Ocieplenie ścian styropianem – jak dobrać i układać styropian

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Styropian to skuteczny materiał termoizolacyjny. Obok tradycyjnego białego styropianu, mamy do dyspozycji styropian szary oraz płyty zespolone.
Styropian to skuteczny materiał termoizolacyjny. Obok tradycyjnego białego styropianu, mamy do dyspozycji styropian szary oraz płyty zespolone. Swisspor
Styropian to od lat jeden z najpopularniejszych materiałów do ocieplenia domu. Nie znaczy to jednak, że nie pojawiają się nowe rozwiązania. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, dobierając styropian do ocieplenia ścian i jak prawidłowo układać płyty.

Dokładne informacje na temat parametrów materiałów ociepleniowych powinny się znaleźć w projekcie domu. Jednak warto poznać ogólne zasady, dotyczące ocieplania ścian. Tym bardziej, że w przypadku styropianu od stosunkowo niedawna są stosowane nowatorskie rozwiązania techniczne.

Ważny parametr ocieplenia – współczynnik przewodzenia ciepła

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda (ʎ) to jeden z podstawowych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając styropian (czy inny materiał ociepleniowy). Im ten współczynnik jest niższy, tym materiał ma lepsze właściwości izolacyjne. Oznacza to, że można zastosować jego cieńszą warstwę niż materiałów o wyższej lambdzie, by ocieplenie było skuteczne.
Inne ważne parametry styropianu dotyczą jego wytrzymałości – jest ona szczególnie ważna przy zastosowaniu styropianu do ocieplenia podłóg i fundamentów (producenci wskazują do jakich zastosowań jest przeznaczony dany styropian).

Ocieplenie ścian domu – nowe wymagania

Nasze domy powinny być coraz cieplejsze – takie wymagania stawiają przed inwestorami zapisy Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obecnie maksymalny współczynnik przewodzenia ciepła dla ścian wynosi 0,25 W/(m²·K), ale już od 2017 r. będzie to 0,23 W/(m²·K), a od 2021 r. – tylko 0,20 W/(m²·K). Oznacza to konieczność stosowania grubszej warstwy materiałów izolacyjnych, albo – materiałów o lepszych właściwościach izolacyjnych.

Nowy, cieplejszy styropian - styropian szary

Właśnie m.in. w odpowiedzi na te potrzeby pojawił się styropian grafitowy (szary styropian). Jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest znacznie lepszy niż tradycyjnego, białego styropianu i sięga 0,031  W/m·K. W przypadku szarego styropianu uzyskanie współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,20 W/m²K wymaga naklejenia warstwy docieplenia o grubości tylko 16 cm. Żeby osiągnąć takie parametry stosując tradycyjny biały styropian o lambdzie na poziomie 0,045 W/m·K, warstwa ocieplenia powinna mieć 23 cm grubości. Ocieplenie tej grubości wygląda mało estetycznie, wzrastają koszty jego wykonania, a okna są tak głęboko osadzone, że tracimy część docierającego przez nie światła.

Szary styropian – uwaga na naprężenia

Poza zaletami, szary styropian ma również pewne wady – na skutek zmian temperatury występują w nim znacznie większe naprężenia niż w styropianie białym. Mogą one prowadzić do odkształcenia styropianu, a nawet – odpadania ocieplenia. Szczególnie w okresie wiosny i jesieni, kiedy różnice między temperaturą w nocy i ciągu dnia są duże (i zmieniają się szybko), może dochodzić do zbyt dużych naprężeń. Dlatego bardzo ważne jest, żeby podczas układania szarego styropianu bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń producentów, dotyczących montażu (m.in. osłaniać fasadę przed słońcem). Konieczne jest również zastosowanie klejów najwyższej jakości oraz prowadzenie prac ociepleniowych przy optymalnych warunkach pogodowych.

Styropianowe płyty zespolone

Rozwiązaniem problemów, które mogą się pojawić z montażem szarego styropianu są płyty produkowane w zaawansowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Łączą one zalety styropianu grafitowego i białego. Szary rdzeń jest zabezpieczony przed słońcem, przez zintegrowaną z nim białą warstwę ochronną. Biała powierzchnia odbija światło słoneczne zapobiegając powstawaniu naprężeń termicznych. Dodatkowo takie płyty mają fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne, zapobiegające naprężeniom wewnętrznym szarego styropianu (takie rozwiązania są stosowane np. w płytach LAMBDA WHITE firmy Swisspor).
Warto zdawać sobie sprawę, że po przyklejeniu styropianu do muru, między sąsiadującymi płytami występują niewielkie uskoki wynikające z nierówności podłoża. Aby je zniwelować – powierzchnia ocieplenia jest szlifowana. Wybierając styropianowe płyty zespolone, zwróćmy uwagę na grubość warstwy ochronnej, tak żeby nie ucierpiała podczas tego zabiegu (przy warstwie zabezpieczającej grubości 6 mm możemy o to być spokojni).

Układanie płyt styropianowych

Bez względu na rodzaj styropianu, o skuteczności docieplenia decyduje również rozmieszczenie płyt. Należy układać je tak, aby zminimalizować powstawanie tzw. mostków termicznych, czyli przerw w izolacji. W przypadku płyt styropianowych oznacza to m.in. konieczność układania ich tak, żeby spoiny między płytami nie tworzyły jednej linii – płyty układa się z przesunięciem. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na rozmieszczenie płyt styropianu wokół otworów okiennych i drzwiowych. Łączenia płyt nie mogą występować przy narożnikach okien i drzwi. Newralgicznym punktem są naroża domu – tu również spoiny płyt nie powinny tworzyć ciągłej linii. Prawidłowe i błędne rozmieszczenie płyt styropianowych na elewacji jest pokazane na rysunkach poniżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl