Izolacja balkonu w domu energooszczędnym

Katarzyna Korzeniecka
Obecnie w całej Europie coraz większego znaczenia nabiera budownictwo energooszczędne. W obiektach tego typu często jednak rezygnowano z balkonów, przez które może uciekać aż 30 proc. ciepła.
Izolacja balkonu w domu energooszczędnym

Aby zwiększyć swobodę projektową, firma Schöck opracowała łącznik termoizolacyjny Isokorb XT, który minimalizuje straty energii w obrębie wystających części budynków.

Balkony czy tarasy znacznie podnoszą wartość rynkową
i atrakcyjność budynków. Jednak są to newralgiczne punkty jeśli chodzi o straty energii. Na styku płyty balkonowej i stropowej bardzo często powstają bowiem mostki termiczne. Ich wpływ jest największy, jeśli płyta balkonowa połączona jest z budynkiem. - Do tej pory w budynkach energooszczędnych unikało się projektowania balkonów lub osadzało się je na niezależnej podkonstrukcji, tak, by oddzielić termicznie płyty balkonową i stropową. Rozwiązanie to jednak podnosi koszty budowy i znacząco wpływa na architekturę obiektu – mówi Maciej Kowalczyk, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego Schöck Polska.

Łącznik termoizolacyjny do balkonów Isokorb XT znosi te ograniczenia. Rozwiązanie otwiera nowe możliwości w projektowaniu balkonów, minimalizuje bowiem powstawanie mostków termicznych i nie wymaga stosowania dodatkowych konstrukcji. Montowany między płytą balkonową i stropową, łącznik oddziela termicznie ciepłe części budynku od zimnych. Dodakowo, ograniczając przenoszenie drgań stanowi on element nośny izolacji cieplnej, tworząc w ten sposób bezpieczne połączenie balkonu z budynkiem, co pozwala układać warstwy wykończeniowe bezpośrednio na płycie.

Za wysokie parametry termoizolacyjne łącznika Isokorb XT odpowiada specjalna konstrukcja. Element został wyposażony w:

Izolacja balkonu w domu energooszczędnym

nowy materiał izolacyjny – Neopor
o grubości 120 mm. Materiał ten uzyskano przez dodanie do spienionego polistyrenu (EPS) grafitu o przewodności cieplnej 0,031 W/(m x K). Neopor
w porównaniu z tradycyjnym EPS lepiej absorbuje i odbija promieniowanie cieplne. W ten sposób materiał zapewnia bardziej efektywną izolację  cieplną;

  • opatentowany moduł HTE (niem. "Hoch-Therm-Effizient"). Składa się on ze wzmocnionego włóknami stalowymi betonu o ultra wysokiej wytrzymałości (Ultra High Performance Concrete, UHPC) oraz nowego wypełniacza Kronolith. W nowym module zredukowano przewodność cieplną o 50 proc.
    w porównaniu z dotychczasowym modułem HTE stosowanym w innych łącznikach Schöck Isokorb. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne połączenie przenoszenia sił przekrojowych oraz izolacji termicznej;
  • wysokiej jakości stal szlachetna o podwyższonej wytrzymałości, z której wykonano pręty. System prętów łączy się na zakład ze zbrojeniem płyt balkonowych i stropowych. Użycie wysokiej jakości stali nierdzewnej pozwoliło zmniejszyć średnicę prętów zachowując przy tym niezmienioną nośność, a tym samym zmniejszyć powierzchnię przekroju i przewodnictwo cieplne łącznika.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl
Dodaj ogłoszenie