Styropian – gęstość a jakość. Waga styropianu świadczy o jakości

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Waga styropianu pośrednio świadczy o jego jakości. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić ile styropian waży
Waga styropianu pośrednio świadczy o jego jakości. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić ile styropian waży PSPS
Instytut Techniki Budowlanej, na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, przeprowadził badanie współzależności między gęstością styropianu, a jego najważniejszymi parametrami użytkowymi.

Gęstość, a jakość styropianu - waga prawdę Ci powie

Badanie przeprowadzone przez Techniki Budowlanej (ITB) potwierdziło zależność między gęstością styropianu (białego), a jego współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) oraz wytrzymałością na ściskanie*. W praktyce, te ustalenia umożliwiły określenie minimalnych poziomów gęstości jednego metra sześciennego styropianu. Ponieważ gęstość styropianu przekłada się na jego wagę, ustalenia te mają kluczowe znaczenie dla wszystkich kupujących styropian – jakość styropianu można wstępnie ocenić na podstawie wagi. Jeśli waga wybranej paczki styropianu jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że parametry izolacyjności i wytrzymałości będą zgodne z deklarowaną przez producenta. Wprawdzie pewność dadzą tylko badania laboratoryjne, jednak na etapie zakupu styropianu, samo jego zważenie, dostarcza informacji o jakości produktu.

Zalecana waga styropianu do poszczególnych zastosowań.
Zalecana waga styropianu do poszczególnych zastosowań. PSPS

Gwarantowany styropian

Wyniki badań są wykorzystywane także w programie „Gwarantowany styropian”. Jest to program, przeznaczony dla producentów styropianu, którzy zobowiązują się do zamieszczania informacji o wadze danej odmiany styropianu. Tabela zamieszczona bezpośrednio na opakowaniu zawiera najważniejsze parametry deklarowane oraz sugerowaną minimalną gęstość styropianu. Ułatwia to wybór styropianu i zweryfikowanie jego jakości przez kupującego. Do programu przystępuje coraz więcej producentów styropianu, a tak oznaczone wyroby są już dostępne na rynku.

* Projekt badawczy był zrealizowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu od lipca do września 2012 r. W badaniach wykorzystano archiwalne dane dotyczące styropianu, zebrane w archiwum Instytutu Techniki Budowlanej oraz próbki wyrobów EPS produkowanych obecnie (z wyłączeniem odmian grafitowych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl
Dodaj ogłoszenie