Zasady pracy z wełną mineralną

Ewa Kulesza
Obowiązujące w Polsce przepisy BHP nie określają szczegółowo wymagań dotyczących wykonywania montażu izolacji, tym bardziej montażu izolacji z wełny mineralnej (szklanej oraz skalnej).
Zasady pracy z wełną mineralną

W obowiązujących obecnie zasadach BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) zawartych w Rozporządzeniu (w dziale traktującym o robotach dekarskich i izolacyjnych) wymienione z nazwy są jedynie prace związane z nakładaniem mieszanek bitumicznych na połacie dachowe i wnętrza zbiorników.

Z ogólnych przepisów warto zacytować przepisy, w których wyraźnie napisane jest, że „Stosowanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie budowy." Stosowanie ubrań roboczych i rękawic wynika z jednej strony z ogólnych zasad BHP, z drugiej strony z wygody pracownika. Używanie takich środków jak maski i okulary ochronne przy szlifowaniu płyt z wełny mineralnej jest analogicznie jak w przypadku cyklinowania podłóg, czy piaskowania elewacji, kiedy to w powietrzu unosi się większa ilość pyłu.

Mimo że nie zostały stwierdzone uboczne skutki pracy w kontakcie z pyłem powstałym w trakcie na przykład docinania fragmentów płyt czy mat z wełny mineralnej (skalnej czy też szklanej), to może się zdarzyć, iż osoby szczególnie uczulone na kurz i znajdujące się w nim włókna mineralne mogą przejściowo odczuwać dyskomfort w postaci kaszlu lub swędzenia skóry na dłoniach i twarzy. Ma to jednak związek z indywidualnymi skłonnościami organizmu montażysty niż właściwościami wełny mineralnej.

Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowie (WHO oraz jej paryskiej Agencji IARC), wełna mineralna (skalna i szklana) jest bezpieczna podczas produkcji, montażu jak i długoletniego użytkowania w budynkach mieszkalnych, fabrycznych i użyteczności publicznej. 

Zasady pracy z wełną mineralną

Główne zasady pracy z wełną mineralną
Producenci materiałów budowlanych z wełny mineralnej opracowali i propagują podczas szkoleń i w materiałach instruktażowych kilka ogólnych zasad BHP, jakie powinny być przestrzegane podczas prowadzenia prac izolacyjnych z wykorzystaniem wełny mineralnej:

  • pracownicy bezpośrednio montujący wełnę mineralną powinni nosić luźną odzież ochronną (kombinezon roboczy) oraz rękawice;
  • docinanie wełny mineralnej oraz szlifowanie jej powierzchni powinny odbywać się w wentylowanych pomieszczeniach. Aby zapobiec powstawaniu dużej ilości pyłu zaleca się docinać wełnę ręcznie, na przykład ostrym nożem;
  • podczas szlifowania powierzchni płyt wełny skalnej przed nałożeniem warstwy zbrojącej, wskazane jest zabezpieczenie górnych dróg oddechowych maseczką przeciwpyłową, a oczu okularami ochronnymi, podobnie jak podczas szlifowania betonu czy drewna;
  • pomieszczenie, w którym trwają prace należy utrzymywać w należytej czystości, a po zakończonej pracy pracownicy biorący udział w montażu izolacji powinni umyć ręce i twarz zimną wodą.

Wełna mineralna jest bezpieczna zarówno podczas produkcji, montażu, jak i późniejszego użytkowania ocieplonych nią budynków. Stanowisko to wynika z raportu Światowej Organizacja Zdrowia (WHO), z października 2001 roku. Podstawę decyzji stanowiła opinia dziewiętnastu światowej sławy ekspertów oparta o wyniki szeroko zakrojonych badań, w tym również na ludziach pracujących przez wiele lat (44 000 pracowników w Europie i w USA, przez 20 lat) z wełną mineralną. Nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy ich stanem zdrowia, a kontaktem z tym materiałem. Efekt swędzenia, pojawiający się czasem u osób szczególnie wrażliwych, podczas pracy z wełną mineralną, jest krótkotrwały i łatwy do uniknięcia dzięki przestrzeganiu zasad BHP.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl