Styropian - sprawdź jakość przed zakupem

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak

Obecnie na rynku dostępne są styropiany o lambdzie deklarowanej (λD) od 0,031 do 0,045 W/mK. Badania potwierdzają jednak, że w obrocie znajdują się także produkty, których λD, mimo deklaracji producenta, znacznie różni się, niestety na niekorzyść inwestora. Nabywcy do tej pory nie byli w stanie sprawdzić, czy podany na opakowaniu parametr jest zgodny z rzeczywistością. Funkcjonujący od 2012 roku Program Gwarancji Jakości Styropianu, umożliwia wstępną weryfikację jakości produktu już w momencie jego zakupu.* 

Jak dokonać weryfikacji jakości styropianu w miejscu zakupu?

Badania nad właściwościami styropianu prowadzone przez niezależne instytucje i producentów styropianu wskazują, że wraz ze zwiększaniem gęstości ulega poprawie izolacyjność cieplna płyt styropianowych. Kontrola jakości każdego produktu jest bardzo prosta - wystarczy w momencie zakupu porównać wagę paczki styropianu z wynikami zawartymi w tabeli na stronie Programu Jakości "Gwarantowany Styropian". 

Współczynnik przewodzenia ciepła λ [W/mK] – im niższa jego wartość, tym lepszym izolatorem jest dany materiał. Cyfry, które znajdują się na 2 i 3 miejscu po przecinku są bardzo ważne. Między lambdą 0,045 a 0,031 W/mK jest ogromna różnica, która wymusza zastosowanie większej (dochodzącej nawet do 9 cm) grubości styropianu, w celu uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła dla ścian U≤0,2 [W/(m²K].

Na przykład paczka styropianu o objętości 0,3 m³, zadeklarowanych CS(10)≥70 kPa i gęstości 13,5 kg/m³ powinna ważyć minimum 4,05 kg.

Styropian - sprawdź jakość przed zakupem

Warto również szukać paczek styropianowych dodatkowo oznaczonych tabelą ułatwiającą wstępną weryfikację jakości. Zawiera ona zadeklarowane przez producenta cechy styropianu, takie, jak: minimalna gęstość (waga) wyrobu, deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD, poziom naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu CS(10).

Test jakości styropianu krok po kroku 

Wagę paczki można obliczyć odczytując z etykiety jaką objętość ma styropian w paczce (najczęściej jest to 0,3 m³), potem zważyć ją, a następnie wagę podzielić przez objętość. Wynik tego prostego rachunku należy porównać z minimalną wagą danej odmiany styropianu. Tabelę wskazującą minimalne wagi dla występujących na polskim rynku odmian styropianu można pobrać ze strony PSPS (gwarantowanystyropian.pl), z zakładki „Program Jakości” lub skorzystać z poniższej wersji:

Styropian - sprawdź jakość przed zakupem

Tabela określająca minimalne wagi paczek styropianowych. Tabelę opracowano na podstawie załącznika nr 4 do Programu Gwarancji Jakości Styropianu PSPS – dla płyt o bokach prostych.

Dlaczego kontrola styropianu jest ważna? 

Jak bezsprzecznie wynika z badań nad styropianem, im niższa gęstość, tym słabsza izolacyjność tego materiału. Zależność pomiędzy gęstością a lambdą wyraźnie wskazuje, że styropiany o niskiej gęstości pozornej mają nie tylko słaby współczynnik przewodzenia ciepła, ale charakteryzują je także bardzo słabe parametry wytrzymałościowe, takie, jak TR - wytrzymałość na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych (zastosowanie w systemach ociepleń ścian zewnętrznych z wyprawami tynkarskimi), oraz CS(10) – odporność na naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym (zastosowanie w ociepleniach podłóg na gruncie, stropów i stropodachów). 

W naszych warunkach klimatycznych dom o powierzchni ścian około 250 m², w zimowy dzień i temperaturze zewnętrznej -20°C i wewnętrznej +20°C ocieplony gorszym styropianem o lambdzie 0,045 W/mK będzie zużywał o 550 W więcej energii, niż ten sam dom docieplony lepszym styropianem o lambdzie 0,031 W/mK.

Właśnie lambda decyduje o tym, jakie będą nasze rachunki za energię. Czy na pewno chcemy niepotrzebnie, codziennie przez całą zimę i wszystkie kolejne lata używać 5 żarówek o mocy 100 Watów?

Styropian - sprawdź jakość przed zakupem

Najlepsze produkty tylko z Gwarantowanym Znakiem Jakości Styropianu 

Tylko styropian oznaczony tabelą i okresowo badany w ramach Programu „Gwarantowany Styropian” może otrzymać Znak Gwarantowany Styropian. Taki produkt daje pewność, że inwestycja w termomodernizację zwróci się w postaci niższych rachunków za energię, a budynek będzie bezpieczny w użytkowaniu. Co równie istotne, wpłynie to na jego wyższą wartość rynkową, a przede wszystkim – zdrowy i komfortowy mikroklimat przez cały okres zamieszkania.

Zastosowanie produktów sprawdzonych producentów, którzy nie obawiają się zweryfikowania przez rynek daje świadomym nabywcom płyt styropianowych szansę na realną redukcję kosztów eksploatacji i co równie ważne, nie zwiększa w znaczny sposób budżetu przeznaczonego na inwestycję.

Uwaga! Nawet 90% styropianów o lambdzie mieszczącej się w przedziale 0,044-0,045 W/mK nie posiada parametrów koniecznych do zastosowania w budownictwie w systemie ETICS. Jest to wynik zaniżonego wsadu surowcowego, nie pozwalającego na uzyskanie wymaganych przepisami właściwości wytrzymałościowych,  przy założeniu zachowania wymaganego współczynnika przenikania ciepła U dla projektowanej przegrody.

Austrotherm – styropian dla wymagających 

Firma Austrotherm, Rzetelny Producent Styropianu z ponad 20-letnią tradycją, oferuje szeroką gamę produktów ze styropianu do kompleksowej termoizolacji i termomodernizacji obiektów oraz sztukaterii do fantazyjnego kształtowania elewacji. Nasze fabryki wyposażone są w nowoczesne linie technologiczne i laboratoria, które codziennie kontrolują jakość produktów, a rozwinięta sieć transportowa pozwala na profesjonalną i terminową obsługę wiernego grona składów budowlanych oraz solidnych firm wykonawczych. Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród, potwierdzających wysoką jakość oferowanych produktów. Do najważniejszych trofeów należą min.: Laury Klienta 2011 i 2012, Budowlana Firma Roku 2010 i 2012, Budowlana Marka Roku 2007, 2010, 2013 i 2014, Medale Europejskie 2013 i 2014, Top Marka 2013, Firma Dobrze Widziana 2014 oraz Złoty Certyfikat Rzetelności 2014.  

 

Styropian - sprawdź jakość przed zakupem

www.austrotherm.pl

* artykuł sponsorowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl