Gęstość, a jakość styropianu - waga prawdę Ci powie
Badanie przeprowadzone przez Techniki Budowlanej (ITB) potwierdziło zależność między gęstością styropianu (białego), a jego współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) oraz wytrzymałością na ściskanie*. W praktyce, te ustalenia umożliwiły określenie minimalnych poziomów gęstości jednego metra sześciennego styropianu. Ponieważ gęstość styropianu przekłada się na jego wagę, ustalenia te mają kluczowe znaczenie dla wszystkich kupujących styropian – jakość styropianu można wstępnie ocenić na podstawie wagi. Jeśli waga wybranej paczki styropianu jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że parametry izolacyjności i wytrzymałości będą zgodne z deklarowaną przez producenta. Wprawdzie pewność dadzą tylko badania laboratoryjne, jednak na etapie zakupu styropianu, samo jego zważenie, dostarcza informacji o jakości produktu.
Gwarantowany styropian
Wyniki badań są wykorzystywane także w programie „Gwarantowany styropian”. Jest to program, przeznaczony dla producentów styropianu, którzy zobowiązują się do zamieszczania informacji o wadze danej odmiany styropianu. Tabela zamieszczona bezpośrednio na opakowaniu zawiera najważniejsze parametry deklarowane oraz sugerowaną minimalną gęstość styropianu. Ułatwia to wybór styropianu i zweryfikowanie jego jakości przez kupującego. Do programu przystępuje coraz więcej producentów styropianu, a tak oznaczone wyroby są już dostępne na rynku.
* Projekt badawczy był zrealizowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu od lipca do września 2012 r. W badaniach wykorzystano archiwalne dane dotyczące styropianu, zebrane w archiwum Instytutu Techniki Budowlanej oraz próbki wyrobów EPS produkowanych obecnie (z wyłączeniem odmian grafitowych).