Izolacja akustyczna ze styropianu

Tomasz Dąbrowski
Dźwięk może dostarczać wiele przyjemności, czasem nawet wtedy, gdy jest głośny i graniczy z hałasem. Kiedy jednak nie mamy nad nim kontroli, nie możemy w odpowiednim momencie się od niego odizolować i nie pozwala nam odpocząć. Jego obecność staje się źródłem irytacji, fizycznego zmęczenia, a nawet depresji.
Izolacja akustyczna ze styropianu

We własnym domu chcemy mieć poczucie komfortu i absolutnej prywatności. Jeśli pojawia się sytuacja, w której wbrew swojej woli zaczynamy uczestniczymy w życiu sąsiada i słyszymy każdy dźwięk powstający za ścianą, pojawia się problem, który może przerodzić się nawet w poważny konflikt. Jednocześnie wszyscy jesteśmy narażeni na hałas wewnątrz własnego domu wynikający z codziennego  funkcjonowania. Denerwuje nas, gdy dzieci biegają w swoim pokoju na piętrze, szaleją z psem, który uparcie szczeka, odkurzacz wyje, a pralka warkocze.

W budownictwie przedział mocy hałasów, które obciążają mieszkanie wynosi od 25 dB do 110 dB.

Z tymi  powyżej 110 dB mamy do czynienia rzadko. Można przyjąć, iż:

  • odgłosy miasta w porze dziennej (od godz. 8.00 do godz. 22.00) wynoszą 65 dB,
  • pojazdy generują hałas w przedziale 75-95 dB.

Intensywnie wzrasta natomiast hałas sąsiedzki, hałas wewnątrz własnego domu, co spowodowane jest użytkowaniem coraz częściej urządzeń o emisji powyżej 75 dB. Przykładem ostatnich czasów są systemy audio-video takie jak kina domowe, które pojawiają się w coraz większej liczbie domów i mieszkań. Krzykliwe reklamy zachęcające do kupna głośników niskotonowych jako czynnika podnoszącego jakość dźwięku podczas emisji filmów, spowodowały, iż wzrasta odsetek osób, które zaczęły postrzegać taki sprzęt jako synonim luksusu i gwarancję wysokiej jakości wrażeń słuchowych – niestety niskie dźwięki  skutecznie zakłócają prawo do prywatności naszych sąsiadów zza ściany. Moc dźwięków generowana przez domowe systemy audio-video dochodzi bowiem nawet do 90 dB.

Rodzaje dźwięków i izolacyjność
Jakość akustyczna obiektu zależy od dźwięków, które docierają do pomieszczeń poprzez przegrody. Wyróżniamy dwa typy dźwięków:

  • dźwięki uderzeniowe – zwane są także materiałowymi i powstają na skutek mechanicznego pobudzania przegrody, np. podczas chodzenia po podłodze, przesuwania mebli, toczenia, uderzania. W praktyce źródłem hałasu uderzeniowego są najczęściej kroki oraz odgłosy związane z przemieszczaniem się obiektów po stropie lub schodach, mogą to także być drgania konstrukcji budynku, które emitowane są, np.: przez pralkę. Dźwięki uderzeniowe są szczególnie uciążliwe i mogą objąć swoim zasięgiem nie tylko sąsiadów, ale drogą konstrukcyjną mogą przenosić się nawet do odległych pomieszczeń w budynku;
  • Dźwięki powietrzne - przenoszone są drogą powietrzną, rozchodzą się zatem w postaci fali powietrznej. Źródłem tego typu dźwięków może być rozmowa, odgłosy telewizora, radia czy urządzeń kuchennych. Fala powietrzna odbija się częściowo od przegrody i trafia z powrotem do pomieszczenia. Fala, która została natomiast pochłonięta przez przegrodę, wprawia ją w drgania, zmieniając się przy tym na ciepło i dźwięk materiałowy. Drgania materiału mogą być powtórnie źródłem dźwięku powietrznego dla pomieszczenia po drugiej stronie przegrody.

Izolacyjność akustyczna - zjawisko to powiązane z przenoszeniem dźwięków przez przegrodę jest zależne w dużej mierze od masy (gęstości) przegrody. Im większa masa przegrody, tym

Izolacja akustyczna ze styropianu

większa bariera dla przenikania dźwięków. Reasumując: izolacyjność akustyczna to zdolność do ograniczania przechodzenia energii dźwiękowej przez przegrodę.

Dźwiękochłonność -  zdolność do rozpraszania dźwięku i ograniczenie odbić energii dźwiękowej od powierzchni przegrody. To dobra dźwiękochłonność w pomieszczeniu decyduje o komforcie akustycznym i tym, czy występuje pogłos, potocznie zwany echem. Praktycznymi, skutecznymi metodami usunięcia uciążliwego pogłosu jest np. położenie dywanu, ustawienie mebli tapicerowanych, powieszenie na ścianach obrazów itp.

Podłoga pływająca – cisza w domu
Aby zapewnić komfort akustyczny budynku, trzeba uwzględnić kwestie akustyczne już w trakcie tworzenia projektu. Istnieją jednak budynki, w których nie zatroszczono się o odpowiednią jakość akustyczną. Co wtedy? Można zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami. Należy jednak pamiętać, iż to, czy spełnią one swoje zadanie, zależy w dużym stopniu jakości ich wykonania. Do omawianych rozwiązań należą:

  • sufit podwieszany,
  • podłoga podniesiona,
  • podłoga pływająca.

Jeżeli nie chcemy, by sąsiedzi „z dołu” słyszeli każdy nasz krok lub sami pragniemy odizolować się od hałasu powstającego na niżej położonej kondygnacji, podłoga w naszym  domu lub mieszkania powinna być wykonana jako pływająca. Jest to tanie i najlepsze rozwiązanie problemów z akustyką w pomieszczeniu mieszkalnym (chroni zarówno od dźwięków uderzeniowych, jak i powietrznych). Pod warunkiem jedank, że zostanie wykonana zgodnie z projektem i z dobrych jakościowo materiałów.

Jak wykonać podłogę pływającą
Sposób wykonania podłogi pływającej przedstawiamy na przykładzie styropianu akustycznego Głucha Baba firmy Styropex. Idea tego typu rozwiązania polega na tym, że warstwa użytkowa podłogi oddzielona jest od warstwy konstrukcyjnej izolacją akustyczną (styropianem akustycznym). Oznacza to, że dźwięki uderzeniowe i powietrzne przez podłogę nie przenoszą się ani na strop, ani na ściany, gdyż ta nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu.

Izolacja akustyczna ze styropianu

Krok pierwszy
Budowę podłogi pływającej rozpoczynamy w momencie, gdy warstwa konstrukcyjna jest już gotowa. Wokół ścian układamy paski styropianu. Ich wysokość powinna mieć około 10 cm wysokości, grubość 1-2 cm. Ich zadanie będzie polegało na oddzieleniu podłogi od ścian, a tym samym blokowaniu dźwięków, które z podłogi mogłyby się na nie przenosić. W następnej kolejności układamy płyty styropianu akustycznego Głucha Baba na całej powierzchni podłogi. W przypadku konieczności zastosowania więcej niż jednej warstwy płyt styropianowych, płyty należy układać mijankowo celem eliminacji mostków termicznych.

Krok drugi
Ułożony wokół ścian i na całej powierzchni podłogi styropian akustyczny wytworzył nieckę izolującą akustycznie (i termicznie). Nieckę tą należy wyłożyć folią budowlaną o grubości 0,02 mm. Folia powinna być wywinięta wokół ścian na wysokość odpowiadającą wysokości dylatacyjnych pasków styropianowych ułożonych wokół ścian.

Izolacja akustyczna ze styropianu
Izolacja akustyczna ze styropianu

Krok trzeci
Płyty styropianowe zabezpieczone folią należy jeszcze zalać jastrychem o grubości 5 cm, a przy zastosowaniu zbrojenia z siatki metalowej 4 cm. Po związaniu uzyskamy w ten sposób płytę podkładową, na której możemy ułożyć płytki ceramiczne, drewniany parkiet, panele czy wykładzinę. Dzięki styropianowi płyta ta będzie odizolowana od ścian i warstwy konstrukcyjnej podłogi, a folia ochroni warstwy położone niżej od zalania mokrym jastrychem. Po stwardnieniu płyty ostrym nożem odcinamy przy ścianach nadmiar ułożonego wcześniej styropianu i wystającą folię. Tak wykonana podłoga pływająca jest gotowa do wykonania na niej dowolnego rodzaju posadzki.

Wymierne korzyści
Dźwięki o natężeniu do około 30 dB odbieramy jako ciszę. Pomiędzy 30 a 60 jako średnie natężenie, od 60 do 90 i więcej jako uciążliwe, a nawet sprawiające ból. Styropian akustyczny taki jak Głucha Baba zastosowany w konstrukcji podłogi pływającej pozwala w znaczącym stopniu je zredukować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl