Izolacja balkonu w domu energooszczędnym

Katarzyna Korzeniecka
Obecnie w całej Europie coraz większego znaczenia nabiera budownictwo energooszczędne. W obiektach tego typu często jednak rezygnowano z balkonów, przez które może uciekać aż 30 proc. ciepła.
Izolacja balkonu w domu energooszczędnym

Aby zwiększyć swobodę projektową, firma Schöck opracowała łącznik termoizolacyjny Isokorb XT, który minimalizuje straty energii w obrębie wystających części budynków.

Balkony czy tarasy znacznie podnoszą wartość rynkową
i atrakcyjność budynków. Jednak są to newralgiczne punkty jeśli chodzi o straty energii. Na styku płyty balkonowej i stropowej bardzo często powstają bowiem mostki termiczne. Ich wpływ jest największy, jeśli płyta balkonowa połączona jest z budynkiem. - Do tej pory w budynkach energooszczędnych unikało się projektowania balkonów lub osadzało się je na niezależnej podkonstrukcji, tak, by oddzielić termicznie płyty balkonową i stropową. Rozwiązanie to jednak podnosi koszty budowy i znacząco wpływa na architekturę obiektu – mówi Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego Schöck Polska.

Łącznik termoizolacyjny do balkonów Isokorb XT znosi te ograniczenia. Rozwiązanie otwiera nowe możliwości w projektowaniu balkonów, minimalizuje bowiem powstawanie mostków termicznych i nie wymaga stosowania dodatkowych konstrukcji. Montowany między płytą balkonową i stropową, łącznik oddziela termicznie ciepłe części budynku od zimnych. Dodakowo, ograniczając przenoszenie drgań stanowi on element nośny izolacji cieplnej, tworząc w ten sposób bezpieczne połączenie balkonu z budynkiem, co pozwala układać warstwy wykończeniowe bezpośrednio na płycie.

Za wysokie parametry termoizolacyjne łącznika Isokorb XT odpowiada specjalna konstrukcja. Element został wyposażony w:

Izolacja balkonu w domu energooszczędnym

nowy materiał izolacyjny – Neopor
o grubości 120 mm. Materiał ten uzyskano przez dodanie do spienionego polistyrenu (EPS) grafitu o przewodności cieplnej 0,031 W/(m x K). Neopor
w porównaniu z tradycyjnym EPS lepiej absorbuje i odbija promieniowanie cieplne. W ten sposób materiał zapewnia bardziej efektywną izolację  cieplną;

  • opatentowany moduł HTE (niem. "Hoch-Therm-Effizient"). Składa się on ze wzmocnionego włóknami stalowymi betonu o ultra wysokiej wytrzymałości (Ultra High Performance Concrete, UHPC) oraz nowego wypełniacza Kronolith. W nowym module zredukowano przewodność cieplną o 50 proc.
    w porównaniu z dotychczasowym modułem HTE stosowanym w innych łącznikach Schöck Isokorb. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne połączenie przenoszenia sił przekrojowych oraz izolacji termicznej;
  • wysokiej jakości stal szlachetna o podwyższonej wytrzymałości, z której wykonano pręty. System prętów łączy się na zakład ze zbrojeniem płyt balkonowych i stropowych. Użycie wysokiej jakości stali nierdzewnej pozwoliło zmniejszyć średnicę prętów zachowując przy tym niezmienioną nośność, a tym samym zmniejszyć powierzchnię przekroju i przewodnictwo cieplne łącznika.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl