonowo-żywiczne w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Uziarnienie tynków powinno wynosić minimum 2 mm.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl