Płyty termoizolacyjne do ocieplenia dachu

Agnieszka Jaros
Na polskim rynku istnieje szeroki wybór materiałów do wykonania izolacji termicznej dachu. Najpowszechniej wykorzystuje się do tego celu wełnę mineralną i to w postaci miękkich mat, które cenione są głównie za sprężystość, a co za nią idzie – łatwe dopasowywanie się materiału izolacyjnego do wypełnianych przestrzeni. Jednak w wielu sytuacjach korzystniejsze jest zastosowanie do termoizolacji dachu twardych i jednocześnie niezbyt grube płyty izolacyjnych.
Płyty termoizolacyjne do ocieplenia dachu

Płyty termoizolacyjne, które można stosować na dachach wykonuje się także z powszechnie znanej i wszechobecnej wełny. Jednak alternatywę dla tego materiału stanowi od pewnego czasu poliuretan, zwany często pianką PIR/PUR. Izolacja cieplna dachu wykonana z płyt jest nie mniej skuteczna od tej, z materiałów miękkich, a w niektórych przypadkach stanowi jedyne rozsądne rozwiązanie. 

Jaki dach – taka termoizolacja

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wybór materiału termoizolacyjnego oraz sposób jego układania zależy głównie od rodzaju dachu,
z jakim mamy do czynienia. Innego ocieplenia wymagają dachy płaskie, a innego połacie skośne. Ponadto, w przypadku dachów płaskich – należy jeszcze wziąć pod uwagę, czy stropodach jest wentylowany, czy też nie. O ile w stropodachu wentylowanym jest sporo miejsca na materiał ociepleniowy i z powodzeniem można tam stosować wełniane maty, czy granulaty, to już w sytuacji gdy mamy do czynienia ze stropodachem niewentylowanym miejsca tego jest zdecydowanie mniej. To właśnie tutaj bardzo przydatne są najtwardsze materiały termoizolacyjne, które jednocześnie posiadają nieznaczną grubość. Zatem pomocne będą tu płyty ze styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, poliuretanu oraz wełny mineralnej.
Planując ocieplenie dachu skośnego, trzeba określić, czy poddasze pod nim będzie pełniło funkcje mieszkalne, czy też nieużytkowe. Jeśli chodzi o przestrzenie poddaszy, które nie mają pełnić funkcji mieszkalnych, najczęściej wykonuje się tylko izolację stropu nad ostatnią kondygnacją. Natomiast
w przypadku poddaszy użytkowych, do wyboru mamy dwie podstawowe metody – izolację międzykrokwiową i nakrokwiową. Do wykonania tej pierwszej używa się najczęściej miękkiej wełny mineralnej. To rozwiązanie tradycyjne i skuteczne, jednak trzeba pamiętać, że przy tego rodzaju ociepleniu zmniejsza się wysokość pomieszczeń, która w przypadku poddasza często i tak nie jest duża. Tracimy więc cenną przestrzeń. I tu z pomocą przychodzą płyty poliuretanowe, które mogą być stosowane też do ocieplenia nakrokwiowego. Stosując płyty termoizolacyjne PIR lub wykorzystując polistyren ekstrudowany zwiększa się grubość dachu i nie zmniejsza wysokości pomieszczeń na poddaszu. Jest to też bardzo dobra metoda na wyeliminowanie mostków termicznych, które tworzyły dotąd niezaizolowane krokwie.

Płyty termoizolacyjne do ocieplenia dachu
Płyty termoizolacyjne do ocieplenia dachu

Płyty termoizolacyjne z wełny mineralnej

Poprzez termin „wełna mineralna” rozumieć należy materiał izolacyjny wykonany na bazie włókien skalnych oraz szklanych. Produkty z wełny tak kamiennej (skalnej), jak i szklanej, w tym również płyty do termoizolacji dachów charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, mają znakomite właściwości pochłaniania dźwięków oraz są niepalne i ognioodporne. To właśnie te cechy materiału sprawiają, że jest on tak powszechnie wykorzystywany podczas ocieplania połaci dachowych oraz przestrzeni poddaszy użytkowych. Płyty z wełny mineralnej występują zasadniczo
w trzech odmianach. Odróżnia je od siebie przede wszystkim twardość oraz gęstość. Producenci płyt dzielą je na:

  • płyty miękkie (o gęstości 60 kg/m³);
  • płyty półtwarde ( o gęstości 80 – 120 kg/m³);
  • płyty twarde (o gęstości 150 – 180 kg/m³).

Do izolowania stropodachów płaskich, podłóg poddaszy użytkowych oraz ścian zewnętrznych budynku wykorzystuje się płyty twarde. Miękki materiał izolacyjny znajduje natomiast zastosowanie w ocieplaniu wewnętrznych ścianek dachowych, podłóg poddaszy nieużytkowych oraz drewnianych stropów i sufitów podwieszanych. Wyroby z wełny mogą mieć dodatkowe powłoki i pokrycia, które jeszcze bardziej poprawiają izolacyjność cieplną oraz akustyczną przegród. Wełna mineralna może także stanowić rdzeń gotowych do montażu płyt wielowarstwowych, stanowiących jednocześnie pokrycie dachu. Tego rodzaju systemy dachowe mają dobrą izolacyjność cieplną, akustyczną i są ognioodporne. Dodatkowo, wyposażenie płyt dachowych w system zakładkowy – ułatwia
i przyspiesza ich montaż, a tym samym przyczynia się do sprawnego zakończenia budowy.

Płyty termoizolacyjne do ocieplenia dachu

Poliuretan PIR/PUR

Poliuretany to materiały polimeryczne chemoutwardzalne. W celu pozyskania materiałów izolacyjnych spienia się je substancjami o niskiej przewodności cieplnej. Wytworzona w powyższy sposób pianka tworzy dobrą barierę termiczną w izolowanych przegrodach, w tym także dachach. Poliuretan jest lekki, ma dużą wytrzymałość mechaniczną, można łączyć go z większością materiałów budowlanych, a przede wszystkim posiada doskonałą izolacyjność termiczną. Przy gęstości 40 kg/m³ tylko 4% jego objętości stanowi ciało stałe. Reszta to gaz, którego parametry izolacyjne są w stanie doprowadzić do wytworzenia materiału o współczynniku przewodzenia ciepła niższym niż 0,020 W/(m•K). Płyty izolacyjne, które są stosowane do izolowania tak dachów płaskich, jak i skośnych posiadają rdzeń z poliuretanu. Ich okładzinę stanowi natomiast papier zwykły, kompozytowy lub bitumizowany. Okładzina może być również wykonana z laminatu kompozytowego lub paroizolacyjnego, folii aluminiowej lub włókna szklanego, mineralnego, czy bitumizowanego.
W przypadku dachów płaskich – płyty poliuretanowe wypierają skutecznie materiały izolacyjne stosowane dotychczas. Są one przede wszystkim dużo lżejsze, co pozwala na stosowanie lżejszych konstrukcji i czynienie oszczędności finansowych. Mają wysoką odporność na ściskanie i dają gwarancję na dobrą izolacyjność dachu na długie lata. Można je stosować na podłożach stalowych, drewnianych oraz betonowych z pokryciem z membran PCV EPDM lub bitumicznych. Wykorzystuje się je jako płyty balastowane, mocowane mechanicznie lub klejone pod pokrycie.
Jeśli chodzi o dachy skośne – płyty poliuretanowe można montować tak na konstrukcji, jak i pod nią. W obydwu przypadkach doskonale eliminują mostki termiczne na krokwiach i świetnie uzupełniają istniejącą izolację międzykrokwiową. Jeżeli zastosuje się płytę o odpowiedniej grubości termoizolacja może być nawet dużo skuteczniejsza, aniżeli ta wykonana z materiałów miękkich. Płyty są sztywne, co sprawia, że warstwa izolacji jest szczelna i nie osiada wraz z upływem czasu. Materiał sprawdza się doskonale podczas termomodernizacji budynku. Docieplenie dachu najlepiej jest przeprowadzić podczas wymiany pokrycia lub w czasie gruntownego remontu poddasza użytkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl