Hydroizolacja fundamentów - folie

Monika Jabłońska
Jedne z najważniejszych materiałów budowlanych używanych podczas budowy domu to wszelkie materiały hydroizolacyjne. Od ich grubości i właściwości w dużym stopniu zależy, czy przegrody budowlane zostaną zabezpieczone w wystarczającym stopniu.
Folia izolacyjna ułożona jako pozioma przegroda przeciwwilgociowa. (fot. Gutta Polska)
Gutta Polska

Dobór materiałów izolacyjnych nie jest trudny, o ile przeznaczy się nieco czasu na przeanalizowanie produktów dostępnych na rynku. Często różnią się od siebie w niewielkim stopniu, często niemal wszystkim – począwszy od ceny, przez właściwości użytkowe, skończywszy na możliwościach i celowości ich zastosowania.
Dotyczy to również materiałów służących do ochrony fundamentów przed szkodliwym działaniem wilgoci. Właściwe zabezpieczenie podwalin domu ograniczy ryzyko zamakania ław i ścian fundamentowych, a co się z tym wiąże ich przemarzania, czy zagrzybienia.

Hydroizolacja fundamentów. (fot. Gutta Polska)
Gutta Polska

Czym zabezpieczyć fundamenty?

Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnym rozwiązaniem stosowanym do izolacji fundamentów były papy i lepiki. Spełniały swoją rolę, jednak wymagały doświadczonego fachowca, wiedzącego jak łączyć pasy papy, by nie powstawały załamania i pęknięcia, a co za tym idzie nieszczelności. Obecnie do zabezpieczania fundamentów stosowane są przed e wszystkim folie hydroizolacyjne. Są łatwe w układaniu i łączeniu, a jednocześnie dobrze chronią fundamenty przed wilgocią.

Folie płaskie - są najczęściej stosowanym materiałem do wykonywania izolacji przeciwwodnej fundamentów. Wyprodukowane z polichlorku winylu (PVC) lub polietylenu (PE), charakteryzują się zdecydowanie większą wytrzymałością od papy i jednocześnie zapewniają odpowiednią hydroizolacyjność w typowych warunkach gruntowych. W zależności od potrzeb i warunków wilgotnościowych konkretnych miejsc fundamentu stosuje się folie o grubości od 0,4 do 2,0 mm. W przypadku rejonów szczególnie narażonych na działanie wilgoci należy stosować kilka warstw zabezpieczenia. Olbrzymią zaletą wszystkich izolacyjnych folii budowlanych jest przede wszystkim możliwość łatwego łączenia warstw - w przypadku folii z pasami samoprzylepnymi nie potrzeba nawet narzędzi. Folie płaskie zwykłe zgrzewane są „na zakładkę” nagrzewnicą.

Folie płaskie wzmocnione – to folie płaskie wzmocnione warstwą kauczukowo-bitumiczną, dzięki czemu zwiększeniu ulega ich gęstość. W efekcie materiał jest znacznie mocniejszy i zapewnia lepszą ochronę przed wodą od folii zwykłej. Folie wzmocnione stosuje się w przypadku trudnych warunków gruntowych, bowiem wykazują większą odporność na kwasy organiczne i inne żrące substancje chemiczne znajdujące się w niektórych rodzajach gruntu o niskich współczynnikach pH (np. humus).
Mogą być również używane jako wzmocnienie w newralgicznych miejscach fundamentu posadowionego w przeciętnych warunkach gruntowych, zamiast kilku warstw zwykłej folii.

Folia kubełkowa z HDPE. (fot. Gutta Polska)
Gutta Polska

Folie kubełkowe (wytłaczane) - alternatywę dla folii płaskich stanowią membrany kubełkowe o dużej gęstości (HDPE) produkowane z polietylenu, dodatkowo wzmocnione siatką z włókna szklanego oraz geowłókniną. Występują w dwóch odmianach – lekkiej (bez geowłókniny) i ciężkiej (z geowłókniną). W przypadku posadowienia fundamentów budynku powyżej poziomu wód gruntowych zazwyczaj stosuje się folię lekką. Druga, znacznie bardziej odporna na bezpośredni nacisk, stosowana jest do zabezpieczania fundamentów posadowionych poniżej poziomu wód gruntowych. Najczęściej używane są folie o grubości od 0,5 do 0,9 mm. Folie wytłaczane często nazywane są hydrowentylacyjnymi, ponieważ, zapewniając dobrą hydroizolację fundamentów, pozostawiają przestrzeń wentylacyjną – ziemia dociska folię do ścian fundamentowych punktowo w „kubełkach” – co zapewnia swobodne „oddychanie” ścian.

Folie hybrydowe - są połączeniem folii płaskich i kubełkowych. Ich podstawę stanowi gruba folia z PVC pokryta warstwą granulatu bentonitowego. Folie tego typu są najdroższe i stosowane wówczas, gdy istnieje ryzyko bardzo dużego naporu wód gruntowych na fundamenty. Charakterystyczną cechą folii hybrydowych jest to, że tym mocniej „pracują”, im większe ciśnienie na nie działa. W warunkach gruntowych folia tym ściślej otula fundament, im bardziej wilgoć na nią napiera – w efekcie powstaje niezwykle odporna i wytrzymała warstwa izolująca, która doskonale przylega do wszystkich powierzchni. Jednocześnie duża grubość membrany powoduje, że trudno jest ją przebić. Dzięki takim właściwościom użytkowym folie hybrydowe świetnie nadają się do zabezpieczania fundamentów wznoszonych w najtrudniejszych warunkach – można je układać nawet na podłoża zamarznięte i wilgotne.

Jaką folię wybrać?

Wybór folii hydroizolacyjnej należy przede wszystkim uzależnić do warunków hydrogeologicznych, w jakich ławy i ściany fundamentowe będą pracowały. W przypadku fundamentów nienarażonych na napór dużej ilości wilgoci i wód gruntowych nie ma potrzeby stosowania np. folii kubełkowych. Należy jednak pamiętać, że domu nie budujemy na klika sezonów, zatem na inwestycję trzeba patrzeć w nieco szerszej perspektywie. Ostatnie dwa lata, gdy w Polsce wiosną i latem odnotowywano typowe ulewy tropikalne (prowadzące do powodzi), mogą skłonić do odstąpienia od standardu i zastosowania folii hybrydowej nawet do izolacji fundamentów posadowionych „w pospółce na wyżynach” - najbardziej przepuszczalnym i suchym rodzaju podłoża, na działce budowlanej położonej na wzniesieniu. Być może lepiej zawczasu zabezpieczyć dom niż w przyszłości patrzeć, jak gwałtowne i długotrwałe opady deszczu powodują uszkodzenie fundamentów?

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl