Izolacja akustyczna podłogi

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Izolacja akustyczna podłogi

Chodzenie w twardym obuwiu po podłodze to doskonałe źródło hałasu. Jak ważna jest Izolacja akustyczna podłogi, postaramy się opisać.

Każde zetknięcie z powierzchnią powoduje wzbudzenie przegrody i drgania przenoszą się po całej podłodze. W celu eliminacji tego zjawiska pod wykończeniową warstwę podłogi stosuje się materiały, których zadaniem jest tłumienie przenoszonych dźwięków. Tylko jakie zastosować materiały i ile, aby skutecznie ograniczyć taki hałas uderzeniowy? Dodatkowo w przeciwieństwie do ścian trzeba się tu zatroszczyć zarówno o izolację dźwięków uderzeniowych, jak i powietrznych. Same stropy tzn. bez dodatkowych układów akustycznych nie zapewniają odpowiedniej ochrony.

Na własności akustyczne stropów mają wpływ:

  • konstrukcja części nośnej i jej masa,
  • dodatkowe warstwy izolacyjne na lub pod stropem.
Izolacja akustyczna podłogi

Do izolacji akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych stosuje się materiały o małej sztywności dynamicznej. Uzyskuje się wtedy najlepsze efekty.

Najprostsze, ale i najmniej skuteczne rozwiązanie poprawy izolacyjności stropów to umieszczenie bezpośrednio pod podłogą (panelami, parkietem, deskami, dywanem) odpowiednich mat dźwiękoizolacyjnych. Część z tych materiałów jest ogólnodostępna w marketach budowlanych, np. podkłady z płyt pilśniowych, korka, pianek polietylenowych. Ich skuteczność do przeważnie maksymalnie 19 dB. Jeżeli jednak chcemy zastosować bardziej skuteczny podkład (np. gumy porowate, granulaty gumowo-poliuretanowe), dobrze jest skontakować się z firmą zajmującą się ochroną przed hałasem. Efekt końcowy jest wtedy znacznie lepszy.

Innym rozwiązaniem są podłogi pływające, które wymagają więcej pracy niż podłoga na warstwie przeciwdrganiowej. Na stropie wykonuje się warstwy sprężyste, na które układa się warstwę dociążającą. Dopiero wtedy jest układana podłoga. Takie systemy powinny być montowane tam, gdzie jest głośno lub pomieszczenie poniżej wymaga ciszy, np. szpitale, studia nagrań.

Do zastosowań w domu czy mieszkaniu lepiej zdecydować się na pierwsze rozwiązanie, choćby ze względu na ograniczoną wysokość pomieszczeń. Warstwa antydrganiowa to bowiem tylko kilka milimetrów + podłoga.

 

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-izolacje.pl e-izolacje.pl