Folie hydroizolacyjne coraz częściej zastępują papy. Są najmocniejsze spośród wszystkich folii stosowanych w budownictwie.
Folie płaskie
Potocznie nazywane foliami budowlanymi, wyglądem bardzo przypominają folie ogrodnicze, ale są od nich mocniejsze i bardziej odporne na związki chemiczne, które mogą być w wodzie. Zwykle mają kolor czarny lub ciemnoszary.
Folie hydroizolacyjne płaskie mają grubość 0,1-0,4 mm, wykonywane są z polietylenu o dużej gęstości (HDPE), poliolefinu (TPO) lub polichlorku winylu (PVC).
Zastosowanie:
- izolacje pionowe ścian piwnic i fundamentów,
- izolacje poziome pod podłogi na gruncie, posadzki i wylewki,
- izolacje poziome ław fundamentowych (układa się je przed wymurowaniem ścian piwnicy lub ścian fundamentowych),
- przy montażu paneli podłogowych (producenci zalecają układanie folii na betonowym podkładzie podłogowym przed ułożeniem paneli),
- w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (łazienki). Izolacja miejsc, które będą miały bezpośredni kontakt z wodą.
Folie płaskie układa się na zakład, który jest następnie klejony, zgrzewany lub łączony na odpowiednio wyprofilowane zatrzaski. Jako izolacje pionowe producenci oferują także płaskie folie samoprzylepne (na spodzie folii warstwa klejąca). Przed ułożeniem folii, ścianę należy zagruntować specjalnym podkładem, oczyścić i wyrównać. Po oderwaniu arkusza zabezpieczającego, folię dociska się do ściany.
Folie tłoczone
Nazywane również guziczkowymi lub kubełkowymi. Dla tego rodzaju folii charakterystyczne są wytłoczenia o okrągłym lub kwadratowym przekroju. Dzięki wytłoczeniom folia nie przylega do muru całą powierzchnią, pod folią tworzy się przestrzeń wentylacyjna, dzięki czemu wilgoć pochłonięta przez ścianę może swobodnie odparować.
Folie tłoczone są mocniejsze od płaskich. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, są odporne na przebicia kamieniami czy korzeniami drzew oraz wysokie parcie gruntu i wody gruntowej, a także na działanie związków chemicznych. Są produkowane z polietylenu o dużej gęstości (HDPE) w kolorze brązowym, czarnym lub szarym. Mają przeważnie grubość 0,6 mm, a głębokość wytłoczeń - 8 mm.
Zastosowanie:
- pionowa izolacja ścian piwnic, tarasów i fundamentów, gdy wokół domu jest ułożony drenaż,
- pozioma izolacja pod płyty fundamentowe i podłogi na gruncie,
- pozioma izolacja dachów zielonych.
Folie mocuje się do ściany specjalnymi kołkami uszczelniającymi otwór lub listwami, które mają otwory wentylacyjne i umożliwiają usuwanie wilgoci spod folii. Do łączenia arkuszy służą wyprofilowane na krawędziach zatrzaski lub laminowane paski kleju.