Zasady pracy z wełną mineralną

Ewa Kulesza
Obowiązujące w Polsce przepisy BHP nie określają szczegółowo wymagań dotyczących wykonywania montażu izolacji, tym bardziej montażu izolacji z wełny mineralnej (szklanej oraz skalnej).
Zasady pracy z wełną mineralną

W obowiązujących obecnie zasadach BHP (bezpieczeństwa i higieny pracy) zawartych w Rozporządzeniu (w dziale traktującym o robotach dekarskich i izolacyjnych) wymienione z nazwy są jedynie prace związane z nakładaniem mieszanek bitumicznych na połacie dachowe i wnętrza zbiorników.

Z ogólnych przepisów warto zacytować przepisy, w których wyraźnie napisane jest, że „Stosowanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie budowy." Stosowanie ubrań roboczych i rękawic wynika z jednej strony z ogólnych zasad BHP, z drugiej strony z wygody pracownika. Używanie takich środków jak maski i okulary ochronne przy szlifowaniu płyt z wełny mineralnej jest analogicznie jak w przypadku cyklinowania podłóg, czy piaskowania elewacji, kiedy to w powietrzu unosi się większa ilość pyłu.

Mimo że nie zostały stwierdzone uboczne skutki pracy w kontakcie z pyłem powstałym w trakcie na przykład docinania fragmentów płyt czy mat z wełny mineralnej (skalnej czy też szklanej), to może się zdarzyć, iż osoby szczególnie uczulone na kurz i znajdujące się w nim włókna mineralne mogą przejściowo odczuwać dyskomfort w postaci kaszlu lub swędzenia skóry na dłoniach i twarzy. Ma to jednak związek z indywidualnymi skłonnościami organizmu montażysty niż właściwościami wełny mineralnej.

Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowie (WHO oraz jej paryskiej Agencji IARC), wełna mineralna (skalna i szklana) jest bezpieczna podczas produkcji, montażu jak i długoletniego użytkowania w budynkach mieszkalnych, fabrycznych i użyteczności publicznej. 

Zasady pracy z wełną mineralną

Główne zasady pracy z wełną mineralną
Producenci materiałów budowlanych z wełny mineralnej opracowali i propagują podczas szkoleń i w materiałach instruktażowych kilka ogólnych zasad BHP, jakie powinny być przestrzegane podczas prowadzenia prac izolacyjnych z wykorzystaniem wełny mineralnej:

  • pracownicy bezpośrednio montujący wełnę mineralną powinni nosić luźną odzież ochronną (kombinezon roboczy) oraz rękawice;
  • docinanie wełny mineralnej oraz szlifowanie jej powierzchni powinny odbywać się w wentylowanych pomieszczeniach. Aby zapobiec powstawaniu dużej ilości pyłu zaleca się docinać wełnę ręcznie, na przykład ostrym nożem;
  • podczas szlifowania powierzchni płyt wełny skalnej przed nałożeniem warstwy zbrojącej, wskazane jest zabezpieczenie górnych dróg oddechowych maseczką przeciwpyłową, a oczu okularami ochronnymi, podobnie jak podczas szlifowania betonu czy drewna;
  • pomieszczenie, w którym trwają prace należy utrzymywać w należytej czystości, a po zakończonej pracy pracownicy biorący udział w montażu izolacji powinni umyć ręce i twarz zimną wodą.

Wełna mineralna jest bezpieczna zarówno podczas produkcji, montażu, jak i późniejszego użytkowania ocieplonych nią budynków. Stanowisko to wynika z raportu Światowej Organizacja Zdrowia (WHO), z października 2001 roku. Podstawę decyzji stanowiła opinia dziewiętnastu światowej sławy ekspertów oparta o wyniki szeroko zakrojonych badań, w tym również na ludziach pracujących przez wiele lat (44 000 pracowników w Europie i w USA, przez 20 lat) z wełną mineralną. Nie stwierdzono żadnych związków pomiędzy ich stanem zdrowia, a kontaktem z tym materiałem. Efekt swędzenia, pojawiający się czasem u osób szczególnie wrażliwych, podczas pracy z wełną mineralną, jest krótkotrwały i łatwy do uniknięcia dzięki przestrzeganiu zasad BHP.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl
Dodaj ogłoszenie