Mostki termiczne - straty ciepła w budownictwie

Ewa Kulesza
W każdym budynku mogą występować mostki termiczne. Powstają one przede wszystkim na styku różnych przegród zewnętrznych budynku, czyli wszędzie tam, gdzie trudno zachować ciągłość izolacji.
W każdym budynku mogą występować mostki termiczne. Powstają one przede wszystkim na styku różnych przegród zewnętrznych budynku, czyli wszędzie tam, gdzie trudno zachować ciągłość izolacji. Braas
Zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, a co po tym następuje – rozwój pleśni i grzybów to często efekt występowania mostków termicznych. Powodują one także niekontrolowaną utratę ciepła – dochodzącą nawet do trzydziestu oraz uszkodzenia mechaniczne konstrukcji.

Kiedy mostki termiczne już powstaną, są bardzo trudne do zlikwidowania. Dlatego warto im zapobiegać, już na etapie projektowania domu, choćby poprzez zastosowanie gotowych elementów nośnych z izolacją termiczną.

Czym jest mostek termiczny?

Mostek termiczny (zwany także cieplnym) to element przegrody budowlanej o znacznie wyższym niż sąsiadujące z nim elementy współczynniku przewodzenia ciepła. Na skutek tej cechy, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje więc wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła. Jest ona wprost proporcjonalna do wielkości mostka termicznego.

W miejscu powstawania mostka cieplnego temperatura powierzchni ściany obniża się często do tego stopnia (przede wszystkim w zimnych porach roku), że przekroczony zostaje temperatura punktu rosy - skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian pomieszczenia oraz wielu innych negatywnych konsekwencji.

Miejsca zagrożone przez mostek termiczny

Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. W tym przypadku błędy dotyczą przede wszystkim: kształtowania i orientacji bryły budynku czy rozmieszczenia i wielkości okien. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należy:

  • połączenie dachu i ściany zewnętrznej,
  • miejsce obsadzenia okien fasadowych i dachowych oraz drzwi zewnętrznych,
  • połączenie balkonu ze stropem,
  • wieńce i nadproża,
  • ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą.

Skutki występowania mostków termicznych

Konsekwencje powstania mostków termicznych są niezwykle uciążliwe i powodują wiele problemów. Jednym z nich jest niekontrolowana utrata ciepła, skutkiem której są duże straty energetyczne oraz ujemny wpływ na bilans cieplny budynku. W takim przypadku znacznie rosną koszty ogrzewania pomieszczenia (w porównaniu z budynkiem poprawnie zaizolowanym).

Kolejną negatywną konsekwencją wywołaną przez mostek termiczny jest wychłodzenie przegrody budynku. Może ono doprowadzić do jej zawilgocenia na skutek skraplania się pary wodnej. Sytuacja taka sprzyja tworzeniu i rozwojowi grzyba lub pleśni w pomieszczeniach i budynkach mieszkalnych. Oprócz tego, że zjawisko to jest niezwykle nieestetyczne, ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyczynia się do powstania lub nasilenia alergii, może także powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego, grzybice, a nawet nowotwory.

Mostek termiczny może przyczyniać się również do poważnych uszkodzeń elementów konstrukcji budynku. Sytuacja taka jest prawdopodobna, m.in. w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem.Temperatura pierwszego elementu zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Strop budynku ma natomiast temperaturę pokojową. Wynikająca z tego różnica na styku elementów powoduje zarysowania i pęknięcia płyty balkonowej. Można temu zapobiec, stosując np. specjalne wkładki, które umożliwiają skuteczne termiczne oddzielenie leżącej na zewnątrz płyty balkonowej od ciepłego wnętrza. Wkładki mają różne rodzaje i można dobrać je praktycznie do każdego typu konstrukcji, m.in. izolacji balkonów wspornikowych (wylewanych na budowie i prefabrykowanych), w tym balkonów narożnych, loggi i balkonów na podporach, konsoli stropowych będących podporą dla dodatkowej warstwy muru/okładziny, powierzchni pomiędzy wysuniętą balustradą a stropem, pomiędzy attyką a stropem, belek, płyt ściennych, połączenia wsporników stalowych z żelbetem oraz wsporników stalowych z konstrukcją stalową.

Powstawaniu mostków termicznych zapobiega przede wszystkim dbałość o ciągłość warstwy izolacji. Dotyczy to wszystkich miejsc, zagrożonych ich występowaniem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl