Styropian – gęstość a jakość. Waga styropianu świadczy o jakości

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Waga styropianu pośrednio świadczy o jego jakości. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić ile styropian waży
Waga styropianu pośrednio świadczy o jego jakości. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić ile styropian waży PSPS
Instytut Techniki Budowlanej, na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, przeprowadził badanie współzależności między gęstością styropianu, a jego najważniejszymi parametrami użytkowymi.

Gęstość, a jakość styropianu - waga prawdę Ci powie

Badanie przeprowadzone przez Techniki Budowlanej (ITB) potwierdziło zależność między gęstością styropianu (białego), a jego współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) oraz wytrzymałością na ściskanie*. W praktyce, te ustalenia umożliwiły określenie minimalnych poziomów gęstości jednego metra sześciennego styropianu. Ponieważ gęstość styropianu przekłada się na jego wagę, ustalenia te mają kluczowe znaczenie dla wszystkich kupujących styropian – jakość styropianu można wstępnie ocenić na podstawie wagi. Jeśli waga wybranej paczki styropianu jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że parametry izolacyjności i wytrzymałości będą zgodne z deklarowaną przez producenta. Wprawdzie pewność dadzą tylko badania laboratoryjne, jednak na etapie zakupu styropianu, samo jego zważenie, dostarcza informacji o jakości produktu.

Zalecana waga styropianu do poszczególnych zastosowań.
Zalecana waga styropianu do poszczególnych zastosowań. PSPS

Gwarantowany styropian

Wyniki badań są wykorzystywane także w programie „Gwarantowany styropian”. Jest to program, przeznaczony dla producentów styropianu, którzy zobowiązują się do zamieszczania informacji o wadze danej odmiany styropianu. Tabela zamieszczona bezpośrednio na opakowaniu zawiera najważniejsze parametry deklarowane oraz sugerowaną minimalną gęstość styropianu. Ułatwia to wybór styropianu i zweryfikowanie jego jakości przez kupującego. Do programu przystępuje coraz więcej producentów styropianu, a tak oznaczone wyroby są już dostępne na rynku.

* Projekt badawczy był zrealizowany na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu od lipca do września 2012 r. W badaniach wykorzystano archiwalne dane dotyczące styropianu, zebrane w archiwum Instytutu Techniki Budowlanej oraz próbki wyrobów EPS produkowanych obecnie (z wyłączeniem odmian grafitowych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl