Balkon - izolacja przeciwwilgociowa

Tomasz Dąbrowski
Balkon jest szczególnym miejscem. Dla właścicieli mieszkań i domów spełnia rolę łącznika między przyciasnym czasem wnętrzem, a otwartą przestrzenią. Dobry balkon powinien być jednocześnie lekki, estetycznie wykończony i prawidłowo zaizolowany.

Balkon, podobnie jak taras, to elementy konstrukcji budynku, do których wykonania nadal przykłada się zbyt mało uwagi. Zbudowane bez należytego zabezpieczenia przed wilgocią mogą ulec poważnym uszkodzeniom już po pierwszej zimie. Najczęściej nieprawidłowe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej lub nawet jej brak, objawia się postępującym obniżeniem wartości estetycznej okładziny ceramicznej balkonu. Wilgoć przenikająca przez płytki gromadzi się w warstwach położonych niżej i zamarzając odrywa okładzinę od podłoża. Niezbędne jest więc zastosowanie hydroizolacji i obróbek blacharskich, które odprowadzałyby wodę. W tym jednak momencie pojawia się kolejny problem. Tradycyjne wykonany balkon czy taras ma warstwę izolacji najczęściej wykonaną z papy na lepiku, która przykryta jest dodatkową warstwą betonu. W przypadku balkonu warstwa ta jest niepożądana, gdyż znacznie obciąża konstrukcję. Przyklejanie płytek na papę, czy nawet folię hydroizolacyjną nie ma jednak większego sensu. Na takim podłożu żaden klej nie będzie się długo trzymał. Do niedawna problem ten był nie do ominięcia i wykonanie na izolacji warstwy betonu było konieczne. Najnowsze osiągnięcia z dziedziny chemii budowlanej znacznie upraszczają sprawę i wykonywanie ciężkiej, betonowej płyty podkładowej można pominąć. Dobierając odpowiedni produkt nowoczesnej chemii osiągniemy zamierzony efekt mniejszym nakładem pracy i w znacznie krótszym czasie.

Jest balkon – i co dalej?
Żelbetowa płyta z wykonaną barierką to zwykle zbyt mało, byśmy mogli uznać, że etap budowy balkonu został zamknięty. Większość użytkowników mieszkań i domów chce dodatkowo wykonać okładzinę ceramiczną na surowym betonowym podłożu. Aby cel ten zrealizować i nie martwić się, że płytki odpadną po pierwszych mrozach, a konstrukcja balkonu ulegnie uszkodzeniu, na płycie wykonać trzeba izolację przeciwwilgociową. Większości tego typu materiałów, jak już wspomnieliśmy wcześniej, żaden klej do ceramiki nie będzie się trzymał, dlatego tradycyjnie na izolacji wykonywało się i nadal często wykonuje warstwę podkładową z betonu, a dopiero na niej układa płytki. Od pewnego czasu dostępne są już na rynku technologie, dzięki którym ceramikę możemy ułożyć bezpośrednio na izolacji przeciwwilgociowej.

Balkon - izolacja przeciwwilgociowa
Redakcja

Jednym z produktów chemii budowlanej, który możemy wykorzystać do wykonania izolacji przeciwwilgociowej na balkonie jest substancja uszczelniająca o nazwie Superflex 1 produkowana przez firmę Deitermann. Preparat ten to gotowa do użycia folia w płynie, przeznaczona specjalnie do wykonywania uszczelnień towarzyszących okładzinom ceramicznym w obszarach wewnętrznych i zewnętrznych. Preparat można układać na izolowanej powierzchni bezpośrednio, jednak w przypadku balkonu podjęć należy wcześniej odpowiednie kroki przygotowawcze. Pokrywanie powierzchni metalowych środkami na bazie alkalicznej prowadzi do ich korozji i perforacji. W płycie balkonu zamontowane są metalowe elementy balustrady, czasem obróbki blacharskie - nie mogą one bezpośrednio stykać się z folią w płynie, którą w tym przypadku zamierzamy zastosować. W tym celu obróbki osadzamy całopowierzchniowo na preparacie o nazwie Superflex 40 S. Tą samą substancją metalowe elementy zabezpieczamy od góry. Niewyschnięty, położony w drugiej warstwie Superflex 40 S producent poleca posypać delikatnie piaskiem kwarcowym suszonym piecowo. Po wyschnięciu masy nadmiar piasku należy usunąć. Na tak przygotowane podłoże można już ułożyć folię w płynie Superflex 1. Po nałożeniu pierwszej warstwy (układanie według wskazówek producenta zawartych na opakowaniu) warto uszczelnić połączenie izolacji tarasu ze ścianą. W tym celu wykorzystuje się taśmę uszczelniającą – jeden jej brzeg układa się na wykonanej już warstwie izolacji, drugi zawija na ścianę. Krawędź taśmy zawiniętą na ścianę należy posmarować preparatem Superflex 1 i następnie ułożyć jego drugą warstwę na całej powierzchni płyty balkonowej. Jeśli prace opisane powyżej wykonywane były w temperaturze nie niższej niż 20°C, już po 24 godzinach od ich zakończenia na tak wykonanej izolacji przeciwwilgociowej można przyklejać płytki ceramiczne. Należy oczywiście stosować klej elastyczny i mrozoodporny - najlepiej polecany przez producenta ułożonej przez nas folii w płynie. Płytki, z których wykonamy okładzinę tarasu powinny być również mrozoodporne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl